Apteczka na czas pandemii COVID-19. Lista leków i środków medycznych, jakie warto mieć w domu

Martyna Jaros
Przed wyjściem do apteki warto sprawdzić, jakie lekarstwa już mamy i czy termin ich ważności nie minął kilka miesięcy temu. Z kolejnych zdjęć dowiesz się, w co warto się zaopatrzyć.
Przed wyjściem do apteki warto sprawdzić, jakie lekarstwa już mamy i czy termin ich ważności nie minął kilka miesięcy temu. Z kolejnych zdjęć dowiesz się, w co warto się zaopatrzyć. Olga Yastremska/123RF
Dobrze zaopatrzona domowa apteczka podczas pandemii COVID-19 to absolutna konieczność. Powinny się w niej znaleźć podstawowe lekarstwa stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia, grypy oraz łagodnych lub umiarkowanych przypadków COVID-19. Ponadto warto mieć zestaw środków opatrunkowych, a także urządzenia, które pomogą kontrolować stan zdrowia. Ponieważ skonstruowanie listy niezbędnych rzeczy może wydawać się trudne, przedstawiamy spis leków i środków medycznych, w które warto zaopatrzyć pandemiczną apteczkę.

Dlaczego podczas pandemii warto mieć w domu dobrze wyposażoną apteczkę?

Nawet 80 procent osób przechodzi COVID-19 w sposób łagodny lub umiarkowany. Będąc w stałym kontakcie z lekarzem pierwszego kontaktu, leczenie przebiega w domu i polega na łagodzeniu objawów choroby za pomocą ogólnodostępnych leków wydawanych bez recepty. Jednak o ich obecność w domowej, pandemicznej apteczce warto zadbać już dziś, ponieważ będąc na kwarantannie lub izolacji domowej, nie będziemy mogli wyjść do apteki, by uzupełnić zapasy.

Przypominamy, że ci, którzy mieszkają z chorym na COVID-19, mieli kontakt z osobą z dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub podejrzaną o infekcję, podlegają domowej kwarantannie. Natomiast osoby, u których infekcję potwierdzono wykonanym testem genetycznym RT-PCR i przechodzą chorobę łagodnie lub umiarkowanie, zostają objęte domową izolacją. W obu przypadkach zakazane jest opuszczanie miejsca zamieszkania do czasu ich zakończenia.

Warto wiedzieć również:

Dlatego warto zawczasu zadbać o niezbędne leki i sprzęty, aby w razie potrzeby móc z nich skorzystać. W covidowej apteczce powinny znaleźć się podstawowe lekarstwa, które pomogą złagodzić objawy COVID-19, a także symptomy innych chorób zakaźnych, których przykładem jest zwykłe przeziębienie. W pandemicznej apteczne warto wiec mieć opakowanie środków przeciwbólowych, tabletek na ból gardła, syrop na kaszel i nie tylko. Przydadzą się także urządzenia służące do kontrolowania stanu zdrowia m.in. sprawny tremometr. A osoby ze zdiagnozowanymi chorobami płuc lub serca warto, aby zaopatrzyły się w pulsoksymetr, który służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem.

Co jeszcze warto mieć w pandemicznej apteczce? Zajrzyj do galerii, by się dowiedzieć!

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Od tego czasu wiele osób przebyło COVID-19, często bez objawów lub z symptomami przypominającymi zwykłe przeziębienie. Sprawdź, czy od tego czasu nie odczuwałeś objawów wskazujących na możliwość przejścia niewykrytej infekcji!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia