Spis treści
Jajka z salmonellą. GIS ostrzega przed ich spożyciem
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek dwóch partii jaj określonych poniżej.
W związku z tym podjęto decyzję o wycofaniu z obrotu produktu pod nazwą:
- Jaja L ściółkowe
- Data minimalnej trwałości/numerem partii: 18.06.2023 oraz 23.06.2023
- Kod na skorupkach jaj: 2PL18041334
- Producent: Ferma PIWODA Jacek Zygmunt ul. Piwoda 202 37-522 Wiązownica
Tych jajek także nie wolno spożywać. Sprawdź, czy masz je w lodówce
Wcześniej – 31.05. br. – Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne z tego samego powodu, ale dotyczące dwóch innych partii jaj. W toku postępowania wyjaśniającego okazało się jednak, że tylko na jednej z nich wykryto bakterie.
Wycofana partia jaj:
- Jaja Królewskie klasa A, klasa wagowa>60 g; jaja różnej wielkości,
- Najlepiej spożyć przed: 18.06.2023.
- Kod na skorupkach jaj: 3PL14371391
- Producent: Firma Handlowa „KOKO” Zakład Pakowania Jaj Grzegorz Jabłoński Straszewy 28, 09-304 Lubowidz, weterynaryjny numer identyfikacyjny 14375909
Jaja z są obecnie wycofywane ze wszystkich sklepów na terenie całego kraju przez właściciela Zakładu Pakowania Jaj „KOKO”. Zostaną one następnie przekazane do utylizacji. Na podawanym wcześniej produkcie: Mazowieckie Jaja klasa A[/b], 6 świeżych jaj, klasa wagowa >50 g, jaja różnej wielkości, nie wykryto nieprawidłowości.
Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej lub możliwe przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy – ostrzega GIS.
Salmonella to groźna dla zdrowia bakteria. Jakie objawy wywołuje?
Salmonella to bakteria z rodziny Enterobacteriaceae. Zakażenie pałeczkami Salmonelli prowadzi do rozwoju choroby zwanej salmonellozą. Jest ona przyczyną zatruć pokarmowych oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
Bakteriami można się zatruć głównie poprzez kontakt z surowymi produktami odzwierzęcymi takimi jak jaja czy mięso oraz skażony od nich sprzęt kuchenny stosowany do ich przyrządzania (np. blat kuchenny czy deska do krojenia). Bakterie przenoszą się również z człowieka na człowieka poprzez bezpośredni kontakt np. gdy po dotknięciu skażonych jaj nie umyjemy rąk.
Na zakażenie Salmonellą najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z obniżoną odpornością, np. pacjenci w szpitalach. Objawy zakażenia pojawiają się po około 8 godzinach od kontaktu z bakterią, ale mogą również uwidocznić się dopiero po kilku dniach.
Do głównych objawów zatrucia Salmonellą należą:
- ból brzucha,
- biegunka,
- gorączka,
- nudności,
- wymioty.
Salmonelloza prowadzi do odwodnienia w wyniku utraty płynów, a w jej konsekwencji może rozwinąć się także sepsa, zapalenie płuc i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia należy dbać o właściwe nawodnienie organizmu i lekkostrawną dietę. Jeśli objawy nie ustąpią lub się nasilą, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ konieczne może okazać się przyjmowanie antybiotyków.
Nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami – podkreśla GIS.