Chiny cenzurują wyniki badań nad koronawirusem. Czy kiedykolwiek dowiemy się, skąd pochodzi SARS-CoV-2 i jak doszło do pandemii COVID-19?

Anna Rokicka-Żuk
Nieznajomość źródła pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 może nie tylko utrudnić jej opanowanie, ale też zapobieganie podobnym epidemiom w przyszłości
Nieznajomość źródła pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 może nie tylko utrudnić jej opanowanie, ale też zapobieganie podobnym epidemiom w przyszłości wetzkaz/123RF
Władze Chin zarządziły konieczność poddawania trójstopniowej weryfikacji wszystkich wyników badań, które dotyczą pochodzenia koronawirusa, zanim zostaną opublikowane. W ten sposób możemy nigdy nie dowiedzieć się, jak doszło do rozwoju pandemii – i w jaki sposób zapobiec kolejnym, które niewątpliwie czekają nas w przyszłości.

Cenzura badań nad pochodzeniem koronawirusa SARS-CoV-2

W czasach globalnej pandemii międzynarodowa współpraca naukowa jest bardziej niż konieczna. Tymczasem dostęp do najnowszej wiedzy może zostać ograniczony za sprawą nowych regulacji prawnych. Utrudni to lub nawet uniemożliwi nie tylko ustalenie przyczyny jej wybuchu, ale również zapobieganie kolejnym takim przypadkom.

Władze Chin zadecydowały właśnie o nałożeniu restrykcji na publikację wyników naukowych badań, które są poświęcone pochodzeniu koronawirusa. To wynik przyjęcia dyrektywy na bazie instrukcji przygotowanych 25 marca 2020 roku przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. Informacje na ten temat, zamieszczone przez dwa uniwersytety, zostały jednak usunięte z ich stron internetowych.

Zgodnie z nowymi zaleceniami wydziału nauki i technologii chińskiego Ministerstwa Edukacji, wszystkie prace akademickie na ten temat koronawirusa SARS-CoV-2 będą poddawane lustracji przez publikacją. Informacje na temat pochodzenia koronawirusa SARS-CoV-2 będą poddawane szczególnie wnikliwej analizie i będą musiały zyskać akceptację rządu.

Wrażliwe informacje w pierwszej kolejności oceniane będą przez komitety akademickie uczelni wyższych, następnie przez wspomniany wyżej wydział Ministerstwa Edukacji, a dopiero wtedy będą trafiały do specjalnych oddziałów w Radzie Państwa. Dopiero stąd może nadejść zgoda na publikację wyników badań.

Inne prace poświęcone SARS-CoV-2 będą natomiast oceniane przez same komitety uczelniane na podstawie ich „wartości akademickiej” i z uwzględnieniem tego, czy jest to odpowiedni czas na ich publikację. Procedury takie nie obowiązywały jeszcze w lutym 2020 roku.

Dowiedz się więcej:

Czy kiedykolwiek dowiemy się, skąd wziął się koronawirus i jak doszło do rozwoju pierwszych przypadków COVID-19?

Pierwsze przypadki koronawirusa pochodzą z miasta Wuhan, które uznano za źródło choroby. Połączono je z faktem przebywania zarażonych osób na targu, gdzie handluje się żywymi zwierzętami.

Do dziś nie wiadomo, czy jest to prawdą, bo część pierwszych pacjentów z targiem nie miała żadnych styczności. Miejsca tego nie można było poddać dokładniejszym badaniom, ponieważ zostało szybko uprzątnięte.

Nieznany jest też sposób, w jaki koronawirus mógł „przeskoczyć” na ludzi z obecnych na targu nietoperzy, które uznano za źródło patogenu – są one bowiem rezerwuarem licznych gatunków koronawirusów. Wciąż poszukiwane jest ogniwo pośrednie tego łańcucha, którym mogło być jeszcze inne zwierzę – tak, jak miało to miejsce w przypadku podobnych epidemii MERS i SARS.

Tymczasem chińskie media wielokrotnie podkreślały, że nie ma na ten temat spójnych wniosków. Obserwatorzy twierdzą nawet, że część mediów społecznościowych w tym kraju, a nawet sam rząd, prowadzą kampanię dezinformacji w tej sprawie. Doszło nawet do tego, że pogłoski o przywiezieniu koronawirusa do kraju przez armię USA były rozpowszechniane przez rzecznika prasowego chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Cenzura wyników prac naukowych nad koronawirusem na pewno utrudni rozwój środków prewencyjnych, jakie są konieczne w przypadku podobnych pandemii. Zdaniem badaczy będzie ich więcej, bo właśnie choroby wirusowe stanowią obecnie największe zagrożenie dla ludzkości.

Wiele osób ignoruje zalecenia epidemiologów związane z ochroną przed koronawirusem. Ryzyko zarażenia się nim rośnie tym bardziej, a zwiększająca się liczba potwierdzonych przypadków już teraz odzwierciedla przewidywany jesienny trend związany z drugą falą zachorowań w Polsce. Warto więc wiedzieć, które z informacji powtarzanych na temat COVID-19 są nieprawdziwe, a których nie warto ignorować.Sprawdź 13 najpopularniejszych mitów o koronawirusie i dowiedz się, jak jest naprawdę!

13 mitów na temat koronawirusa i COVID-19 – Sprawdź, w które...

ZOBACZ: Fałszywe wiadomości nt. koronawirusa (tzw. fake news)

od 16 lat

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lemingrid

O, wróżka z rozdwojeniem jaźni; wymyśliła sobie drugie ja i reklamuje to pierwsze...Lecę skorzystać

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia