Czemu matka chora na COVID-19 w czasie ciąży nie zaraża dziecka? To łożysko mamy blokuje przenikanie koronawirusa do płodu

Monika Góralska
W czasie ciąży u kobiety chorej na COVID-19 łożysko wydala ACE-2 jako sposób na zablokowanie przeniesienia SARS-CoV-2 na płód.
W czasie ciąży u kobiety chorej na COVID-19 łożysko wydala ACE-2 jako sposób na zablokowanie przeniesienia SARS-CoV-2 na płód. nataliaderiabina/123rf.com
Chociaż COVID-19 nie omija również kobiet w ciąży, to jednak do przeniesienia wirusa z matki na dziecko dochodzi bardzo rzadko. Naukowcy odkryli, że to łożysko blokuje transmisję koronawirusa z mamy na dziecko. Odpowiada za to receptor umożliwiający wirusowi wnikanie do komórek, którego poziom u kobiet w ciąży chorych na COVID-19 jest znacznie niższy niż u zdrowych. To odkrycie może być pomocne w walce z pandemią.

Naukowcy z Boston University School of Medicine, Boston Children’s Hospital oraz z Johns Hopkins University odkryli, że receptor ACE2 (enzym konwertujący angiotensynę 2), który umożliwia SARS-CoV-2 wnikanie do komórek występuje w mniejszej ilości u kobiet zakażonych koronawirusem niż u zdrowych. Oznacza to, że łożysko blokuje przenikanie koronawirusa do płodu.

Koronawirus nie przenosi się w czasie ciąży z zakażonej matki na dziecko

Naukowcy zbadali łożyska pobrane od kobiet po porodzie, które rodziły w okresie od lipca 2020 do kwietnia 2021. Kobiety podzielono na dwie grupy, z których pierwsza chorowała na COVID-19 w czasie ciąży, a druga nie była zakażona wirusem SARS-CoV-2. Eksperci zbadali poziom receptora ACE2 (enzym konwertujący angiotensynę 2), za pomocą którego koronawirus wnika do komórek organizmu. Następnie obserwowali ekspresję ACE2 w łożyskach pod mikroskopem i porównali łożyskową ekspresję ACE2 przy użyciu technik analizy genetycznej i białkowej.

Analiza wykazała, że w łożyskach matek chorujących w ciąży na COVID-19 poziom ACE2 był znacznie obniżony w porównaniu do łożysk kobiet zdrowych. Natomiast w surowicy krwi stężenie rozpuszczalnej formy tego białka było podwyższone.

„Uważamy, że kiedy kobieta ma COVID-19 w ciąży, łożysko wydala ACE2 jako sposób na zablokowanie przeniesienia SARS-CoV-2 na płód” – wyjaśniła współautorka badania i adiunkt pediatrii dr n. med. Elizabeth S. Taglauer.

Zobacz także:

Łożysko jest takie jak płuca?

Naukowcy w czasie badania zauważyli wiele podobieństw łożyska do płuc. Ta analogia może być pomocna w zrozumieniu mechanizmów rozwoju różnych chorób płuc. Z kolei kontrolowanie poziomu enzymu ACE2 może być przydatne w zapobieganiu zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

„Jeśli zrozumiemy, w jaki sposób łożysko w naturalny sposób chroni dzieci przed COVID-19, może to dostarczyć ważnych informacji na temat terapii i strategii zapobiegających dalszemu rozprzestrzenianiu się innych infekcji SARS-CoV-2” – dodaje Taglauer, neonatolog w BMC.

Źródło:
Acute Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 Infection in Pregnancy Is Associated with Placental Angiotensin-Converting Enzyme 2 Shedding The American Journal of Pathology

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia