Menopauza nie jest nieunikniona?
Podczas gdy niektórzy naukowcy uważają przekwitanie za nieuniknione, badacze biologii ewolucyjnej mają odmienne zdanie. Stan, w którym kobiecy organizm produkuje coraz mniej hormonów i traci zdolność poczęcia, widzą jako genetyczną anomalię wywołaną – i możliwą do zmiany – poprzez ludzkie zachowanie.
Zobacz także: Tycie z powietrza, „mgła mózgowa”, rozdrażnienie, uderzenia gorąca? Nie pauzuj po 50.
Już wcześniej pojawiały się opinie, że spadek płodności u kobiet w średnim wieku ma związek z faktem, że w pewnym momencie życia mężczyźni zaczynają preferować młodsze partnerki. Według autorów teorii o wywołanej sztucznie menopauzie, do których należy współautor badania dr Rama Singh, jest ona wynikiem tysięcy lat akumulacji genetycznych mutacji prowadzących do utraty funkcji rozrodczych.
Dr Singh: menopauza po 60. roku życia, a może nawet wcale
Zdaniem dr Singha zmiana obecnych zachowań związanych z opóźnianiem macierzyństwa będzie miała swoje odbicie w modyfikacjach ewolucyjnych, które wkrótce pozwolą przesunąć przekwitanie z okresu od 45. do 60. roku życia na lata jeszcze późniejsze, co może być widoczne już w następnym pokoleniu. Możliwe nawet, że w pewnym momencie zjawisko menopauzy przestanie istnieć.
Źródło: Researchers predict menopause will start later and possibly disappear as parents have kids later, McMaster University
ZOBACZ: Czym jest menopauza?