Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji przekazał, że od soboty na terenie całej polski zostanie wprowadzony lockdown, który do tej pory obowiązywał tylko w kilku województwach.
- Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce ograniczamy działalność galerii handlowej, zamknięte zostaną kina, teatry, galerie i inne obiekty rozrywkowe. Zostaną zamknięte baseny, sauny - przekazał.
Minister zdrowia zaznaczył, że wprowadzone obostrzenia nie obejmują zakazu przemieszczania się. - Te decyzje, które podejmujemy dzisiaj, tego w żadnym stopniu nie ograniczają - dodał.
Jednocześnie Niedzielski podkreślił, że "jeżeli dojdzie do dalszego drastycznego pogorszenia sytuacji, to być może trzeba będzie podjąć dodatkowe decyzje, które jeszcze zwiększą obostrzenia." Oznaczałoby to zamknięcie wszystkiego i całkowity lockdown na terenie całego kraju.
Nauka zdalna i apel do pracodawców
Od soboty zostaje także wprowadzona w całej Polsce nauka zdalna, także dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Jednak minister podkreślił, że po świętach Wielkanocnych możliwy będzie powrót do nauki hybrydowej.
- Zdecydowaliśmy się na to, przede wszystkim ze względu na to, że w najbliższym czasie czeka nas okres ferii wielkanocnych. Ta nauka przez najbliższe tygodnie będzie naznaczona kwestią ferii - tłumaczył Niedzielski.
Zalecone także zostało przejście na pracę zdalną. - To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny – podkreślił.
Od 20 marca (sobota) do 9 kwietnia (piątek) na terenie całego kraju swoją działalność muszą zawiesić:
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Przyczyną lockdownu mutacja brytyjska
- Dzisiaj wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przekroczenia kolejnej bariery psychologicznej jeśli chodzi o zakażenia koronawirusa. Dzisiaj przekroczyliśmy barierę 25 tysięcy zakażeń - mówił podczas środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia zaznaczył, że niepokojąca jest dynamika wzrostu. - Trzecia fala przyspiesza i musimy podjąć zdecydowane kroki - podkreślił Niedzielski.
- Od dwóch dni mamy bardzo negatywny sygnał w postaci skokowego przyrostu dynamiki zachorowań między kolejnymi tygodniami. Dynamika niedzielna przekroczyła wartość 75 procent, a dzisiejsze dane, które dotyczą dnia wczorajszego pokazują, że ta dynamika wynosi 44 procent - dodał także Niedzielski.
Minister zdrowia podkreślił, że to mutacja brytyjska wirusa jest głównym powodem rozwoju trzeciej fali pandemii koronawirusa. - Udział mutacji brytyjskiej wynosi już 52 procent - przekazał Niedzielski.
Jednocześnie wskazał, że w pierwszych badaniach z drugiej połowy stycznia początkowy procent udziału tej mutacji był na poziomie 5 procent. - Potem co dziesięć dni przyrastało to do 15, 25, 35, a ostatnio było 45 proc. Teraz mamy 52 proc. – zaznaczył. Niedzielski.
Zróżnicowanie pandemii w województwach
Minister zdrowia zwrócił także uwagę, że sytuacja epidemiologiczna w różnych województwach różni się od siebie. Zgodnie z danymi ministerstwa regionami najbardziej dotkniętymi pandemią COVID-19 jest województwo warmińsko-mazurskie, gdzie średnia liczba zachorowań z ostatniego tygodnia w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców wynosi 62,6.
Drugie miejsce w rankingu według wielkości tego wskaźnika zajmuje województwo mazowieckie - 61,3, a trzecim jest województwo pomorskie, gdzie liczba wynosi 60,3.
Jednocześnie szef resortu zdrowia zaznaczył, że na przykładzie tych województw można stwierdzić, że obostrzenia są skuteczne.
- Jeżeli popatrzymy na województwo warmińsko-mazurskie, które w pierwszej kolejności zostało objęte obostrzeniami, to widzimy wyraźnie, że od czasu wprowadzenia obostrzeń dwa tygodnie temu ta dynamika zaczęła systematycznie maleć, czyli mamy do czynienia ze znacznym spowolnieniem wzrostu - powiedział.
Nie można dopuścić do sytuacji głęboko kryzysowej
Także dzisiaj podczas spotkania z przedstawicielami Sił Zbrojnych RP zaangażowanymi w walkę z pandemią COVID-19 prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „musimy się zmierzyć z tym trwającym zagrożeniem w taki sposób, żeby system ochrony zdrowia wytrzymał ten straszliwy napór pandemii.”
- Niestety muszę powiedzieć, że sytuacja się pogarsza. Trzecia fala pandemii koronawirusa jest absolutnie ewidentna. Dzisiaj ogłoszono 25 tysięcy zachorowań, więc ta liczba jest ogromna – mówił prezydent.
Zaznaczył także, że przed rządem stoi bardzo ciężkie zadanie.
- Wiadomo jest, że najważniejszym naszym zadaniem jest niedopuszczenie do sytuacji głęboko kryzysowej. Za sytuację głęboko kryzysową, w której tracimy kontrolę nad przebiegiem pandemii uważam sytuację, w której następuje załamanie się systemu ochrony zdrowia – podkreślił prezydent.
Dzisiejsze dane dot. koronawirusa
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 25 052 nowych i potwierdzonych zakażeniach. To najwyższy wynik w tym roku. Dla porównania w ciągu poprzedniej doby odnotowano 14 tys. 396 nowych przypadków koronawirusa.
Z danych resortu zdrowia wynika, że ostatniej doby zmarły 453 osoby.