Problem z darmowymi lekami będzie rozwiązany. MZ pracuje nad zmianami. Poprawią dostęp do bezpłatnych medykamentów dla seniorów i dzieci

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Program darmowych leków dla serniorów i dzieci ma wady, które doskwierają pacjentom. Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia trwają jednak prace nad zmianami, które ułatwią dostęp do bezpłatnych medykamentów. Te poprawki znacznie poprawią sytuację grup, dla których leczenie jest największym obciążeniem.

Spis treści

Darmowe leki dla seniorów i dzieci – problemy z refundacją

Darmowe leki dla seniorów powyżej 65. roku życia i dzieci wprowadzono we wrześniu 2023 r., rozszerzając tym samym grupę uprawnionych do 100-procentowej refundacji, która wcześniej obejmowała osoby po 75. r.ż. i kobiety w ciąży.

Starszy mężczyzna rozmawia z farmaceutką w aptece
Wkrótce pacjenci uprawnieni do otrzymania darmowych leków nie będą mieć już problemu z receptami Yuri_Arcurs/Getty Images

Warunkiem do otrzymania recepty z oznaczeniem „S” lub „DZ” jest zdiagnozowanie u pacjenta konkretnej choroby, która uprawnia do pełnej refundacji, a darmowe leki muszą również znajdować się na specjalnej liście. To jednak nie takie proste, jak mogłoby się wydawać, i pacjenci mają problemy.

Zobacz też: Darmowe leki dla seniorów i dzieci na receptę od wszystkich lekarzy

Obecnie receptę na darmowe leki mogą wypisywać głównie lekarze POZ oraz specjaliści z przychodni NFZ. Nie mogą robić tego natomiast lekarze przyjmujący prywatnie. Jak jednak podaje „Fakt”, Ministerstwo Zdrowia pracuje aktualnie nad zmianami w prawie. Mają one ułatwić uprawnionym dostęp do bezpłatnych medykamentów.

Zmiany w programie bezpłatnych leków 65 plus i 18 minus

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów będą mogli przepisywać wszyscy lekarze, niezależnie od miejsca pracy. Takie zmiany w przepisach zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. To oznacza, że możliwość wypisywania recept na darmowe leki będą mieli także lekarze z prywatnych gabinetów oraz hospicjów.

Nowe przepisy wejdą w życie najwcześniej w drugiej połowie roku, ponieważ projekt zmian ma być oddany do konsultacji publicznych w kwietniu lub maju. Dzięki nim pacjenci, którzy spełniają warunki do otrzymania darmowych leków, będą mogli je otrzymać łatwiej i szybciej, niezależnie od miejsca, w którym korzystają z usług medycznych.

Warto pamiętać, że program darmowych leków jest ważnym elementem systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Dzięki niemu seniorzy oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia, którzy chorują na konkretne, uprawnione do zniżki choroby, mogą zaoszczędzić na kosztach leczenia.

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia