Dziadkowie a reszta rodziny. Kto kogo powinien wspierać? Czy dziadkowie mają obowiązek zajmować się wnukami?

Marta Siesicka-Osiak
Opieka nad wnukami powinna być wyborem, a nie obowiązkiem seniora, który wreszcie ma wolny czas tylko do swojej dyspozycji.
Opieka nad wnukami powinna być wyborem, a nie obowiązkiem seniora, który wreszcie ma wolny czas tylko do swojej dyspozycji. stockbroker/123rf
Wraz z upływem lat nasze życie ulega ciągłym przemianom. Starzenie się jest jednym z jego naturalnych etapów, ale pogodzenie się z nim bywa trudne. Szczególną rolę w oswajaniu tego procesu odgrywają relacje rodzinne. Mogą okazać się bardzo pomocne, ale także niszczące. Dowiedz się, jak rodzina powinna wspierać seniora, aby jego życie na emeryturze było satysfakcjonujące i czy ma prawo oczekiwać od niego włączenia się do codziennych obowiązków, w tym opieki nad wnukami.

Starzenie się to proces, który często łączy się z gorszym stanem zdrowia, większą samotnością oraz wycofaniem z wielu wcześniej podejmowanych aktywności i życia towarzyskiego. Osobom starszym trudno pogodzić się z faktem, że potrzebują pomocy w czynnościach, które kiedyś przychodziły im z łatwością.

Starzenie się, czyli kolejny naturalny etap życia

– Z wiekiem pojawia się także lęk przed śmiercią, chorobami i cierpieniem. Osoby starsze często doświadczają także konfrontowania się z własnym ciałem, np. z niemożnością schylenia się, żeby założyć skarpetki, czy z trudnością w wykonywaniu czynności higienicznych. Mierzą się też z własną „głową”: zapominaniem o niektórych rzeczach, słabszym kojarzeniem faktów. Naturalny jest też strach przed staniem się obciążeniem dla dzieci czy wnuków – mówi Magdalena Pytel, psycholog i terapeuta.

Proces starzenia nie musi jednak przebiegać w ten sposób. Bardzo dużo zależy od tego, w jakim środowisku senior przebywa na co dzień. Jeśli ma z kim porozmawiać, podzielić się lękami i obawami, z pewnością będzie mu się żyło lżej.

Osoba, która ma jakąś pasję, znajdzie w niej odskocznię i ukojenie. Może być to zainteresowanie pielęgnowane przez całe życie albo całkiem nowe, odkryte dopiero na emeryturze. Jeśli hobby łączy się z wychodzeniem z domu i kontaktami z ludźmi, tym lepiej dla seniora. W dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, można czas na emeryturze przeżywać jak drugą młodość.

Arteterapia – lekarstwo na wszystkie bolączki seniorów. Wpływ sztuki na samopoczucie

Arteterapia – lekarstwo na wszystkie bolączki seniorów. Wpływ sztuki na samopoczucie

Malarstwo, fotografia, poezja czy taniec to pasje, które często odkrywamy dopiero przechodząc na emeryturę. Wolny czas wypełniony sztuką niesie za sobą wiele korzyści na różnych płaszczyznach życia. O...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Rola rodziny w życiu seniora – kotwica czy balast?

Ogromną rolę w utrzymaniu dobrego stanu psychicznego osoby starszej odgrywa rodzina. Swoim zachowaniem najbliżsi mogą zarówno motywować seniora do działania, jak i nadmiernie go eksploatować bądź niepotrzebnie wyręczać.

Rodzina może stać się bezpieczną przystanią, kotwicą, która daje mu poczucie sensu i bezpieczeństwa. Ale może również być zbyt dużym obciążeniem, w szczególności, jeśli oczekuje częstej pomocy w opiece na dziećmi lub nie szanuje prawa osoby starszej do prywatności i wolnego czasu.

Nie ma uniwersalnej zasady mówiącej o tym, jak wspierać rodziców lub dziadków, bo jest to zawsze bardzo indywidulana kwestia. Jeden z seniorów będzie oczekiwał codziennych telefonów i zainteresowania, angażowania go w życie dzieci i wnuków, a drugi będzie cieszył się wolnością i brakiem zobowiązań.

Wszystko zależy od stanu zdrowia i możliwości danej osoby. Osoby starsze, które są w dobrej formie, często same chcą np. uczestniczyć aktywnie w wychowaniu wnuków czy prawnuków. Ale warto pamiętać, że seniorzy będący w dobrej formie mogą też chcieć korzystać ze swojego wolnego czasu i mniejszej liczby obowiązków. Mogą chcieć chodzić na zajęcia, spotykać się z innymi ludźmi, aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym czy sportowym – tłumaczy Magdalena Pytel.

Dowiedz się więcej:

Dodaje, że jeśli senior nie jest w najlepszej kondycji i nie uczestniczy aktywnie w życiu społecznym oraz rodzinnym, warto przede wszystkim wysłuchać jego potrzeb. Nie należy nikogo na siłę ograniczać i wyręczać w różnych czynnościach, ale trzeba być jednocześnie uważnym na fakt, że danego dnia czyjeś samopoczucie może być gorsze i warto wtedy pomóc np. z zakupami czy gotowaniem.

Najważniejsza w rodzinnych relacjach jest szczerza rozmowa o uczuciach i wzajemnych oczekiwaniach. Zarówno senior, jak i jego rodzina, powinni jasno komunikować, jakie są ich potrzeby. Jeśli różnią się one od siebie, rodzina powinna szukać kompromisów.

Starsze osoby nie powinny zgadzać się na wszystkie prośby ze strony swoich dzieci oraz rezygnować z własnych planów czy pasji z lęku przed odrzuceniem. A młodsze pokolenie nie powinno narzucać się z pomocą, jeśli nie ma takiej potrzeby. Obie strony powinny czuć się kochane, potrzebne i szanowane.

Zobacz także:

Gorszy nastrój zdarza się sporadycznie każdemu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Receptą na jego poprawę jest często kubek pysznego kakao lub aromatyczna herbata, koc i ulubiony serial. Niestety coraz więcej osób skarży się na przewlekle obniżony nastrój, brak poczucia przyjemności i spełnienia, mimo że nie doznają w swoim życiu sytuacji, które mogłyby powodować depresję. Dodatkowo w obecnej sytuacji pandemii coraz więcej osób przewlekle odczuwa niechęć do czynności, które wcześniej sprawiały przyjemność, boryka się również z poczuciem beznadziei i niechęci. W sytuacji, gdy brakuje nam optymizmu, dopada nas chandra i apatia, warto wypróbować roślinne wspomagacze. Poznaj 6 ziół, które wykazują udowodnione działanie w kontekście poprawy nastroju i stanu zdrowia psychicznego.

Zioła na depresję i poprawę nastroju – 6 ziół o udowodnionym...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia