Spis treści
„Recepta na ruch”, czyli aktywność fizyczna zamiast leków. Pilotażowy program Miisterstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia w Polsce idzie w ślady krajów skandynawskich i Japonii, gdzie od lat praktykowane jest przepisywanie aktywności fizycznej czy kąpieli leśnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Program „Recepta na ruch” to odpowiedź na niepokojący trend, do którego przyczyniła się m.in. pandemia COVID-19 i siedzący tryb życia. Polacy są otyli, mają nadwagę, spędzają dużo czasu przed komputerem, są zestresowani i podjadają między posiłkami. To wszystko negatywnie wpływa na zdrowie, samopoczucie oraz sylwetkę statystycznego Kowalskiego.
W Rządowym Centrum Legislacji zostało opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące pilotażu programu „Recepta na Zdrowie”, który ma promować ruch i zdrowe odżywianie pod opieką fizjoterapeutów i dietetyków. Weźmie w nim udział nawet 15 tys. osób, które ukończyły 25. rok życia i spełniają odpowiednie kryteria.
– Celem programu pilotażowego jest ocena organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców diagnostyką i profilaktyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, w przypadku których jest zalecana aktywność fizyczna, uzupełnioną o realizację indywidualnych programów treningowych i żywieniowych dostosowanych do możliwości i potrzeb świadczeniobiorcy – czytamy w rozporządzeniu.
Do udziału w programie pacjenta może skierować:
- lekarz POZ,
- pielęgniarka POZ,
- położna POZ,
- lekarz specjalista,
- fizjoterapeuta.
Dla kogo „Recepta na ruch”? Te kryteria należy spełnić, aby wziąć udział w programie
Aby wziąć udział w programie „Recepta na ruch”, należy spełnić pewne kryteria. Są to:
- dostępność miejsc u świadczeniodawcy, który realizuje program,
- ukończenie 25. roku życia,
- oświadczenie świadczeniobiorcy o zamiarze czynnego udziału w programie,
- dostęp do aplikacji mojeIKP,
- sprawność fizyczna umożliwiająca samodzielny czynny udział w treningu.
Niektóre osoby nie będą mogły skorzystać z „Recepty na ruch”. Wyłączenie obejmuje:
- aktywna choroba nowotworowa świadczeniobiorcy,
- niestabilne lub nieleczone choroby kardiologiczne świadczeniobiorcy,
- niestabilna lub nieleczona cukrzyca świadczeniobiorcy,
- brak możliwości komunikacji słowno-logicznej ze świadczeniobiorcą,
- inne przeciwwskazania potwierdzone przez lekarza lub fizjoterapeutę;
- wcześniejszy udział w programie pilotażowym „Recepta na Ruch”.
„Recepta na ruch”. Jak będzie wyglądał program?
Program „Recepta na ruch” obejmuje nie tylko zalecenia dotyczące odpowiedniej aktywności fizycznej, treningi i dietę przygotowaną przez specjalistów, ale też wykorzystanie aplikacji mojeIKP.
Pilotaż programu jest podzielony na dwa moduły:
- treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę,
- praca własna uczestnika programu z wykorzystaniem aplikacji mojeIKP.
– Świadczeniobiorca będzie miał dostęp do treści dotyczących przygotowanych dla niego zaleceń żywieniowych (które otrzyma zarówno w aplikacji mojeIKP, jak i od dietetyka) i innych treści dotyczących zdrowego żywienia i aktywności fizycznej – czytamy w rozporządzeniu.
Realizacja programu pilotażowego obejmuje trzy cykle, które będą trwać 18 tygodni. Zakres działań i metod będzie dobierany indywidualnie na podstawie staniu zdrowia i kondycji fizycznej świadczeniobiorców. Wszyscy uczestnicy skorzystają z konsultacji z dietetykiem, 20 proc. z psychologiem i kolejne 20 proc. z lekarzem specjalistą. Ministerstwo Zdrowia planuje objąć programem 15 tys. osób.
– Liczba ta została podzielona na województwa, proporcjonalnie do ogólnej liczby potencjalnych świadczeniobiorców, którzy ukończyli 25. rok życia w danym województwie. Ustalono w ten sposób maksymalne limity świadczeniobiorców w każdym województwie – informuje resort zdrowia.
Polacy nie uprawiają sportu. Gorzej jest tylko w Grecji i Portugalii
Tylko 2 proc. Polaków ćwiczy regularnie (5-7 razy w tygodniu), a dość systematycznie (1-4 razy w tygodniu) 20 proc. 65 proc. Polaków nie uprawia sportu w ogóle.
– Jest to 3. najwyższy odsetek wśród państw UE (po Portugalii i Grecji) – alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. – W ciągu ostatnich 5 lat zwiększył się on o 9 punktów procentowych, najbardziej wśród wszystkich porównywanych krajów.
63,6% Polaków (61,6% mężczyzn i 65,5% kobiet), którzy ukończyli 20 lat lub więcej nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej w formie rekreacyjnej, a odsetek nieaktywnych osób zwiększa się wraz z wiekiem.
– Należy również zauważyć fakt, że w 2020 r., na skutek m.in. pandemii COVID−19, 34,3% mieszkańców Polski zmniejszyło swoją aktywność fizyczną, nie tylko jeśli chodzi o aktywność rekreacyjną, ale również, jeśli chodzi o codzienne zajęcia tj. praca, aktywność w domu, przemieszczanie się.
Jak pokazują wyniki badań Eurostat 2017, rekomendacje co do ruchu o umiarkowanej intensywności min. 30 min na dobę przez pięć dni w tygodniu w Polsce przestrzega tylko 18 proc. osób, które ukończyły 15 rok życia i więcej. Najwięcej ruszają się mieszkańcy krajów skandynawskich: Islandii, Norwegii i Danii, gdzie aktywnych fizycznie jest 55-65 proc. mieszkańców.
Źródło: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego „Recepta na Ruch”