Ekspertka wyjaśnia: dlaczego nigdy nie należy kłaść papieru na desce w publicznej toalecie i siusiać „na narciarza”?

Marta Siesicka-Osiak
Chcesz uniknąć zatrucia pokarmowego i zapalenia pęcherza? Naucz się bezpiecznie korzystać z publicznych toalet.
Chcesz uniknąć zatrucia pokarmowego i zapalenia pęcherza? Naucz się bezpiecznie korzystać z publicznych toalet. Freepik
W lecie zdecydowanie więcej poruszamy się po mieście, co sprawia, że częściej korzystamy z publicznych toalet. Taka wizyta może skończyć się dla nas fatalnie – zapaleniem pęcherza, „jelitówką”, a nawet zapaleniem wątroby. Jak uniknąć takich konsekwencji? Zastosować się do rad Ewy Zych, mgr pielęgniarstwa, specjalisty Pielęgniarstwa Epidemiologicznego w Centrum Medycznym Damiana.

Spis treści

Co czyha na nas w publicznych toaletach?

Ewa Zych: Różnego rodzaju drobnoustroje towarzyszą nam na każdym kroku. Przebywają na skórze i błonach śluzowych, ale również w takich miejscach jak układ pokarmowy czy narządy płciowe. To właśnie pochodzące z tych okolic ciała bakterie w toalecie można spotkać najczęściej.

Załatwianie potrzeb fizjologicznych sprawia, że jednym z najliczniejszych, a przy tym najgroźniejszym patogenem w toalecie, jest pałeczka okrężnicy – Escherichia coli. Miejsce jej bytowania sprawia, że jest ona obecna w ludzkim kale, a co za tym idzie – w toaletach.

Czytaj także: Zamiast pizzy zjada... papier toaletowy. Groźny nałóg niszczy zdrowie i zagraża życiu

W normalnych warunkach bakteria E. coli wchodzi w skład naturalnej flory bakteryjnej jelita grubego. Żyje w symbiozie z człowiekiem, wspomagając trawienie pokarmu oraz umożliwiając syntezę niektórych witamin. Jednak jej obecność w innych miejscach może stać się przyczyną rozmaitych schorzeń – od zakażeń dróg moczowych, przez zatrucia pokarmowe (w tym tzw. biegunkę podróżnych), po zapalenie otrzewnej lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Również wiele innych patogenów, które można spotkać w toaletach publicznych, często wykrywa się w ludzkim kale. Należy do nich między innymi:

  • Salmonella – wywołująca zapalenie jelit oraz dur brzuszny.
  • Schigella – przyczyna czerwonki bakteryjnej.
  • Clostridioides difficile (dawniej znana jako Clostridium difficile) – może wywołać stany zapalne jelita grubego, w tym szczególnie ciężką postać, jaką jest rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego.
  • Paciorkowiec kałowy (Enterococcus faecalis) – również fizjologicznie obecny w przewodzie pokarmowym, często bywa przyczyną zapalenia pęcherza lub cewki moczowej.
  • Wirus zapalenia wątroby typu A.
  • Rotawirusy – szczególnie groźne dla małych dzieci, wywołujące (zarówno u nich, jak i u dorosłych) chorobę zwaną „grypą żołądkową” lub „jelitówką”.
Czym można zarazić się w hotelu? Te choroby możesz przywieźć z wakacji

Czym można zarazić się w hotelu? Te choroby możesz przywieźć z wakacji

Wakacje to czas, który powinien sprzyjać odpoczynkowi i regeneracji. Ostatnie, co mamy w urlopowych planach, to choroba. Niestety, może się ona przytrafić każdemu wczasowiczowi, niezależnie od tego, c...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Czy korzystanie z publicznych toalet z dzieckiem jest bezpieczne?

Korzystanie z toalety dla dziecka czy osoby dorosłej będzie bezpieczne, jeśli będą przestrzegać zasad:

  1. Nie dotykamy deski klozetowej ani innych elementów toalety.
  2. Nie stawiamy torebki czy nie kładziemy ubrań na podłodze.
  3. Należy jak najszybciej opuścić toaletę po spuszczeniu wody – bez opuszczania deski i zamykania toalety, ponieważ to właśnie podczas spuszczania wody wydostaje się najwięcej drobnoustrojów, które mogą zagrażać zdrowiu.
  4. Na przycisku do spuszczania wody również może znajdować się wiele bakterii, dlatego palec można owinąć chusteczką higieniczną przed jego dotknięciem.
  5. Po opuszczeniu toalety należy jak najszybciej umyć i zdezynfekować ręce żelem antybakteryjnym o stężeniu alkoholu wyższym niż 60 proc.
Jak prawidłowo robić kupę? Kilka wskazówek, które zmienią Twoje życie na lepsze

Jak prawidłowo robić kupę? Kilka wskazówek, które zmienią Twoje życie na lepsze

Kupa – niby nic, a jednak czasami okazuje się prawdziwą sztuką. Choć wielu z nas niechętnie o tym mówi, to niejednokrotnie sprawia nam problem i zrobienie kupy urasta do rangi problemu spędzającego na...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jak uniknąć zakażenia chorobą „brudnych rąk”?

Podstawowym działaniem profilaktycznym, które pozwala uchronić się przed chorobą „brudnych rąk”, jest przestrzeganie higieny, a zwłaszcza częste mycie rąk. Warto szczególną uwagę zwrócić na edukację dzieci w tym zakresie.

Dzieci powinny myć dłonie za każdym razem, kiedy są one brudne: po wyjściu z toalety, po powrocie z przedszkola, czy ze szkoły, czy po kontakcie ze zwierzętami – nawet domowymi.

Technika mycia rąk jest w tym przypadku niezwykle istotna. Dłonie należy myć przez około 30-40 sekund, pod ciepłą wodą i z mydłem. Podczas mycia należy ocierać je o siebie. Dokładnie wymyć przestrzenie między placami, przy kciukach, na grzbietach dłoni, opuszkach i nadgarstkach. Potem ręce trzeba dokładnie opłukać i wytrzeć w papierowy ręcznik. Dobrze również używać żeli antybakteryjnych z zawartością alkoholu.

To grozi ci na wakacjach. Oto 10 najczęstszych zagrożeń zdrowotnych w sezonie letnim

To grozi ci na wakacjach. Oto 10 najczęstszych zagrożeń zdrowotnych w sezonie letnim

Wakacje zazwyczaj kojarzą się nam z beztroskim czasem, odpoczynkiem i podróżami. Niestety w czasie urlopu zdarza się, że nasza czujność zostaje uśpiona. Bywamy wtedy lekkomyślni i zapominamy o przestr...

Ewa Zwolak
Ewa Zwolak

Czy kładzenie papieru toaletowego na desce to dobry pomysł?

Korzystając z publicznej toalety, nie powinno się kłaść na desce sedesowej papieru toaletowego. W ten sposób, wbrew pozorom, tylko zwiększamy ryzyko kontaktu z groźnymi zarazkami. Właśnie na tym papierze znajdują się bakterie z rąk użytkowników toalety, a także po spuszczeniu wody przy niezamkniętej desce sedesowej.

Jeśli koniecznie potrzebujemy położyć coś na desce powinno się użyć własnych chusteczek higienicznych. Praktycznym rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie toaletowej podkładki higienicznej, której zadaniem jest ochrona przed patogenami. Pakiety jednorazowych nakładek sedesowych są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu bez problemu zmieścimy je w torebce czy plecaku.

Tym możesz zarazić się na basenie i kąpielisku. Jak tego uniknąć?

Tym możesz zarazić się na basenie i kąpielisku. Jak tego uniknąć?

Bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty – wszystkie te patogeny możemy spotkać w zbiornikach wodnych. Odpowiadają za infekcje, które mogą pojawiać się po kąpieli w niewystarczająco czystym basenie lub po ...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

A co z tzw. pozycją „na narciarza”? Czy jeśli od czasu do czasu skorzystamy z toalety w ten sposób stanie nam się krzywda?

Podczas oddawania moczu z uniesionymi nad deskę klozetową pośladkami, mięśnie nóg, pośladków i tułowia – a co najważniejsze – mięśnie dna miednicy, są silnie napięte. Pęcherz musi pokonać powstający opór, aby strumień moczu mógł być w ogóle wydalony. Również pozycja samego pęcherza nie jest właściwa. Nie może być przez to do końca opróżniony, a zalegająca większa ilość moczu może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych.

Podczas mikcji mięśnie dna miednicy powinny być maksymalnie rozluźnione – jeśli sikamy w pozycji stojącej, układ nerwowy otrzymuje sprzeczne informacje. Może to prowadzić do powstania pęcherza nadreaktywnego.

Stosowanie pozycji „na narciarza” podczas oddawania moczu nie może być nawykiem. Zastosowana sporadycznie nie powinna mieć negatywnego wpływu na zdrowie. Jednak powtarzanie tej czynności kilka raz dziennie przez wiele lat znacząco może spychać narządy w dół i utrudniać pracę mięśniom je podtrzymującym. Ponadto taka pozycja utrudnia też całkowity wypływ moczu i dochodzi do zalegania, co skutkuje np. infekcjami pęcherza moczowego.

Jak prawidłowo robić siku? Zobacz 5 wskazówek, jak robić to dobrze

Jak prawidłowo robić siku? Zobacz 5 wskazówek, jak robić to dobrze

Siku to automatyczna czynność, nad którą się nie zastanawiamy – w końcu powtarzamy ją od lat kilka razy dziennie. Jednak kiedy przyjrzymy się temu tematowi bliżej, to może się okazać, że nie wszyscy r...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aj fak jo łajf
Dlaczego nie napiszecie, że to artykuł dla bab? Facet sika z daleka i może w ogóle nie dotykać niczego w toalecie. Może to robić z rękami w kieszeniach. I co to znaczy, że oddawanie moczu na stojąco jest niebezpieczne? A jak mężczyzna ma go oddawać? Na leżąco?
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia