Spis treści
Recepta roczna 2024 r. Zmiany od 1 sierpnia
Zapowiadane zmiany w receptach rocznych wchodzą dziś w życie (1 sierpnia 2024 r). Nowości dotyczą recept rocznych na leki, specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.
Recepty będą wystawiane w nowym systemie informatycznym P1, który oblicza ilość przepisanego leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego, jaki należy wydać pacjentowi w aptece. Potrzebne będą także dane takie, jak okres stosowania leku, jednostka dawki, częstotliwość podania i liczba opakowań. Opcjonalnie można będzie podać szczegółowe informacje o stosowaniu dla pacjenta.
Według ekspertów Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA) nowe przepisy będą wpływać na osoby wystawiające e-recepty. Dla prawidłowego działania systemu wymagana jest większa precyzja w zapisywaniu informacji nt. schematów dawkowania leków i okresu ich stosowania.
Sprawdź też: Od 20 lipca 2024 r. nowe zasady realizacji recept. Zobacz, co będzie w przypadku błędów lekarza
Wprowadzone zostaną też pewne zmiany. Dotyczą recept z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem.
– Pacjent może jednorazowo wykupić ilość leku maksymalnie do 120 dniowego stosowania, ale już po 90 dniach może wykupić kolejną dawkę leku. Informacja o ilości oraz kolejnym terminie wydania leku na takiej recepcie będzie zwracana przez system do apteki, w celu wsparcia pracy farmaceuty oraz udostępniona pacjentowi na Internetowym Koncie Pacjenta – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.
Czy są jeszcze recepty roczne?
Recepta roczna nie przestaje funkcjonować. Jeżeli jednak została wystawiona według dotychczasowego schematu, po 31 lipca nowy system nie zadziała. Odpowiedniego wyliczenia ilości leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego będzie musiała dokonać osoba realizująca e-receptę. Może przy tym wykorzystać informacje udostępniane przez system informatyczny odnośnie ilości produktu do wydania oraz dotychczas wydanego, a także ilości możliwej obecnie do realizacji i dacie możliwej realizacji.
W pierwszym okresie po uruchomieniu systemu informatycznego mechanizm automatycznego wyliczania nie będzie dokonywał wyliczeń dla wyrobów medycznych ani jednostek międzynarodowych.
W niektórych przypadkach system całkowicie nie będzie miał zastosowania, a dotyczy to:
- leku recepturowego,
- produktu przeznaczonego do stosowania na okres nieprzekraczający 120 dni,
- importu docelowego,
- produktów o złożonej strukturze opakowań.
W tych wyjątków sytuacjach możliwe będzie wystawienie e-recepty z zastosowaniem schematu dawkowania na dotychczasowych zasadach.