10 prostych sposobów, które ułatwią zasypianie i spokojny sen w upały. Te triki sprawią, że się wyśpisz! Tego nie rób, aby wyspać się latem

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Najprostszym i najszybszym sposobem na schłodzenie sypialni jest użycie klimatyzatora. Można także skorzystać z wentylatora, ale należy pamiętać, aby nie znajdował się blisko naszej twarzy, a jego nawiew nie pracował zbyt intensywnie i głośno, bo zakłóci sen. Warto włączyć go kilkanaście minut przed udaniem się na spoczynek. Aby poznać sposoby na komfortowe przespanie upalnej nocy, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Najprostszym i najszybszym sposobem na schłodzenie sypialni jest użycie klimatyzatora. Można także skorzystać z wentylatora, ale należy pamiętać, aby nie znajdował się blisko naszej twarzy, a jego nawiew nie pracował zbyt intensywnie i głośno, bo zakłóci sen. Warto włączyć go kilkanaście minut przed udaniem się na spoczynek. Aby poznać sposoby na komfortowe przespanie upalnej nocy, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. CentralITAlliance/GettyImages
Letnie noce bywają ciężkie dla każdego, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Gorące i parne powietrze utrudnia zasypianie dorosłym i dzieciom. Sprawia, że w upały śpimy płytko, rozbudzamy się i w rezultacie budzimy się rano bez energii. Jednak możemy sobie pomóc po przez właściwie przygotowanie do nocnego odpoczynku: unikanie niektórych potraw i sytuacji. Zobacz, co należy zrobić, aby spać komfortowo nawet przy bardzo wysokich temperaturach. Pomoże m.in. odpowiedni dobór tkanin, lekkostrawne menu i... chwilowa rozłąka z partnerem.

Spis treści

Dlaczego trudno spać w upale?

Kiedy szykujemy się do nocnego odpoczynku, w naszym organizmie wywarzana jest melatonina. Ten „hormon snu” odpowiada m.in. za schłodzenie organizmu na noc. W lecie to zadanie bywa mocno utrudnione i może zakłócić zarówno zasypianie, jak i zapadnięcie w głęboki sen.

Pomocne może być obniżenie temperatury otoczenia. Optymalna temperatura, w której śpi nam się komfortowo, wynosi między 15 a 19 stopni Celsjusza. Im jest wyższa, tym większa jest szansa na to, że w nocy będziemy się wiercić i rozbudzać.

W lecie utrzymanie takiej temperatury w nieklimatyzowanym pomieszczeniu jest bardzo trudne. Dlatego warto wypróbować sprawdzone triki, które pomogę schłodzić zarówno sypialnię, jak i nasz organizm.

Dowiedz się więcej:

Domowe sposoby na dobry sen w gorące noce

Aby zapewnić sobie komfortowy sen, warto pomyśleć o niektórych czynnościach jeszcze za dnia. Jeśli na dworze panuje upał, warto zamknąć okna i zasłonić je roletami lub zasłonami, aby nie dopuszczać do nagrzania pomieszczenia.

W okresie letnim przydatna może być zmiana rozkładu dnia – chodzenie spać o późniejszej porze, kiedy temperatura na zewnątrz spada oraz ucinanie sobie drzemki w ciągu dnia, co pomoże w przetrwaniu największych upałów. Co jeszcze można zrobić, aby przespać komfortowo letnią noc?

Sprawdź, w naszej galerii: domowe sposoby na dobry sen w upalne noce

Czego unikać, aby wyspać się latem?

W letnie miesiące powinniśmy szczególnie zweryfikować swoje niektóre zwyczaje, aby spokojnie przesypiać gorące noce. Dobrze jest, między innymi zrezygnować z używania sztucznych tkanin i spożywania niektórych potraw, ale nie tylko:

  • sztuczne tkaniny – dobrze jest zrezygnować z noszenia piżam wykonanych z poliestru, poliamidu i sztucznego jedwabiu, w szczególności latem; także pościel z nich wykonana nie będzie sprzyjała komfortowemu wypoczynkowi, ponieważ nie wchłonie potu ani nie schłodzi naszej skóry;
  • ciężkostrawne jedzenie – w letnim czasie należy ograniczyć jedzenie ostrych i tłustych potraw, które są ciężkostrawne i mogą dodatkowo rozgrzewać organizm,
  • alkohol i napoje z kofeiną – napoje procentowe oraz zwierające kofeinę nie sprzyjają szybkiemu zasypianiu oraz spokojnemu snu, alkohol może nas dodatkowo rozgrzać, a tego powinniśmy unikać w letnie wieczory;
  • ekrany emitujące niebieskie światło – przez cały rok, a szczególnie w okresie, kiedy trudno nam się zasypia, a pomieszczenia łatwo się nagrzewają, należy unikać korzystania z urządzeń elektronicznych przez co najmniej dwie godziny przed zaśnięciem.

Uzupełnij domową apteczkę

kup najtaniej

Domowa Apteczka

Domowa Apteczka Apetyt Stop 30 tabletek

7,80 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie