Domowe sposoby na przeziębienie są często poszukiwane, ponieważ są naturalne, tanie i łatwo dostępne. Pomimo licznych reklam leków, wciąż wielu z nas niechętnie sięga po nie, kiedy dopadnie nas przeziębienie – często zażywamy je tylko w ostateczności, co jest dobrym posunięciem. Większość z nich zawiera bowiem substancje przeciwgorączkowe, zaś podwyższonej temperatury lepiej nie zbijać, ponieważ pomaga ona organizmowi uporać się z atakującymi go wirusami. Wszystko, czego trzeba nam, by szybko wyleczyć przeziębienie, mamy w domu albo znajdziemy w najbliższym sklepie.
Przeziębienie a grypa: jak odróżnić?
Katar, kaszel, ból gardła i głowy oraz podwyższona temperatura – to najczęstsze objawy przeziębienia. Charakterystyczne jest też ogólne osłabienie organizmu. Jak jednak stwierdzić czy dopadło nas przeziębienie czy grypa?
Temperatura: grypa zaczyna się od wysokiej gorączki, zaś w przeziębieniu temperatura nie jest znacznie podwyższona
Rozwój objawów: w przeziębieniu jest powolny i stopniowy
Przyczyny: przeziębienie często ma związek z pogodą (np. przewiało nas, zmokliśmy), za grypę odpowiada wirus grypy
Przebieg: w grypie jest trudniejszy, choroba właściwie uniemożliwia pracę i wysiłek, przeziębienie ma dużo lżejszy przebieg
Domowe sposoby na przeziębienie: imbir, czosnek, grzane wino?
Co na przeziębienie? Domowe sposoby, jakie wielu są znane, tylko częściowo mają faktyczny wpływ na poprawę naszego stanu w czasie przeziębienia. Niestety, część z nich to mity – ich stosowanie to strata czasu! Poza tym, gdyby zapytać kilka osób o domowe sposoby na przeziębienie, możemy być pewni, że każdy poda je nieco inne. Jakie znamy sposoby na przeziębienie? To m.in.:
Oprócz tego wszyscy znają także leki na przeziębienie, chociaż nie zawsze są w stanie wyjaśnić, czy powinno brać się saszetki na przeziębienie, paracetamol czy aspirynę ani, dlaczego właśnie te leki, miałyby być skuteczne.
Jednak co naprawdę pomaga na objawy przeziębienia? Po co warto sięgnąć, a co lepiej sobie darować? Jakie domowe sposoby na przeziębienie warto wypróbować? Podpowiadamy!
Sposób na przeziębienie: imbir
Imbir na przeziębienie to podstawa każdej kuchni! Warto sięgać po niego każdego dnia w sezonie jesienno-zimowym, a nie tylko wtedy, gdy już chorujemy. Ma on działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego regularnie spożywany może sprawić, że przeziębienie nas nie chwyci. Ważne! Jeśli chcesz skorzystać z tych właściwości imbiru na przeziębienie, sięgnij po korzeń. Suszony imbir świetnie sprawdzi się z kolei, gdy zmagamy się z nadmiarem flegmy (ma działania osuszające).
Domowe sposoby na przeziębienie: czosnek
Czosnek na przeziębienie to kolejny złoty środek. Jest on naturalnym antybiotykiem – zawiera allicynę i tiosulfinat, które mogą osłabić wirusy odpowiadające za przeziębienie. Z jego ilością nie należy jednak przesadzać: 2-3 ząbki czosnku na przeziębienie będą wystarczającą dzienną dawką.
Dowiedz się więcej:
Przed spożyciem czosnek warto zgnieść – możemy np. zjeść kanapki z masłem i czosnkiem. Uwaga! Lepiej sięgać po polski czosnek niż ten sprowadzany z Chin.
Jak szybko wyleczyć przeziębienie: sauna
Sauna na przeziębienie? Coraz więcej osób uważa to za świetny sposób na to, jak bez leków pozbyć się przeziębienia. Niestety, można sobie tylko bardziej zaszkodzić. Sauna to dobry sposób na to żeby chronić nas przed przeziębieniem – kiedy jesteśmy zdrowi, warto z niej korzystać, ponieważ może nam pomóc pozbyć się drobnoustrojów, którym w większości najlepiej jest w temperaturze do 34 stopni. Kiedy jednak dopadło nas już przeziębienie, sauna może pogorszyć nas stan. Jeśli jednak już się do niej wybierzemy, musimy pamiętać o tym, by przed jej opuszczeniem poświęcić czas na odzyskanie przez nasze ciało właściwej temperatury.
Domowe sposoby na przeziębienie: miód
Miód na przeziębienie to chyba najbardziej popularny i niezwykle słodki sposób zmagania się z chorobą. Jest on bardzo zdrowy, dlatego warto sięgać po niego nie tylko wtedy, gdy dopadnie nas choroba. Jaki rodzaj miodu jest najlepszy w przeziębieniu. Dobrym wyborem będzie miód lipowy, który ma działanie antybakteryjne, przeciwkaszlowe oraz przeciwgorączkowe, a także napotne. Pamiętaj tylko o tym, że miód na przeziębienie nie zadziała, jeśli dodasz go do gorącej herbaty – wysoka temperatura zabija jego zdrowotne właściwości!
Sposoby na przeziębienie: grzane piwo, wódka z pieprzem
Grzane piwo na przeziębienie albo wódka (z pieprzem) – nie brakuje osób, które uważają, że alkohol to dobry lek na gorsze samopoczucie związane z przeziębieniem. Oczywiście, jeśli bierzemy jakiekolwiek leki, powinniśmy sobie odpuścić alkohol, ale czy rzeczywiście grzaniec na przeziębienie będzie nieskuteczny? Niestety, nie będzie to najlepszy wybór. Alkohol odwadnia i zakwasza organizm, co nie jest pożądanym efektem w trakcie choroby. Lepiej postawić na bezalkoholowe sposoby na przeziębienie.
Jak szybko wyleczyć przeziębienie?
Przeziębienie nie jest poważną chorobą, ale bywa uciążliwe, dlatego zwykle chcemy je szybko wyleczyć. Przede wszystkim przeszkadza nam katar, ale z nim jest też najtrudniej – mówi się, że nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni i trudno oprzeć się wrażeniu, że jest w tym sporo prawdy. Możemy jedynie łagodzić jego objawy, ale tak łatwo się go nie pozbędziemy. Leki na przeziębienie zwykle nie są potrzebne – jeśli to tylko możliwe, lepiej sięgać po domowe sposoby na przeziębienie, a preparatami z apteki wspomagać się tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Jak odróżnić przeziębienie od grypy?
Źródłow: X-news.pl