Duże zmiany dla tych pracowników. Chodzi o nowe obowiązki związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Sprawdź, kogo obejmą dodatkowe kursy

Maciej Badowski
Opracowanie:
Posiadanie certyfikatu z udzielania pierwszej pomocy może przynieść korzyści także poza miejscem pracy, np. w sytuacjach awaryjnych, czy w życiu codziennym.
Posiadanie certyfikatu z udzielania pierwszej pomocy może przynieść korzyści także poza miejscem pracy, np. w sytuacjach awaryjnych, czy w życiu codziennym. Szymon Starnawski/ Polska Press
We wtorek 26 marca weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia regulujące kwestie szkoleń z udzielania pierwszej pomocy dla pracowników sektora medycznego, a także innych zawodów. Jak podkreślają eksperci, prawidłowa reakcja na stan zagrożenia życia nie będzie obowiązkiem zawodowym. – Niestety, do tej pory nie była to praktyka stosowana przez wszystkich pracodawców – zwraca uwagę Monika Grządziela, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

Przedstawiciele tych zawodów będą musieli odbyć szkolenia z pierwszej pomocy

Jak podkreślają eksperci, wprowadzona w 2023 roku ustawa o niektórych zawodach medycznych stanowi istotny krok dla uregulowania sektora opieki zdrowotnej. Jednocześnie zwracają uwagę, że równie ważne jest zrozumienie konieczności przeprowadzenia szkoleń z udzielania pierwszej pomocy dla osób wykonujących te zawody.

Projekt resortu zdrowia obejmuje 15 zawodów, od asystentek stomatologicznych, elektroradiologów, higienistek stomatologicznych, instruktorów terapii uzależnień, opiekunów medycznych, optometrystów, ortoptystów, podiatrów, profilaktyków, protetyków słuchu, techników farmaceutycznych, techników masażystów, techników ortopedów, techników sterylizacji medycznej, po terapeutów zajęciowych.

– Niezależnie od specjalizacji, istotą pracy w zawodach medycznych jest troska o zdrowie i życie pacjentów. Dlatego też umiejętność udzielania pierwszej pomocy staje się ich nieodłącznym elementem. Szkolenia zapewniają nie tylko niezbędną wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności konieczne do skutecznego działania w sytuacjach kryzysowych. Pracownicy medyczni, będąc często pierwszymi osobami, które mają kontakt z pacjentami w nagłych przypadkach, muszą być przygotowani do szybkiego i skutecznego działania – mówi Monika Grządziela, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

Nowe obowiązki dla pracodawców

Dodatkowo, resort zdrowia w nowym rozporządzeniu podkreślił rolę szkoleń z udzielania pierwszej pomocy, które wynikają z art. 2091 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim, obowiązkiem każdego pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Również zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zakład pracy jest zobowiązany do wyznaczenia pracowników, którzy zostaną przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Niestety, do tej pory nie była to praktyka stosowana przez wszystkich pracodawców. Dlatego inicjatywa resortu zdrowia w zakresie uregulowania szkoleń z udzielania pierwszej pomocy dla pracowników sektora medycznego oraz innych zawodów objętych nowym rozporządzeniem, jest krokiem w kierunku wypełnienia tych obowiązków i zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa – zaznacza Grządziela. – Bardzo nas cieszy ta inicjatywa. Wdrażanie szkoleń z udzielania pierwszej pomocy w miejscach pracy może znacząco przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wypadków oraz urazów, a także podniesienia ogólnego poziomu bezpieczeństwa. Przypomnienie o obowiązku pracodawców w zakresie szkoleń jest więc krokiem w dobrym kierunku dla całego społeczeństwa – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia