Domowe testy na COVID-19 mogą nie działać. Sprawdź, jakich błędów unikać, aby test antygenowy na koronawirusa dał prawidłowy wynik

Monika Góralska
Monika Góralska
Test antygenowy na koronawirusa składa się z kasetki testowej, sterylnej wymazówki, czyli długiego patyczka do pobrania próbki, probówki oraz roztworu ekstrakcyjnego. Do opakowania dołączona jest również instrukcja wykonania testu.
Test antygenowy na koronawirusa składa się z kasetki testowej, sterylnej wymazówki, czyli długiego patyczka do pobrania próbki, probówki oraz roztworu ekstrakcyjnego. Do opakowania dołączona jest również instrukcja wykonania testu. Alexandra_Koch/pixabay.com
Jesienne chłody sprzyjają łapaniu infekcji z przeziębieniem, grypą i COVID-19 na czele. Dlatego wiele osób z takimi objawami, jak kaszel, ból gardła czy gorączka sięga po domowe testy na koronawirusa. Jednak wynik takiego testu może wyjść fałszywie dodatni lub ujemny, gdy zostanie on nieprawidłowo przeprowadzony. Aby zmniejszyć ryzyko uzyskania fałszywego wyniku, unikaj tych błędów przy wykonywaniu domowego testu antygenowego na koronawirusa.

Spis treści

Czy test na koronawirusa można wykonać bezpłatnie na NFZ?

Od 1 kwietnia br. zniesiono obowiązek wykonywania testu PCR, na który kierował lekarz rodzinny każdego pacjenta z objawami infekcji górnych dróg oddechowych.

Obecnie, jak czytamy na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia: bezpłatny test na koronawirusa, w razie potrzeby, wykona lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli pacjent zgłasza się do lekarza POZ z objawami takimi, jak: kaszel, katar, ból gardła, gorączka czy dreszcze i lekarz podejrzewa COVID-19, może wykonać szybki test antygenowy od razu w gabinecie. Jego wynik uzyska w ciągu 15 minut.

Sprawdź także: Test oceni ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Rewolucyjny wynalazek powstał w Polsce. „To wielki przełom w świecie medycznym”

Jeśli jednak gabinet nie jest wyposażony w testy antygenowe, lekarz POZ może wypisać skierowanie na bezpłatny test PCR, który wykonywany jest w punkcie pobrań i analizowany w laboratorium. W tym przypadku wynik uzyskujemy w ciągu 24 godzin i jest on widoczny na naszym Internetowym Koncie Pacjenta oraz umieszczony w systemie EWP (Systemie Ewidencji Wjazdów do Polski, monitorującym stan zagrożenia epidemicznego w naszym kraju).

Jeśli wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 będzie pozytywny, lekarz wypisze zwolnienie lekarskie na minimum 7 dni i zaleci samoizolację do czasu ustąpienia objawów, tak samo jak w przypadku innych chorób zakaźnych, takich jak grypa.

Te błędy przy wykonywaniu testu na koronawirusa mogą dać fałszywy wynik

W związku z ograniczonymi możliwościami uzyskania skierowania na bezpłatne testy na koronawirusa, większość z nas decyduje się na kupienie testu antygenowego w aptece i wykonanie go samodzielnie w domowym zaciszu. Możemy zrobić test antygenowy z wymazu z nosogardzieli lub ze śliny. Cena tego pierwszego mieści się w przedziale 15-25 zł., natomiast drugiego jest wyższa i wynosi ok. 40 zł. Należy również uwzględnić to, że zwykle istnieje konieczność zakupu i wykonania kilku testów, aby uzyskać właściwy wynik.

Test antygenowy na COVID-19 ma niższą czułość niż test PCR, ale wynik uzyskuje się w krótszym czasie. Wykrywa on przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 i służy jako wstępny test wykrywający zakażenie koronawirusem. Jest on wykonywany w taki sam sposób jak test PCR, czyli przy pomocy wymazu z nosogardzieli.

Test antygenowy należy robić w określonym czasie oraz w dokładnie podany w instrukcji sposób. Te błędy mogą spowodować, że uzyskamy fałszywie dodatni lub ujemny wynik:

  • Wykonanie testu za wcześnie lub za późno
    Test antygenowy, tak samo jak PCR, należy zrobić w określonym czasie. Test służy bowiem do szybkiego wykrywania antygenu wirusa SARS-COV-2 w wymazach z nosa u osób z podejrzeniem zakażenia COVID-19 w ciągu 7 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Testy te dają wyniki dodatnie w okresie, gdy ilość wirusa w drogach oddechowych jest największa. Nie można ich wykonać zbyt wcześnie, ponieważ organizm musi mieć czas na wyprodukowanie przeciwciał zwalczających infekcję. W przypadku wariantu Omikron, czas od zakażenia do wystąpienia objawów uległ skróceniu z ok. 5 dni do ok. 3 dni. Najlepiej jest więc zrobić test między 1. a 3. dniem od kontaktu z zakażoną koronawirusem osobą oraz przed pojawieniem się pierwszych oznak zakażenia lub do 5-7 dni od wystąpienia objawów koronawirusa.
  • Stosowanie przeterminowanego testu
    Jeśli chcemy użyć testu, który mamy w domowej apteczce, koniecznie sprawdźmy jego termin ważności. Może się zdarzyć, że test leży już długo i w tym czasie zdążył się przeterminować. Przed zakupem nowego testu, np. w drogerii czy aptece, również najpierw sprawdźmy jego datę ważności. Nie używajmy testów uszkodzonych, których opakowanie jest pogniecione, porwane czy została naruszona w jakikolwiek sposób folia zabezpieczająca kasetkę testu lub wymazówkę.
  • Niewydmuchanie nosa
    Może się nam wydawać, że to właśnie w wydzielinie z nosa, której pojawienie się jest również objawem infekcji, znajduje się najwięcej patogenów, a wyczyszczenie nosa przed badaniem sprawi, że się ich pozbędziemy. Jednak wydzielina ta zbiera również kurz i resztki nabłonka, co może doprowadzić do zanieczyszczenia próbki do badania i zafałszowania wyniku testu. Dlatego przed zrobieniem wymazu z nosa należy ten lekko wydmuchać.
  • Jedzenie lub picie przed zrobieniem testu
    Na ok. 2 godziny przed wykonaniem testu nie należy nic jeść, ani pić. Trzeba się również powstrzymać przed paleniem papierosów. Tak samo jest w przypadku testu PCR, a złamanie tej zasady może nie tylko dać fałszywie pozytywny lub negatywny wynik, ale też wynik niejednoznaczny, co skutkuje koniecznością powtórzenia badania.

Robisz w domu test na koronawirusa? Zwróć uwagę na prawidłowe wykonanie i zalecany czas odczytu

Fałszywy wynik domowego testu na COVID-19 może być spowodowany również błędami takimi, jak:

  • Stosowanie kropli do nosa
    Przed badaniem na obecność wirusa SARS-CoV-2 nie możemy stosować kropli, sprayów, ani aerozoli do nosa, ponieważ substancje czynne leków mogą zaburzyć działanie testu. Należy również powstrzymać się odpłukania nosa i zatok przed badaniem.
  • Niewłaściwe wykonanie wymazu
    Warto zachować szczególną ostrożność podczas wyjmowania wymazówki z opakowania, aby jej nie uszkodzić i nie dotknąć jej końcówki, co może skutkować jej zanieczyszczeniem. Przed przystąpieniem do wykonania testu oczywiście należy dokładnie umyć i osuszyć ręce. Pobieranie wymazu z gardła nie należy do łatwych i przyjemnych czynności. Trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie włożyć patyczka zbyt głęboko i nie zrobić sobie krzywdy. Równocześnie musimy sięgnąć wystarczająco głęboko, aż do tylnej ściany gardła, aby uzyskać odpowiedni materiał do badania. Pomocne w tym przypadku będzie odchylenie głowy do tyłu, dzięki czemu udrożnimy przewody nosowe.
  • Odczytywanie wyniku po zbyt długim czasie
    Wynik testu będzie widoczny w określonym czasie po wykonaniu badania. Kreska w polu wynikowym, oznaczonym literą T, w przypadku pozytywnego wyniku może pojawić się już po kilku minutach od wykonania testu. Jednak najbardziej wiarygodny odczyt będzie widoczny po ok. 15-20 minutach. Zwykle producenci zalecają odczytywanie wyniku po 15-30 minutach. Gdy zapomnimy o teście i wynik odczytamy po upływie pół godziny, może on być fałszywy i test należy powtórzyć.
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia