Komisarz UE ds. sprawiedliwości (praworządność - ochrona konsumentów) ogłosił w czwartek na Twitterze: "Biały dym - zawarliśmy porozumienie w sprawie wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego unijnego certyfikatu cyfrowego Covid-19. Jak dodał, udostępniliśmy to nowe narzędzie w rekordowym czasie, aby zabezpieczyć możliwość swobodnego przemieszczania się dla wszystkich obywateli UE.
Europosłowie i państwa członkowskie UE osiągnęły w czwartek porozumienie w sprawie europejskiego świadectwa zdrowia, które ma ułatwić podróżowanie po UE już tego lata pomimo wciąż trwającej pandemii. Osiągnięto kompromis po czwartej rundzie negocjacji.
Szefowa KE Ursula von der Leyen podkreśliła, że certyfikat będzie kluczowym elementem na drodze do wznowienia bezpiecznych i łatwych podróży po UE. Ten certyfikat, który ustanawia zharmonizowany system w całej Unii Europejskiej, umożliwia poświadczenie szczepienia przeciwko Covid-19, negatywnego wyniku testu lub odporności po zakażeniu.
Temat unijnego certyfikatu cyfrowego Covid-19 jest w agendzie szczytu przywódców zaplanowanego na najbliższy poniedziałek i wtorek w Brukseli. Umowa będzie musiała zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski, którego następne posiedzenie plenarne zaplanowano na 7-10 czerwca w Strasburgu.
Wraz z negocjacjami politycznymi europejski system certyfikatów podlega testom technicznym z państwami w celu zweryfikowania jego interoperacyjności. Ta faza nie wymaga wykorzystania prawdziwych danych ani udziału obywateli. Zdaniem Komisji Europejskiej już od 1 czerwca kraje członkowskie będą mogły rozpocząć korzystanie z systemu w rzeczywistych warunkach, jeśli będą na to gotowe.
W czwartek, 20 maja 2021 r., Polska dołączyła do unijnego programu pilotażowego dotyczącego tych dokumentów. - To będzie rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz tych, którzy wykonali test czy mają aktualny test covidowy - zapowiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk. Testowane jest między innymi działanie narzędzi do weryfikacji autentyczności certyfikatów.
Wiceminister zdrowia Anna Goławska poinformowała, że certyfikat będzie wystawiany zarówno w formie cyfrowej – dostępny w specjalnej aplikacji, jak i w wersji papierowej.
- Certyfikat, mówiąc na skróty, zawierać będzie informacje o tym, czy ktoś jest bezpieczny pod kątem zakażania koronawirusem, czyli czy jest zaszczepiony preparatem dostępnym na rynku unijnym przeciw COVID-19, ewentualnie czy jest ozdrowieńcem lub czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego - powiedziała Goławska.
Wiceszefowa resortu poinformowała w wywiadzie dla PAP, że nie ma planów na utworzenie centralnego rejestru z danymi pacjentów na poziomie Unii Europejskiej. - Każdy kraj członkowski będzie te dane gromadził w swoich odrębnych systemach. Odczytać kod będzie można za pomocą specjalnej aplikacji i czytników kodów QR, które będą miały odpowiednie służby - poinformowała.