Spis treści
Od 1 lipca nowa lista leków refundowanych. Aż 31 nowych terapii dla pacjentów
W połowie czerwca Izabela Leszczyna i wiceszef resortu zdrowia Marek Kos przedstawili największe zmiany w nowej liście leków refundowanych, która zaczęła obowiązywać od dzisiaj, 1 lipca.
Lista refundacyjna (...) tak naprawdę to jest wypadkowa decyzji Ministerstwa Zdrowia i decyzji firm farmaceutycznych, które muszą wystąpić z wnioskiem do ministra zdrowia o to, żeby ich lek znalazł się na takiej liście. (...) Od umiejętności naszych świetnych negocjatorów sporo zależy i zapewniam, że zawsze starają się wynegocjować jak najlepsze warunki dla pacjentów – powiedziała szefowa MZ na konferencji w Warszawie.
Przekazała, że na nowej liście znajduje się 31 nowych terapii dla pacjentów, w tym 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, z czego 6 dla pacjentów z chorobami rzadkimi.
Sprawdź też: Bezpłatne leki 65 Plus – koniec ograniczeń dla seniorów. Nowy wykaz od 1 lipca 2024 r.
Poinformowała, że w 2024 r. najwięcej nowych terapii onkologicznych umieszczono na listach refundacyjnych w hematoonkologii (9 nowych terapii) i w nowotworach układu urologicznego (5 terapii). Dodała, że umieszczono po dwie nowe terapie w nowotworach układu pokarmowego, nowotworach skóry i nowotworach ginekologicznych.
W 2024 r. najwięcej nowych terapii nieonkologicznych było w zakresie ginekologii – 11, neurologii – 9 i w diabetologii – 8.
To jeden z głównych zabójców Polaków. Konieczna jest refundacja leków i zapobieganie
W Polsce niemal połowa z nas umiera z powodu chorób serca i układu krążenia czego głównymi winowajcami są m.in. nadciśnienie tętnicze, palenia papierosów i otyłość. Już od 70 lat Polskie Towarzystwo K...
Leki stosowane w procedurze in vitro i leki onkologiczne objęte refundacją
Szwefowa MZ poinformowała, że rozszerzone zostają wskazania dla leków aptecznych stosownych w procedurze in vitro.
Rozszerzamy aż o 13 leków te wskazania refundacyjne. Chodzi o to, żeby do naszego nowego programu, na nowych zasadach, (...) pary miały także wsparcie państwa w (...) okresie przygotowawczym, żeby mogły korzystać także z leków refundowanych, przygotowując się do procedury in vitro – powiedziała minister.
Głos zabrał również wiceminister Marek Kos, który, jak poinformowała szefowa MZ, od niedawna odpowiada za nadzór nad departamentem polityki lekowej.
Kos zwrócił uwagę, że na nowej liście refundacyjnej znalazły się leki z zakresu hematologii i hematonokologii – Hemlibra, Poteligeo i Lunsumio.
Kolejna grupa to leki onkologiczne. Tutaj mamy takie leki, jak Xofigo, leczenie przerzutowego raka gruczołu krokowego opornego na kastracje. Jeżeli chodzi o leczenie raka gruczołu krokowego mamy cztery pozycje – kolejna to Xtandi, Nubeqa, a także octan abirateronu – zaznaczył.
W grupie nowych leków onkologicznych wymienił również leki Opdivo i Kimmtrak.
Darmowe in vitro już od 1 czerwca. Oto lista placówek, gdzie wykonasz zabieg
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w piątek o ogłoszeniu wyników konkursu dla podmiotów leczniczych na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Program ma ruszyć już 1 ...
Rozszerzono wskazania dla leków na cukrzycę
Kos przekazał, że rozszerzone zostają także wskazania dla wszystkich insulin długodziałających, które są stosowane w cukrzycy.
Kontynuujemy proces nadawania statusu polskiego leku. Na liście leków G1, czyli leków wytwarzanych w Polsce albo leków, do których wytarzania wykorzystujemy substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski, tutaj mamy rozszerzenie o 133 leki zawierające 46 substancji czynnych albo ich połączeń – poinformował.
Dodał, że lista G2, czyli leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce, została rozszerzona o 10 prezentacji leku Gensulin.
Od 1 lipca w grupie G1 będziemy posiadali 464 leki rozumiane jako indywidualne kody GTIN, a w wykazie G2 będziemy mieli 34 leki – dodał.
Aktualizowanie listy refundacyjnej umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną. Dzięki refundacji pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: