Spis treści
Sprzeciw środowiska medycznego wobec twierdzeń Jerzego Zięby
Środowisko medyczne i decydenci stanowczo sprzeciwili się treści wypowiedzi Jerzego Zięby na temat leczenia przeciwnowotworowego. Znany z kontrowersji naturopata między innymi porównał efekty chemioterapii do cyklonu B używanego w komorach gazowych nazistowskich obozów zagłady w trakcie II wojny światowej.
Zięba we fragmencie wypowiedzi opublikowanym na profilu X z datą 10 października oznajmił, że „chemia”, z którą mamy do czynienia w szpitalach, nie jest żadną terapią. W reakcji resort zdrowia opublikowało w środę wspólne oświadczenie minister zdrowia Izabeli Leszczyny, rzecznika praw pacjenta (RPP) Bartłomieja Chmielowca, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Polskiego Towarzystwa Ginekologii-Onkologicznej i Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego.
Autorzy stanowiska zaznaczyli, że fragment tej wypowiedzi Zięby jest głęboko nieetyczny i szkodliwy. Jak podkreślili, takie treści mogą wywołać niepokój u pacjentów chorujących na nowotwory i u ich bliskich, skłaniać do odrzucania skutecznych metod leczenia. Może to – jak zaznaczyli – prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia chorujących pacjentów, a nawet do ich śmierci.
Eksperci podkreślili, że inżynier Jerzy Zięba, który jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, nie ma wykształcenia medycznego, a mimo to od wielu lat promuje teorie nieznajdujące oparcia w rzetelnych badaniach naukowych.
– Ani metody przez niego promowane, ani jego zalecenia nie bazują na medycynie opartej na dowodach naukowych (evidence-based medicine) – napisali eksperci.
Jerzy Zięba, który wyraził zgodę na podawanie pełnych danych osobowych, jest oskarżony o sprzedaż produktów leczniczych bez pozwolenia, a proces toczy się przed warszawskim sądem. Opracowane przez siebie suplementy diety sprzedaje pod własną marką od ponad dwudziestu lat.
Nowoczesne leczenie nowotworów jest skuteczne
Jak zaznaczyli eksperci w swoim stanowisku, leczenie systemowe nowotworów, obejmujące m.in. chemioterapię, jest uznaną i naukowo potwierdzoną metodą leczenia chorych onkologicznie.
– To jedna z trzech – obok chirurgii i radioterapii – podstawowych metod leczenia tych pacjentów. Sformułowaniem chemioterapia powszechne określa się leczenie każdego typu nowotworu, w którym stosuje się produkty lecznicze, mimo iż leki te wykorzystują różne mechanizmy działania – zaznaczyli specjaliści.
Leczenie systemowe polega na zastosowaniu leków niszczących komórki nowotworowe. Hamują ich wzrost lub mobilizują układ odpornościowy pacjenta do walki z nowotworem. Działają na poziomie komórkowym samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami (np. radioterapią i chirurgią).
Autorzy stanowiska zaapelowali także do pacjentów o zaufanie do lekarzy i specjalistów z dziedziny medycyny, których celem jest zaproponowanie najskuteczniejszych dostępnych terapii i wyleczenie pacjenta. Zaznaczyli, że nowoczesne terapie są coraz bardziej precyzyjne, ich skuteczność wzrasta, co znacząco poprawia szanse pacjentów na wyleczenie lub dłuższe życie. Podkreślili, że stosowane obecnie leki podlegają rygorystycznym badaniom i są dopuszczane do obrotu wyłącznie po udokumentowaniu ich skuteczności i bezpieczeństwa.
Źródło: