Zmiany w receptach. Od 1 listopada utrudnienia dla pacjentów, którzy przyjmują lek na stałe. To musisz wiedzieć

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Od 1 listopada 2023 r. będą obowiązywać kolejne zmiany zasad dotyczące recept. Uderzą w pacjentów, którzy przyjmują leki na stałe, ale też farmaceutów. Pacjenci, którzy realizują przywrócone niedawno recepty roczne, będą musieli wykupować je częściej niż dotychczas. Zobacz, jak dokładnie ma wyglądać wydawanie i realizacja recept na 365 dni.
Farmaceutka obsługuje pacjentkę w aptece
Od listopada 2023 roku recepty roczne będą realizowane w inny sposób niż dotychczas. Warto się na to przygotować. bernardbodo/Getty Images

Spis treści

Recepta roczna przywrócona, ale ze zmianami

Zmiany w wystawianiu i realizacji recept spowodowały sporo zamieszania. Dotyczyły m.in. wprowadzenia ich dziennych limitów i ograniczeń dotyczących środków psychotropowych. Nowelizacja ustawy refundacyjnej poskutkowała także rezygnacją z recepty rocznej. Choć została ona przywrócona, są pewne ograniczenia, które zaczną obowiązywać począwszy od 1 listopada 2023 r.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Według nowych zasad pacjent będzie mógł zrealizować za jednym razem receptę na maksymalnie cztery miesiące. Dla chorego oznacza to niestety konieczność udania się do apteki po przepisane leki przynajmniej trzy razy w roku pomimo wystawionej recepty rocznej.

Zasady dla pacjentów, którzy przyjmuje lek na stałe

W receptach rocznych zmieniają się ilości wydawanego leku. Do tej pory pacjent mógł wykupić jednorazowo leki na 180 dni. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie mógł zrealizować receptę tylko na 120 dni, przez co też będzie musiał pojawić się w aptece przynajmniej trzy razy w roku.

Jak czytamy w ust. 7 a:

„pacjent od dnia realizacji recepty może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania – przepis wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 18 sierpnia 2023 roku”.

Zobacz: Od stycznia 2024 zmiany w darmowych leki dla seniorów. Wchodzi nowa lista refundacyjna

Natomiast z ust. 7aa dowiadujemy się, że:

„w przypadku gdy na recepcie przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną ilość produktu leczniczego niezbędną do następnego 120-dniowego okresu stosowania pacjent może otrzymać po upływie 3/4 okresu, na który zrealizował receptę – przepis wchodzi w życie 1 listopada 2023 roku”.

Utrudnienia nie tylko dla pacjentów. Farmaceuci apelują o uproszczenie zasad realizacji recept

Nadchodzące zmiany są nie tylko utrudnieniem dla pacjentów, ale też dla farmaceutów. Przy receptach rocznych będą bowiem musieli dzielić je na trzy moduły, co przy niektórych lekach może stanowić problem. Jak mówią aptekarze, systemy komputerowe nie zawsze potrafią prawidłowo podzielić dawki produktów leczniczych (np. w formie ampułek). Może to utrudnić pacjentom zachowanie ciągłości terapii, a pracownikom aptek skomplikuje pracę, na co zwrócił uwagę Marian Witkowski, prezes Warszawskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej (ORA).

Czytaj także: Zmiany w realizacji recept od 1 marca 2024. Obejmą głównie pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi. Czy ułatwią wykupienie leków?

– Przyjęcie zaproponowanych rozwiązań może doprowadzić do tego, że pacjentom w aptekach częstokroć po prostu leków nie będzie można wydać, aby nie złamać przepisów – podkreślał Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej ORA.

Farmaceuci wystosowali petycję do Naczelnej Izby Aptekarskiej, Ministerstwa Zdrowia oraz obecnej minister zdrowia w sprawie uproszczenia zasad realizacji recept.

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kuba
Jesteśmy po 70.Nie możemy nigdzie otrzy

macć darmowych leków .Po zgłoszeniu u lekarza prowadzącego.Poszedł na urlop do końca m-ca. Dlaczego nie wypisuje się recept na podstawie peselu?W tym wieku prawie każdy z nas ma chorobę przewlekłą np. Cukrzycę. Insulina jest droga i wieksza część leków wypisana na100% płatności

Ilona
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia