GIS wycofał kolejną partię jajek skażonych Salmonellą. Ich zjedzenie grozi zatruciem pokarmowym. Sprawdź, czy masz je w domu?

Monika Góralska
Monika Góralska
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Spożycie jajek bez poddania ich właściwej obróbce termicznej może prowadzić do zakażenia człowieka bakterią Salmonelli.
Spożycie jajek bez poddania ich właściwej obróbce termicznej może prowadzić do zakażenia człowieka bakterią Salmonelli. Monserrat Soldú / Pexels
Główny Inspektorat Sanitarny wycofał z rynku kolejne partie jajek skażonych pałeczkami Salmonelli. Decyzją GIS wskazane serie produktów zostały wycofane ze sprzedaży na terenie całej Polski. Nie należy ich spożywać, ponieważ grozi to zatruciem oraz wystąpieniem niebezpiecznych dla zdrowia objawów. Zobacz, czy nie masz tych jajek w domu – sprawdź kod umieszczony na skorupce.

Spis treści

Jajka z salmonellą. GIS ostrzega przed ich spożyciem

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek dwóch partii jaj określonych poniżej.

W związku z tym podjęto decyzję o wycofaniu z obrotu produktu pod nazwą:

 • Jaja L ściółkowe
 • Data minimalnej trwałości/numerem partii: 18.06.2023 oraz 23.06.2023
 • Kod na skorupkach jaj: 2PL18041334
 • Producent: Ferma PIWODA Jacek Zygmunt ul. Piwoda 202 37-522 Wiązownica

Tych jajek także nie wolno spożywać. Sprawdź, czy masz je w lodówce

Wcześniej – 31.05. br. – Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne z tego samego powodu, ale dotyczące dwóch innych partii jaj. W toku postępowania wyjaśniającego okazało się jednak, że tylko na jednej z nich wykryto bakterie.

Wycofana partia jaj:

 • Jaja Królewskie klasa A, klasa wagowa>60 g; jaja różnej wielkości,
 • Najlepiej spożyć przed: 18.06.2023.
 • Kod na skorupkach jaj: 3PL14371391
 • Producent: Firma Handlowa „KOKO” Zakład Pakowania Jaj Grzegorz Jabłoński Straszewy 28, 09-304 Lubowidz, weterynaryjny numer identyfikacyjny 14375909

Jaja z są obecnie wycofywane ze wszystkich sklepów na terenie całego kraju przez właściciela Zakładu Pakowania Jaj „KOKO”. Zostaną one następnie przekazane do utylizacji. Na podawanym wcześniej produkcie: Mazowieckie Jaja klasa A[/b], 6 świeżych jaj, klasa wagowa >50 g, jaja różnej wielkości, nie wykryto nieprawidłowości.

Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej lub możliwe przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy – ostrzega GIS.

Salmonella to groźna dla zdrowia bakteria. Jakie objawy wywołuje?

Salmonella to bakteria z rodziny Enterobacteriaceae. Zakażenie pałeczkami Salmonelli prowadzi do rozwoju choroby zwanej salmonellozą. Jest ona przyczyną zatruć pokarmowych oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Bakteriami można się zatruć głównie poprzez kontakt z surowymi produktami odzwierzęcymi takimi jak jaja czy mięso oraz skażony od nich sprzęt kuchenny stosowany do ich przyrządzania (np. blat kuchenny czy deska do krojenia). Bakterie przenoszą się również z człowieka na człowieka poprzez bezpośredni kontakt np. gdy po dotknięciu skażonych jaj nie umyjemy rąk.

Na zakażenie Salmonellą najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z obniżoną odpornością, np. pacjenci w szpitalach. Objawy zakażenia pojawiają się po około 8 godzinach od kontaktu z bakterią, ale mogą również uwidocznić się dopiero po kilku dniach.

Do głównych objawów zatrucia Salmonellą należą:

 • ból brzucha,
 • biegunka,
 • gorączka,
 • nudności,
 • wymioty.

Salmonelloza prowadzi do odwodnienia w wyniku utraty płynów, a w jej konsekwencji może rozwinąć się także sepsa, zapalenie płuc i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia należy dbać o właściwe nawodnienie organizmu i lekkostrawną dietę. Jeśli objawy nie ustąpią lub się nasilą, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ konieczne może okazać się przyjmowanie antybiotyków.

Nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami – podkreśla GIS.

Źródło:
Aktualizacja ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności z dnia 31.05.2023 r.: Stwierdzenie Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek jaj konsumpcyjnych gov.pl

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia