Test oceni ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Rewolucyjny wynalazek powstał w Polsce. „To wielki przełom w świecie medycznym”

Monika Góralska
Opracowanie:
Test opracowany przez polskich naukowców oparty jest o metodę PCR i  wykorzystuje jedynie dwa geny. Ma on za zadanie identyfikować osoby o szczególnej predyspozycji do ciężkiego przebiegu COVID-19.
Test opracowany przez polskich naukowców oparty jest o metodę PCR i wykorzystuje jedynie dwa geny. Ma on za zadanie identyfikować osoby o szczególnej predyspozycji do ciężkiego przebiegu COVID-19. freepik.com
W Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA stworzono test diagnostyczny oceniający ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19, zarówno u osób zdrowych, jak i już zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Jest pierwszym tego typu testem na świecie. Dzięki niemu możliwe będzie skrócenie czasu choroby, zmniejszenie liczby powikłań, a nawet uratowanie życia.

Spis treści

Test diagnostyczny oceni ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Pandemia COVID-19 wskazała na nowe zagrożenia, jakimi są infekcje wirusowe. Wirusy mogą działać bezpośrednio, uszkadzając komórki i tkanki organizmu, i pośrednio poprzez aktywację odpowiedzi immunologicznej, co może prowadzić do uszkodzenia tkanek i narządów, a w późniejszym okresie rozwoju do chorób autoimmunologicznych.

Czytaj: Nowy wariant COVID-19 w sierpniu 2023 r. Eris bierze szturmem Wielką Brytanię i USA

Specjaliści z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA wskazują, że w ostatnim czasie obserwuje się wzrost zarówno infekcji wirusowych, jak i chorób autoimmunologicznych, a także cięższy przebieg chorób u osób, u których stwierdzono infekcje dwoma wirusami. Podkreślają, że tworzenie nowych rozwiązań diagnostycznych czy testów predykcyjnych dla chorób wywołanych wirusem jest bardzo ważnym krokiem w wyłanianiu najbardziej potrzebujących pomocy medycznej, zapewnieniu im profesjonalnej opieki oraz uniknięciu powikłań.

Dzięki tego typu testom i takim kierunkom działań będziemy mogli zbadać i przewidzieć, który pacjent przychodzący np. na SOR będzie potrzebował opieki szpitalnej w związku z zakażeniem wirusowym, bo w ciągu doby jego stan może ulec drastycznemu pogorszeniu, a który może być bezpiecznie leczony w domu z opieką w formie konsultacji i telemedycyny. To wielki przełom w świecie medycznym, będzie on miał wydźwięk społeczny, ale i ekonomiczny – powiedział PAP dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA prof. dr hab. n. med. Waldemar Wierzba.

Test stworzony w PIM MSWiA to test diagnostyczny oceniający ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19 zarówno u zdrowych osób, jak i już zakażonych wirusem SARS-COV-2. Jest pierwszym tego typu testem na świecie.

Test pomoże skrócić czas choroby, może też uratować życie

Test diagnostyczny oparty o metodę PCR, wykorzystuje jedynie dwa geny i został stworzony w celu szybkiej i łatwej identyfikacji osób o szczególnej predyspozycji do ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 oraz testowania już zakażonych osób w celu prognozowania przebiegu choroby.

W przypadku tej drugiej grupy test umożliwi wcześniejsze wyłonienie z szerokiej populacji osób zakażonych SARS-CoV-2 tych o predyspozycji do ciężkiego przebiegu choroby. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie postępowania mającego na celu skrócenie czasu choroby, zmniejszenie liczby powikłań, lub – w szczególnych przypadkach – wdrożenie procedur ratujących życie.

Test diagnostyczny przeznaczony jest do stosowania przez personel medyczny w jednostkach zamkniętych, co gwarantuje bezpieczeństwo jego użycia.

Wskazanie wariantów genetycznych użytych w teście było możliwe dzięki otrzymanemu grantowi z NCBiR.

Według danych https://www.worldometers.info/coronavirus/ obecnie na świecie zachorowało na koronawirusa ponad 690 mln ludzi z czego zmarło prawie 7 mln chorych; w Polsce to 6,5 mln osób, a zgon z przyczyn COVID-19 odnotowano u prawie 120 tys. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg
agz/ ann/

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mk
Super, teraz produkcja, żeby nie wyszło że to oszustwo, bo z projektami ncbir dziwne rzeczy się dzieją. Szumowskiego rodzina przytuliła granty za 300 mln i gdzie efekty???
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia