Czy Polacy łamią kwarantannę? Co mówi raport policji?
Z najnowszych danych dotyczących stosowania się Polaków przebywających na kwarantannie do obowiązujących zaleceń wynika, że policjanci skontrolowali 83 tysiące osób.
Co jest niezwykle budujące w zaledwie 600 przypadkach, a więc to jest zdecydowanie poniżej jednego procenta, musieliśmy wdrożyć pewne czynności wyjaśniające z uwagi na fakt, że zachodziło wysokie prawdopodobieństwo, że te osoby nie stosują się do obowiązku kwarantanny - powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk.
21 przypadków nastręczyło "głębszych wątpliwości" i w tym wypadku istnieją podejrzenia popełnienia przestępstwa. Policja te sprawy skierowała do prokuratury.
Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, przyznał na antenie TVP, że z rygory kwarantanny wyłamuje się poniżej 1 proc. osób objętych kwarantanną.
Kuriozalne przypadki łamania kwarantanny w Polsce
Choć przypadki łamania zasad kwarantannych są incydentalne, to jednak się pojawiają. Do jednego z nich doszło w Sosnowcu. Policjanci pojechali sprawdzić, czy jedna z rodzin przestrzega zasad kwarantanny i przebywa w domu. Jak się okazało trzyosobowa rodzina postanowiła udać się do sklepu na zakupy.
Aktualnie prowadzimy postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 116 KW dotyczącym nieprzestrzegania przez osoby podejrzane o chorobę, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją. - poinformowała KMP w Sosnowcu.
Do kolejnego, dużo bardziej niecodziennego przypadku doszło w Słubicach. Kobieta przebywająca na kwarantannie zdecydowała się na ucieczkę, bo dostała do jedzenia kiełbasę. Swoje postępowanie funkcjonariuszom tłumaczyła faktem, że jest wegetarianką.
Co grozi za złamanie zasad kwarantanny?
Za złamanie zasad kwarantanny grożą poważne konsekwencje. Jak informuje policja, osoby, które będą unikać kwarantanny popełniają wykroczenie z art. 116 KW dotyczące nieprzestrzegania przez osoby podejrzane o chorobę, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją.
Kara grzywny może wynieść 500zł. Równocześnie poinformowany będzie Powiatowy Inspektor Sanitarny, który w swym postępowaniu może nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 zł. Ponadto prokurator ocenia, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa z art. 161 KK, za co grozi kara do roku więzienia