Menopauza to anomalia wywołana ludzkim zachowaniem? Badacze biologii ewolucyjnej twierdzą, że przekwitanie u kobiet może przestać istnieć

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Menopauza, czyli przekwitanie u kobiet, powoduje szereg uciążliwych objawów, takich jak m.in. zmęczenie, uderzenia gorąca, zaburzenia snu i nastroju czy problemy z koncentracją
Menopauza, czyli przekwitanie u kobiet, powoduje szereg uciążliwych objawów, takich jak m.in. zmęczenie, uderzenia gorąca, zaburzenia snu i nastroju czy problemy z koncentracją natalie_board/gettyimages.com
Menopauza będzie zaczynać się później, a może nawet całkowicie zniknie? Takie przypuszczenia mają badacze z Uniwersytetu McMaster. Ich zdaniem wpływ na to może mieć rosnąca długość życia, a co za tym idzie, decydowanie się na urodzenie dziecka w późniejszym wieku.

Menopauza nie jest nieunikniona?

Podczas gdy niektórzy naukowcy uważają przekwitanie za nieuniknione, badacze biologii ewolucyjnej mają odmienne zdanie. Stan, w którym kobiecy organizm produkuje coraz mniej hormonów i traci zdolność poczęcia, widzą jako genetyczną anomalię wywołaną – i możliwą do zmiany – poprzez ludzkie zachowanie.

Już wcześniej pojawiały się opinie, że spadek płodności u kobiet w średnim wieku ma związek z faktem, że w pewnym momencie życia mężczyźni zaczynają preferować młodsze partnerki. Według autorów teorii o wywołanej sztucznie menopauzie, do których należy współautor badania dr Rama Singh, jest ona wynikiem tysięcy lat akumulacji genetycznych mutacji prowadzących do utraty funkcji rozrodczych.

Dr Singh: menopauza po 60. roku życia, a może nawet wcale

Zdaniem dr Singha zmiana obecnych zachowań związanych z opóźnianiem macierzyństwa będzie miała swoje odbicie w modyfikacjach ewolucyjnych, które wkrótce pozwolą przesunąć przekwitanie z okresu od 45. do 60. roku życia na lata jeszcze późniejsze, co może być widoczne już w następnym pokoleniu. Możliwe nawet, że w pewnym momencie zjawisko menopauzy przestanie istnieć.

Rak piersi, jajnika, sromu, trzonu oraz szyjki macicy to nowotwory kobiece, które bywają podstępne trudne do zdiagnozowania w pierwszej fazie choroby. Ich objawy poznasz na kolejnych slajdach.

Te objawy mogą świadczyć o raku szyjki macicy lub piersi. Na...

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 60 mln par na całym świecie zmaga się – ze stałymi lub tymczasowymi – problemami z płodnością. Ze względu na brak danych statystycznych nie można precyzyjnie określić skali występowania bezpłodności i niepłodności w Polsce. Według szacunków problemy te mogą dotyczyć ok. 3 mln par. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że główną przyczyną niemożności zajścia w ciąże jest przewlekły stres, niewłaściwa dieta, a także używki – palenie papierosów i spożywanie alkoholu.Bezpłodność często bywa błędnie utożsamiana z niepłodnością. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia bezpłodność to trwała i niemożliwa do wyleczenia niezdolność do poczęcia potomstwa. Z kolei niepłodność jest niemożnością zajścia w ciążę przy regularnym współżyciu (ok. 3-4 razy w tygodniu przez 12 miesięcy) bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Co ważne, bardzo często lekarze nie są w stanie jednoznacznie wskazać przyczyny bezpłodności, a dla wielu par jedynym sposobem na posiadanie dzieci jest adopcja lub In Vitro.

Kłopoty z zajściem w ciążę. Jak walczyć z problemem bezpłodności?

ZOBACZ: Czym jest menopauza?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia