Koronawirusem SARS-CoV-2 zakażamy się w domu! Kto stanowi największe zagrożenie?

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Kwarantanna obowiązuje osoby, które mieszkają z osobami przebywającymi na izolacji z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzonym wykonanym testem.
Kwarantanna obowiązuje osoby, które mieszkają z osobami przebywającymi na izolacji z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzonym wykonanym testem. sergiomonti/123RF
Naukowcy dokonali analizy aż 54 dostępnych badań naukowych dotyczących transmisji koronawirusa SARS-CoV-2. Ustalili, że istotnym ogniskiem zakażenia są nasze domy, w których izolowani są chorzy. Dowodzi to, jak bardzo zaraźliwy jest koronawirus, a także podkreśla istotność działań profilaktycznych, jakie należy podejmować w domowy zaciszu, mieszkając z chorym na COVID-19.

Koronawirusem zakażamy się w domu

Koronawirus SARS-CoV-2 odpowiedzialny za wywołanie choroby COVID-19 przenosi się drogą kropelkową podczas bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, albo pośrednio w wyniku styczności z wydzielinami chorego, które zawierają cząsteczki wirusa. Rozprzestrzenianiu się koronawirusa sprzyjają zatłoczone przestrzenie, a więc m.in. sklepy spożywcze czy galerie handlowe. To jednak niejedyne miejsca potęgujące transmisję koronawirusa. Z ustaleń uczonych wynika, że istotne ognisko zakażenia stanowią nasze własne domy, w którym izolowane są osoby z podejrzeniem lub potwierdzoną chorobą COVID-19.

Do takich wniosków doszli naukowcy z ze Stanów Zjednoczonych, po przeanalizowaniu 54 dostępnych badań (z udziałem 77 758 uczestników), pochodzących z aż 20 krajów. Wyniki ich pracy ukazały się na łamach czasopisma JAMA Network Open.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Od tego czasu wiele osób przebyło COVID-19, często bez objawów lub z symptomami przypominającymi zwykłe przeziębienie. Sprawdź, czy od tego czasu nie odczuwałeś objawów wskazujących na możliwość przejścia niewykrytej infekcji!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

Kto stanowi największe zagrożenie?

Z obserwacji naukowców wynika, że częściej zarażamy się koronawirusem od osób, które przechodzą COVID-19 objawowo w porównaniu do tych, u których infekcja nie daje symptomów lub są one bardzo łagodne (18% vs. 0,7%). Zdrowi domownicy częściej zakażają się od swojego partnera niż od innych członków rodziny, co nie powinno szczególnie dziwić. Małżonkowie poświęcają sobie większą ilość czasu, a ponadto przeważnie śpią w jednym łóżku i mają intymne kontakty.

Dodatkowo badanie wykazało, że większe ryzyko zakażenia się dotyczy osób dzielących mieszkanie z jedną osobą niż wielopokoleniowych gospodarstw, składających się z trzech lub więcej domowników. W większych rodzinach jej członkowie mogą spędzać czas w osobnych pomieszczeniach, wobec tego częstotliwość ich kontaktów może być mniejsza.

Analiza wykazała także, że większe ryzyko transmisji zachodzi między osobami dorosłymi niż na linii dorosły-dziecko (28,3% vs. 16,8%). Przypominamy, że najmłodsi w główniej mierze przechodzą COVID-19 bez wystąpienia typowych symptomów, a jak wcześniej wspomniano, źródłem zakażenia w analizie okazały się osoby z objawami COVID-19. Kaszląc, rozprzestrzeniają aerozol z drobinami wirusa, który wdychają domownicy podczas bezpośrednich kontaktów. Ponadto wydzieliny osiadają na powierzchniach, takich jak blaty czy klamki, stanowiąc potencjalne źródło zakażenia.

Przeczytaj także:

Co robić, aby mieszkając z chorym na COVID-19 zmniejszyć ryzyko zakażenia się koronawirusem?

Wyniki tej analizy sugerują, że gospodarstwa domowe były i będą istotnymi miejscami przenoszenia wirusa. W związku z tym, mieszkając z osobą zakażoną, koniecznością jest ograniczenie wzajemnych kontaktów. Chory powinien przebywać w oddzielnym dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Opuszczając pokój, powinien zakrywać usta i nos ochronną maseczką, a także w miarę możliwości unikać kontaktu z pozostałymi domownikami. Przeciwwskazane jest wspólne spożywanie posiłków, korzystanie z tych samych sztućców i naczyń, a także przyborów toaletowych, pościeli i ręczników. Niewskazane jest również wspólne spędzanie wolnego czasu.

Więcej informacji na temat zasad postępowania z osobą przebywającą na izolacji, znajduje się w poniższych poradnikach.

FAQ - Mieszkam z osoba chorą na COVID-19

Jak postępować z chorym, by uniknąć zakażenia i w jaki sposób dbać o higienę w mieszkaniu podczas izolacji

Czym różni się kwarantanna od izolacji?

Kwarantanna jest nakładana na osoby zdrowe, które:

 • miały styczność z osobą chorą na COVID-19 lub podejrzaną o zakażenie,
 • mieszkają z domownikiem na izolacji, który uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa,
 • zostały skierowane na wykonanie testu na obecność koronawirusa,
 • mają objawy wskazujące na zakażenie nowym koronawirusem,
 • przekroczyły zewnętrzną granicą UE.

Izolacja domowa nakładana jest na osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Zarówno kwarantannę jak i izolację należy odbywać w domu lub w innym wskazanym miejscu.

Mieszkam z osobą na izolacji, ile trwa kwarantanna?

Początek kwarantanny to dzień uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 przez domownika, a jej zakończenie następuje po 7 dniach od dnia zakończenia izolacji chorego.
Indywidualny czas trwania kwarantanny domowej można sprawdzić na stronie internetowej pacjent.gov.pl w zakładce „Internetowe Konto Pacjenta” (w skrócie IKP). By stworzyć konto i zalogować się do aplikacji potrzebny jest profil zaufany lub e-dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Drugą możliwością jest zalogowanie się za pośrednictwem konta internetowego iPKO lub Inteligo w PKO BP, bądź przez bank spółdzielczy.

Mieszkam z osobą na izolacji. Czy muszę poddać się kwarantannie domowej?

Osoby, które mieszkają z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 mają obowiązek podania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przez domownika do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej. Kwarantanna nakładana jest automatycznie, co oznacza, że nie wymaga decyzji PIS.

Czy osoby przebywające na domowej izolacji i kwarantannie domowej mogą spędzać czas wspólnie?

Nie. Podczas izolacji chory na COVID-19 powinien przebywać w oddzielnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a także w miarę możliwości unikać kontaktu z pozostałymi domownikami. Niewskazane jest także spanie w tym samym pokoju i łóżku.

Co robić, by mieszkając z osobą na izolacji nie zakazić się koronawirusem SARS-CoV-2?

COVID-19 to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Domownicy, którzy mieszkają z osobą przebywającą na izolacji, mają wysokie ryzyko zakażenia nowym koronawirusem. Aby je zminimalizować, należy stosować się do poniższych zaleceń:

 • Chory powinien przebywać w osobnym pomieszczeniu. Domownicy, wchodząc do pokoju, powinni mieć założoną na twarzy maseczkę ochronną.
 • Chory nie powinien wchodzić do innych pomieszczeń, zwłaszcza jeśli ktoś w nich przebywa. Zaleca się, aby przez całą dobę znajdował się on w oddzielnym pokoju.
 • Domownicy mogą zbliżać się do chorego na odległość co najmniej 2 metrów.
 • Komunikacja między chorym a pozostałymi domownikami powinna odbywać się bez kontaktowo. Preferowane są rozmowy przez telefon lub za pośrednictwem internetu.
 • Zarażony powinien unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi. Dotykając ich sierści może przenieść na nią wirusa, co stwarza zagrożenie dla pozostałych domowników.
 • Nie należy wynosić rzeczy z pokoju, w którym przebywa osoba zarażona.

Jak sprzątać mieszkanie, w którym przebywa chory na COVID-19?

Sprzątanie mieszkania z uwzględnieniem dezynfekcji powierzchni, z którymi najczęściej ma styczność osoba chora, ma na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 przez zdrowych domowników. Do odkażenia mieszkania niezbędny jest płyn wirusobójczy o zawartości co najmniej 70 procent alkoholu. Kilka razy dziennie za jego pomocą należy przecierać blaty stołów i stolików nocnych, klamki do drzwi, uchwyty szafek i lodówki, rączkę czajnika, włączniki światła, pilot telewizyjny, armaturę łazienkową, toalety i uchwyty toaletowe, telefony, klawiatury, tablety. Dezynfekcję należy wykonywać w gumowych rękawiczkach pamiętając, że nie wolno wycierać cienkiej warstwy środka dezynfekcyjnego z czyszczonych powierzchni.

Czy mieszkając z osobą na izolacji można korzystać z tych samych sztućców i naczyń?

Nie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowych domowników chory powinien korzystać z osobnych sztućców, talerzy, kubków oraz szklanek. Przygotowane posiłki, wodę, a także leki powinien on spożywać w warunkach izolacji. Przekazanie brudnych naczyń powinno odbywać się bez kontaktowo, co oznacza, że chory powinien wystawić je za drzwi pokoju, w którym przebywa. Domownicy powinni je następnie umyć w zmywarce w temp. minimum 60 ⁰C z użyciem detergentu lub ręcznie środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zmywaniu osoba myjąca naczynia musi dokładnie umyć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund, a także przelać wrzątkiem gąbkę do mycia naczyń.

Jak postępować z odzieżą i pościelą osoby zakażonej COVID-19?

Ubrania, pościel oraz ręczniki, z których korzysta chory, należy przetrzymywać w osobnym, szczelnie zamkniętym worku i prać w oddzielnym wsadzie niż rzeczy pozostałych domowników. Umieszczając w bębnie pralki odzież, ręczniki i pościel chorego należy unikać ich bezpośredniego dotykania. Najlepiej robić to w rękawiczkach ochronnych, które po nastawieniu prania trzeba wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. Po załadunku zaleca się również zdezynfekować ręce lub umyć je wodą z mydłem przez minimum 30 sekund. Rzeczy osoby zakażonej należy prać w proszku codziennego użytku w najwyższej temperaturze dopuszczalnej dla danych tkanin, lecz nie niższej niż 60 stopni Celsjusza i przez co najmniej 40 minut, a następnie dokładnie wysuszyć. Nie wolno oddawać ich do pralni.

Czy mieszkając z osobą na izolacji można korzystać z tej samej toalety?

Dla zapewnienia jak największego bezpieczeństwa zdrowym domownikom chory powinien korzystać z osobnej łazienki. Jeżeli nie ma jednak takiej możliwości zaleca się dezynfekcję WC i innych urządzeń sanitarnych po każdym skorzystaniu. Przybory toaletowe zakażonego powinny znajdować się w pokoju, w którym odbywa izolację. Powinien on także używać oddzielnych ręczników, które należy przechowywać z dala od rzeczy pozostałych domowników.

Co zrobić ze śmieciami, które przekazuje osoba zakażona koronawirusem?

Domownik powinien odebrać worek ze śmieciami spod drzwi chorego, mając na sobie gumowe rękawiczki, a następnie zapakować je w drugi worek i wyrzucić do śmietnika. Po zdjęciu rękawiczek trzeba je wyrzucić i koniecznie umyć lub zdezynfekować ręce. Ponieważ zarówno osoby przebywające na kwarantannie, jak i izolacji nie mogą opuszczać mieszkania, o wyniesienie śmieci można poprosić osoby, które dostarczają zakupy, bądź składować je na balkonie.

Jestem na kwarantannie domowej i wystąpiły u mnie objawy COVID-19. Co teraz?

Jeśli podczas odbywania kwarantanny domowej wystąpią objawy takie jak:

 • wysoka gorączka,
 • kaszel,
 • duszności,
 • utrata smaku lub węchu.

Należy skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, celem umówienia teleporady.

Zdrowa dieta, ćwiczenia i sen mają korzystny wpływ na samopoczucie psychiczne ludzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Bilans polskiej akcji poszukiwawczo-ratowniczej w Turcji.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie