Czemu matka chora na COVID-19 w czasie ciąży nie zaraża dziecka? To łożysko mamy blokuje przenikanie koronawirusa do płodu

Monika Góralska
W czasie ciąży u kobiety chorej na COVID-19 łożysko wydala ACE-2 jako sposób na zablokowanie przeniesienia SARS-CoV-2 na płód.
W czasie ciąży u kobiety chorej na COVID-19 łożysko wydala ACE-2 jako sposób na zablokowanie przeniesienia SARS-CoV-2 na płód. nataliaderiabina/123rf.com
Chociaż COVID-19 nie omija również kobiet w ciąży, to jednak do przeniesienia wirusa z matki na dziecko dochodzi bardzo rzadko. Naukowcy odkryli, że to łożysko blokuje transmisję koronawirusa z mamy na dziecko. Odpowiada za to receptor umożliwiający wirusowi wnikanie do komórek, którego poziom u kobiet w ciąży chorych na COVID-19 jest znacznie niższy niż u zdrowych. To odkrycie może być pomocne w walce z pandemią.

Naukowcy z Boston University School of Medicine, Boston Children’s Hospital oraz z Johns Hopkins University odkryli, że receptor ACE2 (enzym konwertujący angiotensynę 2), który umożliwia SARS-CoV-2 wnikanie do komórek występuje w mniejszej ilości u kobiet zakażonych koronawirusem niż u zdrowych. Oznacza to, że łożysko blokuje przenikanie koronawirusa do płodu.

Koronawirus nie przenosi się w czasie ciąży z zakażonej matki na dziecko

Naukowcy zbadali łożyska pobrane od kobiet po porodzie, które rodziły w okresie od lipca 2020 do kwietnia 2021. Kobiety podzielono na dwie grupy, z których pierwsza chorowała na COVID-19 w czasie ciąży, a druga nie była zakażona wirusem SARS-CoV-2. Eksperci zbadali poziom receptora ACE2 (enzym konwertujący angiotensynę 2), za pomocą którego koronawirus wnika do komórek organizmu. Następnie obserwowali ekspresję ACE2 w łożyskach pod mikroskopem i porównali łożyskową ekspresję ACE2 przy użyciu technik analizy genetycznej i białkowej.

Analiza wykazała, że w łożyskach matek chorujących w ciąży na COVID-19 poziom ACE2 był znacznie obniżony w porównaniu do łożysk kobiet zdrowych. Natomiast w surowicy krwi stężenie rozpuszczalnej formy tego białka było podwyższone.

„Uważamy, że kiedy kobieta ma COVID-19 w ciąży, łożysko wydala ACE2 jako sposób na zablokowanie przeniesienia SARS-CoV-2 na płód” – wyjaśniła współautorka badania i adiunkt pediatrii dr n. med. Elizabeth S. Taglauer.

Zobacz także:

Łożysko jest takie jak płuca?

Naukowcy w czasie badania zauważyli wiele podobieństw łożyska do płuc. Ta analogia może być pomocna w zrozumieniu mechanizmów rozwoju różnych chorób płuc. Z kolei kontrolowanie poziomu enzymu ACE2 może być przydatne w zapobieganiu zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

„Jeśli zrozumiemy, w jaki sposób łożysko w naturalny sposób chroni dzieci przed COVID-19, może to dostarczyć ważnych informacji na temat terapii i strategii zapobiegających dalszemu rozprzestrzenianiu się innych infekcji SARS-CoV-2” – dodaje Taglauer, neonatolog w BMC.

Źródło:
Acute Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 Infection in Pregnancy Is Associated with Placental Angiotensin-Converting Enzyme 2 Shedding The American Journal of Pathology

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia