Koronawirusem SARS-CoV-2 zakażamy się w domu! Kto stanowi największe zagrożenie?

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Kwarantanna obowiązuje osoby, które mieszkają z osobami przebywającymi na izolacji z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzonym wykonanym testem.
Kwarantanna obowiązuje osoby, które mieszkają z osobami przebywającymi na izolacji z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzonym wykonanym testem. sergiomonti/123RF
Naukowcy dokonali analizy aż 54 dostępnych badań naukowych dotyczących transmisji koronawirusa SARS-CoV-2. Ustalili, że istotnym ogniskiem zakażenia są nasze domy, w których izolowani są chorzy. Dowodzi to, jak bardzo zaraźliwy jest koronawirus, a także podkreśla istotność działań profilaktycznych, jakie należy podejmować w domowy zaciszu, mieszkając z chorym na COVID-19.

Koronawirusem zakażamy się w domu

Koronawirus SARS-CoV-2 odpowiedzialny za wywołanie choroby COVID-19 przenosi się drogą kropelkową podczas bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, albo pośrednio w wyniku styczności z wydzielinami chorego, które zawierają cząsteczki wirusa. Rozprzestrzenianiu się koronawirusa sprzyjają zatłoczone przestrzenie, a więc m.in. sklepy spożywcze czy galerie handlowe. To jednak niejedyne miejsca potęgujące transmisję koronawirusa. Z ustaleń uczonych wynika, że istotne ognisko zakażenia stanowią nasze własne domy, w którym izolowane są osoby z podejrzeniem lub potwierdzoną chorobą COVID-19.

Do takich wniosków doszli naukowcy z ze Stanów Zjednoczonych, po przeanalizowaniu 54 dostępnych badań (z udziałem 77 758 uczestników), pochodzących z aż 20 krajów. Wyniki ich pracy ukazały się na łamach czasopisma JAMA Network Open.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Od tego czasu wiele osób przebyło COVID-19, często bez objawów lub z symptomami przypominającymi zwykłe przeziębienie. Sprawdź, czy od tego czasu nie odczuwałeś objawów wskazujących na możliwość przejścia niewykrytej infekcji!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

Kto stanowi największe zagrożenie?

Z obserwacji naukowców wynika, że częściej zarażamy się koronawirusem od osób, które przechodzą COVID-19 objawowo w porównaniu do tych, u których infekcja nie daje symptomów lub są one bardzo łagodne (18% vs. 0,7%). Zdrowi domownicy częściej zakażają się od swojego partnera niż od innych członków rodziny, co nie powinno szczególnie dziwić. Małżonkowie poświęcają sobie większą ilość czasu, a ponadto przeważnie śpią w jednym łóżku i mają intymne kontakty.

Dodatkowo badanie wykazało, że większe ryzyko zakażenia się dotyczy osób dzielących mieszkanie z jedną osobą niż wielopokoleniowych gospodarstw, składających się z trzech lub więcej domowników. W większych rodzinach jej członkowie mogą spędzać czas w osobnych pomieszczeniach, wobec tego częstotliwość ich kontaktów może być mniejsza.

Analiza wykazała także, że większe ryzyko transmisji zachodzi między osobami dorosłymi niż na linii dorosły-dziecko (28,3% vs. 16,8%). Przypominamy, że najmłodsi w główniej mierze przechodzą COVID-19 bez wystąpienia typowych symptomów, a jak wcześniej wspomniano, źródłem zakażenia w analizie okazały się osoby z objawami COVID-19. Kaszląc, rozprzestrzeniają aerozol z drobinami wirusa, który wdychają domownicy podczas bezpośrednich kontaktów. Ponadto wydzieliny osiadają na powierzchniach, takich jak blaty czy klamki, stanowiąc potencjalne źródło zakażenia.

Przeczytaj także:

Co robić, aby mieszkając z chorym na COVID-19 zmniejszyć ryzyko zakażenia się koronawirusem?

Wyniki tej analizy sugerują, że gospodarstwa domowe były i będą istotnymi miejscami przenoszenia wirusa. W związku z tym, mieszkając z osobą zakażoną, koniecznością jest ograniczenie wzajemnych kontaktów. Chory powinien przebywać w oddzielnym dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Opuszczając pokój, powinien zakrywać usta i nos ochronną maseczką, a także w miarę możliwości unikać kontaktu z pozostałymi domownikami. Przeciwwskazane jest wspólne spożywanie posiłków, korzystanie z tych samych sztućców i naczyń, a także przyborów toaletowych, pościeli i ręczników. Niewskazane jest również wspólne spędzanie wolnego czasu.

Więcej informacji na temat zasad postępowania z osobą przebywającą na izolacji, znajduje się w poniższych poradnikach.

FAQ - Mieszkam z osoba chorą na COVID-19

Jak postępować z chorym, by uniknąć zakażenia i w jaki sposób dbać o higienę w mieszkaniu podczas izolacji

Czym różni się kwarantanna od izolacji?

Kwarantanna jest nakładana na osoby zdrowe, które:

 • miały styczność z osobą chorą na COVID-19 lub podejrzaną o zakażenie,
 • mieszkają z domownikiem na izolacji, który uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa,
 • zostały skierowane na wykonanie testu na obecność koronawirusa,
 • mają objawy wskazujące na zakażenie nowym koronawirusem,
 • przekroczyły zewnętrzną granicą UE.

Izolacja domowa nakładana jest na osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Zarówno kwarantannę jak i izolację należy odbywać w domu lub w innym wskazanym miejscu.

Mieszkam z osobą na izolacji, ile trwa kwarantanna?

Początek kwarantanny to dzień uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 przez domownika, a jej zakończenie następuje po 7 dniach od dnia zakończenia izolacji chorego.
Indywidualny czas trwania kwarantanny domowej można sprawdzić na stronie internetowej pacjent.gov.pl w zakładce „Internetowe Konto Pacjenta” (w skrócie IKP). By stworzyć konto i zalogować się do aplikacji potrzebny jest profil zaufany lub e-dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Drugą możliwością jest zalogowanie się za pośrednictwem konta internetowego iPKO lub Inteligo w PKO BP, bądź przez bank spółdzielczy.

Mieszkam z osobą na izolacji. Czy muszę poddać się kwarantannie domowej?

Osoby, które mieszkają z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 mają obowiązek podania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przez domownika do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej. Kwarantanna nakładana jest automatycznie, co oznacza, że nie wymaga decyzji PIS.

Czy osoby przebywające na domowej izolacji i kwarantannie domowej mogą spędzać czas wspólnie?

Nie. Podczas izolacji chory na COVID-19 powinien przebywać w oddzielnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a także w miarę możliwości unikać kontaktu z pozostałymi domownikami. Niewskazane jest także spanie w tym samym pokoju i łóżku.

Co robić, by mieszkając z osobą na izolacji nie zakazić się koronawirusem SARS-CoV-2?

COVID-19 to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Domownicy, którzy mieszkają z osobą przebywającą na izolacji, mają wysokie ryzyko zakażenia nowym koronawirusem. Aby je zminimalizować, należy stosować się do poniższych zaleceń:

 • Chory powinien przebywać w osobnym pomieszczeniu. Domownicy, wchodząc do pokoju, powinni mieć założoną na twarzy maseczkę ochronną.
 • Chory nie powinien wchodzić do innych pomieszczeń, zwłaszcza jeśli ktoś w nich przebywa. Zaleca się, aby przez całą dobę znajdował się on w oddzielnym pokoju.
 • Domownicy mogą zbliżać się do chorego na odległość co najmniej 2 metrów.
 • Komunikacja między chorym a pozostałymi domownikami powinna odbywać się bez kontaktowo. Preferowane są rozmowy przez telefon lub za pośrednictwem internetu.
 • Zarażony powinien unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi. Dotykając ich sierści może przenieść na nią wirusa, co stwarza zagrożenie dla pozostałych domowników.
 • Nie należy wynosić rzeczy z pokoju, w którym przebywa osoba zarażona.

Jak sprzątać mieszkanie, w którym przebywa chory na COVID-19?

Sprzątanie mieszkania z uwzględnieniem dezynfekcji powierzchni, z którymi najczęściej ma styczność osoba chora, ma na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 przez zdrowych domowników. Do odkażenia mieszkania niezbędny jest płyn wirusobójczy o zawartości co najmniej 70 procent alkoholu. Kilka razy dziennie za jego pomocą należy przecierać blaty stołów i stolików nocnych, klamki do drzwi, uchwyty szafek i lodówki, rączkę czajnika, włączniki światła, pilot telewizyjny, armaturę łazienkową, toalety i uchwyty toaletowe, telefony, klawiatury, tablety. Dezynfekcję należy wykonywać w gumowych rękawiczkach pamiętając, że nie wolno wycierać cienkiej warstwy środka dezynfekcyjnego z czyszczonych powierzchni.

Czy mieszkając z osobą na izolacji można korzystać z tych samych sztućców i naczyń?

Nie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowych domowników chory powinien korzystać z osobnych sztućców, talerzy, kubków oraz szklanek. Przygotowane posiłki, wodę, a także leki powinien on spożywać w warunkach izolacji. Przekazanie brudnych naczyń powinno odbywać się bez kontaktowo, co oznacza, że chory powinien wystawić je za drzwi pokoju, w którym przebywa. Domownicy powinni je następnie umyć w zmywarce w temp. minimum 60 ⁰C z użyciem detergentu lub ręcznie środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zmywaniu osoba myjąca naczynia musi dokładnie umyć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund, a także przelać wrzątkiem gąbkę do mycia naczyń.

Jak postępować z odzieżą i pościelą osoby zakażonej COVID-19?

Ubrania, pościel oraz ręczniki, z których korzysta chory, należy przetrzymywać w osobnym, szczelnie zamkniętym worku i prać w oddzielnym wsadzie niż rzeczy pozostałych domowników. Umieszczając w bębnie pralki odzież, ręczniki i pościel chorego należy unikać ich bezpośredniego dotykania. Najlepiej robić to w rękawiczkach ochronnych, które po nastawieniu prania trzeba wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. Po załadunku zaleca się również zdezynfekować ręce lub umyć je wodą z mydłem przez minimum 30 sekund. Rzeczy osoby zakażonej należy prać w proszku codziennego użytku w najwyższej temperaturze dopuszczalnej dla danych tkanin, lecz nie niższej niż 60 stopni Celsjusza i przez co najmniej 40 minut, a następnie dokładnie wysuszyć. Nie wolno oddawać ich do pralni.

Czy mieszkając z osobą na izolacji można korzystać z tej samej toalety?

Dla zapewnienia jak największego bezpieczeństwa zdrowym domownikom chory powinien korzystać z osobnej łazienki. Jeżeli nie ma jednak takiej możliwości zaleca się dezynfekcję WC i innych urządzeń sanitarnych po każdym skorzystaniu. Przybory toaletowe zakażonego powinny znajdować się w pokoju, w którym odbywa izolację. Powinien on także używać oddzielnych ręczników, które należy przechowywać z dala od rzeczy pozostałych domowników.

Co zrobić ze śmieciami, które przekazuje osoba zakażona koronawirusem?

Domownik powinien odebrać worek ze śmieciami spod drzwi chorego, mając na sobie gumowe rękawiczki, a następnie zapakować je w drugi worek i wyrzucić do śmietnika. Po zdjęciu rękawiczek trzeba je wyrzucić i koniecznie umyć lub zdezynfekować ręce. Ponieważ zarówno osoby przebywające na kwarantannie, jak i izolacji nie mogą opuszczać mieszkania, o wyniesienie śmieci można poprosić osoby, które dostarczają zakupy, bądź składować je na balkonie.

Jestem na kwarantannie domowej i wystąpiły u mnie objawy COVID-19. Co teraz?

Jeśli podczas odbywania kwarantanny domowej wystąpią objawy takie jak:

 • wysoka gorączka,
 • kaszel,
 • duszności,
 • utrata smaku lub węchu.

Należy skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, celem umówienia teleporady.

Zdrowa dieta, ćwiczenia i sen mają korzystny wpływ na samopoczucie psychiczne ludzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia