Spis treści
Darmowe leki dla seniorów i dzieci – problemy z refundacją
Darmowe leki dla seniorów powyżej 65. roku życia i dzieci wprowadzono we wrześniu 2023 r., rozszerzając tym samym grupę uprawnionych do 100-procentowej refundacji, która wcześniej obejmowała osoby po 75. r.ż. i kobiety w ciąży.
Warunkiem do otrzymania recepty z oznaczeniem „S” lub „DZ” jest zdiagnozowanie u pacjenta konkretnej choroby, która uprawnia do pełnej refundacji, a darmowe leki muszą również znajdować się na specjalnej liście. To jednak nie takie proste, jak mogłoby się wydawać, i pacjenci mają problemy.
Zobacz też: Darmowe leki dla seniorów i dzieci na receptę od wszystkich lekarzy
Obecnie receptę na darmowe leki mogą wypisywać głównie lekarze POZ oraz specjaliści z przychodni NFZ. Nie mogą robić tego natomiast lekarze przyjmujący prywatnie. Jak jednak podaje „Fakt”, Ministerstwo Zdrowia pracuje aktualnie nad zmianami w prawie. Mają one ułatwić uprawnionym dostęp do bezpłatnych medykamentów.
Zmiany w programie bezpłatnych leków 65 plus i 18 minus
Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów będą mogli przepisywać wszyscy lekarze, niezależnie od miejsca pracy. Takie zmiany w przepisach zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. To oznacza, że możliwość wypisywania recept na darmowe leki będą mieli także lekarze z prywatnych gabinetów oraz hospicjów.
Nowe przepisy wejdą w życie najwcześniej w drugiej połowie roku, ponieważ projekt zmian ma być oddany do konsultacji publicznych w kwietniu lub maju. Dzięki nim pacjenci, którzy spełniają warunki do otrzymania darmowych leków, będą mogli je otrzymać łatwiej i szybciej, niezależnie od miejsca, w którym korzystają z usług medycznych.
Warto pamiętać, że program darmowych leków jest ważnym elementem systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Dzięki niemu seniorzy oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia, którzy chorują na konkretne, uprawnione do zniżki choroby, mogą zaoszczędzić na kosztach leczenia.
Zobacz też: Jak działa ulga na leki?
Źródło: