– W wieku dwudziestu kilku lat okazało się, że mam chorobę immunologiczną i muszę być poddana dializie. Kompletnie wysiadła mi nerka i przez trzy lata byłam dializowana. To był dla mnie okropnie trudny czas. Nie mogłam jeść wielu rzeczy, nie mogłam też zbyt dużo pić, ponieważ osoba dializowana nie oddaje moczu, robi to przez nią maszyna. Dlatego tak bardzo, bardzo czekałam na ten dzień przeszczepu
– wspomina Agnieszka Durlik.
W lutym 1997 roku, w Środę Popielcową, pacjentka otrzymała informację, że czeka ją przeszczep. Jak sama przyznaje, ten moment radości pamięta do dziś. – Gdy obudziłam się już po przeprowadzonym przeszczepie i pielęgniarka powiedziała mi „Agnieszka, ty sikasz”, byłam ogromnie szczęśliwa.
Pani Agnieszka przyznaje, że ten moment przewartościował jej życie.
– Urodziłam się wtedy na nowo. Od tamtego czasu staram się celebrować każdą najmniejszą chwilę, nawet gdy kroję pomidora, przypominam sobie, że jeszcze w czasie dializ mogłam o nim tylko pomarzyć, a dziś mogę go smakować
– mówi.
Dziś pani Agnieszka czerpie z życia pełnymi garściami, co więcej – będąc członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, bije rekordy w narciarstwie alpejskim.
Do końca kwietnia 2022 roku od 50 zmarłych dawców przeszczepiono łącznie 404 narządy. Najwięcej nerek – 209. Ale na Krajowej Liście Oczekujących tylko na nową nerkę czeka każdego miesiąca ponad 1000 osób.
Między innymi z tego powodu od kilku lat w Polsce organizowana jest kampania Drugie Życie, której celem jest promowanie transplantacji wśród uczniów szkół średnich. W środę, w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu odbył się finał kolejnej edycji tej akcji.
– Widzę, jak ważny filar promowania idei świadomego dawstwa narządów stanowią młodzi ludzie. Ich wkład w edukowanie społeczeństwa na temat transplantacji jest nieoceniony. Do młodych ludzi mam ważny apel – nie ustawajcie w swoich działaniach. Jesteście realnym wsparciem dla pacjentów i dla nas, lekarzy
– mówił prof. Maciej Głyda, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Transplantologii.
Spośród wszystkich wielkopolskich szkół biorących udział w tegorocznej edycji, wybrano i nagrodzono te, które najbardziej zaangażowały się w promowanie transplantacji.
Laureaci:
- Zespół Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu,
- Szkoła im. J. I. Paderewskiego prowadzona przez Edukację Lubasz w Lubaszu
- Zespół Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej.
Wyróżnione szkoły:
- I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Pleszewie
- Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. Romana Abrahama we Wrześni
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie
Nagroda specjalna:
- Zespół Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu,
- I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Pleszewie,
- Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. Romana Abrahama we Wrześni,
- Zespół Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej.