Afryka w ciszy walczy z koronawirusem. Zapomniana przez świat, nie ma środków na skuteczną obronę

js
Czy Afryka poradzi sobie z koronawirusem?
Czy Afryka poradzi sobie z koronawirusem? 123rf
Afryka może bardzo ucierpieć przez pandemię koronawirusa. Ze względu na to, że SARS-CoV-2 zaatakował także bogate kraje, Czarny Kontynent nie może liczyć na szeroko zakrojoną pomoc zachodniego świata. Pojawiło się już podejrzenie, że stosunkowo niska liczba zakażeń w Afryce wcale nie wynika z faktycznego mniejszego zagrożenia koronawirusem w tamtym regionie. Możliwe jest bardziej ponure wytłumaczenie – Afryka jest zbyt biedna na to, żeby móc wykonywać testy w swoim regionie.

Afryka w obliczu kolejnej tragedii. Koronawirus może być tragedią dla cierpiącego kontynentu

Jak podaje Natemat.pl, sytuacja w Afryce może być zgoła inna niż nam się wydaje. Oficjalnie wykazano tam ok. 7 tys. zakażeń – czyli mniej więcej tyle, ile ma Norwegia. W praktyce jednak może się okazać, że w Afryce na COVID-19 choruje znacznie więcej ludzi. Nie jesteśmy jednak w stanie ich zbadać. Wystarczającej ilości testów nie ma nawet bogaty świat zachodni.

Katarzyna Zuchowicz z Natemat.pl podaje:

Z różnych krajów dochodzą skrajne informacje. W Ugandzie biją ludzi na ulicach, którzy nie przestrzegają godziny policyjnej. W Kenii policja zastrzeliła 13-latka, który bawił się na balkonie. W Kamerunie nagle zniknął prezydent i od 11 marca nikt go nie widział. W Botswanie zamknęli na kwarantannie wszystkich parlamentarzystów.

Jak koronawirusa zwalcza Afryka? Medycyną ludową, bo nowoczesnej tam nie ma

Reid Wilson na łamach „The Hill” skonkludował, że nie można wierzyć w oficjalne dane podawane przez władze krajów afrykańskich. Chorych z pewnością jest więcej. Ponadto autor książki o eboli podaje smutny wniosek – w Afryce chorzy nie mają dostępu do profesjonalnej opieki, najprawdopodobniej leczą się sami.

Dlaczego sytuacja w Afryce jest aż tak trudna?

  1. Wiele osób do leczenia ma do dyspozycji wyłącznie zioła.
  2. W Republice Środkowej Afryki nie ma respiratorów – kraj dysponuje tylko trzema tego typu urzadzeniami.
  3. W Afryce wiele osób choruje już z niedożywienia.
  4. Kraje afrykańskie nie radzą sobie z problemem zanieczyszczonej wody.
  5. Kwarantanna w przypadku Afryki może okazać się niemożliwa do wprowadzenia – wiele osób musi cały dzień zarabiać na pożywienie.

Mimo niewielu wykazanych zachorowań Afryka stara się nie dopuścić do szerzenia pandemii. Zamknięto kina i restauracje. W Tunezji nie funkcjonują meczety i granice. W Etiopii zamknięto szkoły. W Ugandzie zalecono pilnowania odległości między ludźmi – nie można się do siebie zbliżać na odległość mniejszą niż 4 metry.

Źrodło: Natemat.pl/WP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Afryka w ciszy walczy z koronawirusem. Zapomniana przez świat, nie ma środków na skuteczną obronę - Gazeta Krakowska

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia