Omikron zabił już pół miliona osób – nie bagatelizuj zagrożenia. Takie objawy daje nowy podwariant Omikronu BA.2

Monika Góralska
Według najnowszych danych WHO 130 milionów osób na całym świecie zaraziło się Omikronem, a 500 tys. zmarło.
Według najnowszych danych WHO 130 milionów osób na całym świecie zaraziło się Omikronem, a 500 tys. zmarło. lightfieldstudios/123rf.com
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o 500 tys. zgonów spowodowanych zakażeniem Omikronem. Obecnie ten wariant koronawirusa staje się dominujący na całym świecie. Pojawił się również jego subwariant Omikron BA.2. Obie wersje wirusa SARS-CoV-2 do tej pory uważane były za bardziej zakaźne, ale łagodniejsze od poprzednich mutacji. Okazuje się jednak, że są one równie niebezpieczne co pierwotna wersja koronawirusa. Zwróć uwagę zwłaszcza na te objawy, dzięki którym rozpoznasz zakażenie podwariantem Omikronu BA.2.

Spis treści

Subwariant BA.2 bardziej zakaźny niż Omikron

Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529 o nazwie Omikron po raz pierwszy pojawił się 11 listopada w Botswanie (Afryka). Niedługo później naukowcy wykryli na Filipinach jego podwariant BA.2 nazywany także „ukrytą” wersję Omikronu, ponieważ mutacja ta nie jest wykrywana przez testy PCR.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że subwariant BA.2 obecnie wykryto już w 57 krajach m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwecji i Norwegii. Natomiast podwariant ten zaczyna dominować w Danii oraz na Filipinach, w Nepalu, Katarze i Indiach. W Polsce jeszcze nie został wykryty.

Nowy podwariant wypiera poprzednie mutacje wirusa SARS-CoV-2, ponieważ jest bardziej zakaźny, jednak zakażenie nim jest łagodniejsze i bardziej podobne do zwykłego przeziębienia. Należy też pamiętać, że wszystkie wirusy mutują, a w przypadku wirusa SARS-CoV-2 każda jego odmiana była bardziej zakaźna niż poprzednia.

„BA.2 nie wydaje się powodować cięższej choroby niż BA.1, a szczepionki są przeciwko niemu tak samo skuteczne, jak przeciwko innym formom Omikronu” – powiedział dr Boris Pavlin, epidemiolog Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cytowany przez New York Times.

Zobacz także:

Z powodu Omikronu na całym świecie zmarło 500 tys. osób!

Według najnowszych danych WHO Omikronem na całym świecie zaraziło się 130 milionów osób. Natomiast od listopada 2021, gdy pojawiła się ta wersja koronawirusa z jej powodu zmarło już 500 tys. osób.

„Podczas gdy wszyscy mówili, że Omikron jest łagodniejszy, przeoczyliśmy fakt, że od momentu wykrycia tego wariantu zmarło pół miliona osób.” – przekazał Abdi Mahamud, specjalista ds. zapobiegania zakażeniom WHO.

Ekspert podkreślił też, że WHO śledzi cztery podwarianty Omikronu. Z powodu tego, że subwariant Omikronu BA.2 jest bardziej zakaźny oczekuje się, że będzie on odpowiadał za rosnącą liczbę przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Siedem objawów subwariantu BA.2 Omikronu

Omikron zarówno w wersji BA.2, jak i BA.1, w przeciwieństwie do poprzednich wariantów koronawirusa atakuje górne, a nie dolne drogi oddechowe. Jego objawy bardziej przypominają przeziębienie, przez co jest go trudniej od niego odróżnić.

Wyróżniono siedem objawów subwariantu BA.2:

  • gorączka,
  • zmęczenie,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • ból głowy,
  • osłabione mięśnie,
  • podwyższone tętno.

Objawy te są bardzo zbliżone do objawów Omikronu BA.1 jakie zanotowano dzięki danym zgromadzonym za pomocą brytyjskiej aplikacji ZOE COVID Study, a są to katar, ból głowy, zmęczenie, kichanie i ból gardła.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) stwierdziła, że BA.2 jest „wariantem objętym dochodzeniem”, który jest o jeden poziom poniżej „wariantu budzącego obawy”. Oznacza to, że jest on cały czas obserwowany i badany pod kątem jego zakaźności oraz skuteczności szczepionek przeciwko niemu.

Źródła:
Omicron subvariant BA.2 likely to have same severity as 'original' -WHO Reuters

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Tak mam to co kilka lat typowa grypa aha ostatnio moge wyjac sobie zolądek i go wyczyscic wy tępe s[wulgaryzm].syny wciskające glupote
G
Gość
dziwny ten świat, lekarze nie chcą leczyć, żądają bezkarności za błędy medyczne, nie podnoszą swoich kwalifikacji, tylko chcą ogromnych pieniędzy za nic nie robienie, teleporady i dyżury w pustych szpitalach covidowych, niech choćby poczytają takie opiniotwórcze czasopisma medyczne jak The Lancet i Vaccination to może dowiedzą się czegokolwiek o pandemii, leczeniu i budowaniu odpornośc
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia