Czy chodzenie pomaga schudnąć? Już godzina spaceru dziennie może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Zobacz, jakie są korzyści ze spacerowania

Gabriela Fedyk
60 minut spaceru dziennie ma wiele korzyści dla naszego zdrowia
60 minut spaceru dziennie ma wiele korzyści dla naszego zdrowia rido/123RF
Godzinny spacer na łonie natury redukuje stres, spala kalorie, obniża ciśnienie krwi i… nic nie kosztuje. Ta darmowa forma aktywności wśród zieleni nie wymaga specjalistycznego sprzętu i ma pozytywny wpływ szczególnie na kobiety. Jakie jeszcze korzyści zdrowotne może przynieść nam chodzenie przez 60 minut dziennie?

Spis treści

Spacer pielęgnuje mózg i redukuje stres. Zaskakujący wynik badań

Przebywanie w naturze jest korzystne dla zdrowia psychicznego i mózgu – przekonują badacze z Grupy Lise Meitner ds. Neuronauki Środowiskowej w Instytucie Rozwoju Człowieka im. Maxa Plancka. Podkreślają jednocześnie, że czynnikiem, który sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych, jest życie w mieście. Jak się okazało, ciało migdałowate, które jest odpowiedzialne za nasze emocje i przetwarzanie stresu, w nerwowych sytuacjach jest mniej aktywne u osób żyjących na wsi niż u mieszkańców miasta.

Czytaj także: Chodzisz w ten sposób? Twoje zdrowie może na tym ucierpieć. Te 5 najczęstszych błędów podczas spaceru popełnia większość z nas

Naukowcy z tej grupy zbadali 63 zdrowe osoby. Każda z nich miała wykonany rezonans magnetyczny przed i po godzinnym spacerze. U osób, które przechadzały się na łonie natury, aktywność ciała migdałowatego była mniejsza, co oznacza, że stres został zredukowany. Co ciekawe, zaobserwowano to tylko u kobiet. Środowisko miejskie nie spowodowało przy tym nasilenia stresu u uczestników badania.

– To przemawia przeciwko powszechnie panującemu poglądowi, że ekspozycja miejska powoduje dodatkowy stres – wyjaśnia Simone Kühn, kierownik Grupy Lise Meitner ds. Neuronauki Środowiskowej w Instytucie Rozwoju Człowieka im. Maxa Plancka.

Pokazuje to, że przebywanie w naturze wpływa na nas korzystnie i niweluje stres. Widać to już po godzinnym spacerze. Zaledwie 60 minut spaceru w lesie lub w parku może chronić przed rozwojem problemów dotyczących zdrowia psychicznego i ograniczać negatywny wpływ miasta na mózg. To także potwierdzenie dla doniesień z 2017 roku, gdy wykazano w badaniu, że mieszkańcy miast żyjący w pobliżu lasu lepiej radzą sobie ze stresem.

Sprawdź również:

Spacer na utratę zbędnych kilogramów

Codzienny spacer ma korzystny wpływ nie tylko na nasze zdrowie psychiczne. Może stanowić świetny wybór dla tych, którzy pragną zrzucić zbędne kilogramy, a niekoniecznie chcą ćwiczyć na siłowni. Ten rodzaj aktywności fizycznej jest szczególnie polecany osobom otyłym, które zwłaszcza na początku odchudzania nie powinny planować intensywnych treningów. Regularne spacerowanie przez godzinę pomoże zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej i podnieść zawartość tej mięśniowej. Wzmacnia zwłaszcza mięśnie czworogłowe, pośladkowe, łydek, brzucha i tułowia. Kolejną zaletą spacerowania jest to, że jest zupełnie darmowe i nie potrzebujemy na nie karnetu, specjalnego stroju czy sprzętu.

Sprawdź: Trzydniowe weekendy potrzebne od zaraz! Za przedłużonym odpoczynkiem przemawiają badania naukowe. Jak wpływa na nas długi weekend i urlop?

Spacer angażuje mięśnie całego ciała, przez co spalamy kalorie i redukujemy tkankę tłuszczową. Należy pamiętać, że na liczbę zużywanych kalorii wpływ mają m.in. intensywność spaceru i masa ciała. Przeciętnie w ciągu godzinnego spaceru spalamy 250-300 kcal. Szybszy marsz pochłonie nawet 370 kcal w godzinę, a podczas wchodzenia pod górę ubędzie nam nawet 90 kcal w 15 minut.

Godzina spaceru dziennie to remedium na problemy zdrowotne

Lepsze samopoczucie i zrzucone kilogramy to nie wszystkie korzyści, jakie możemy zyskać z codziennych godzinnych spacerów. Chodzenie poprawi naszą kondycję, przez co będziemy mniej się męczyć. Poprawi się też wydolność płuc. Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham wskazują, że codzienne godzinne spacery zwiększają wydolność tlenową o 3,04 ml/kg/min w ciągu 18 tygodni.

Ponadto 60-minutowy spacer jako forma ruchu każdego dnia to:

  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia,
  • obniżenie poziomu cholesterolu LDL,
  • zwiększenie poziomu cholesterolu HDL,
  • unormowanie ciśnienia krwi,
  • zmniejszenie stężenia cukru we krwi,
  • zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę.

Spacery mają też zbawienne działanie w przypadku osób, które cierpią z powodu bólów układu mięśniowo-szkieletowego. Codzienny marsz przez 60 minut poprawia również nasze funkcje poznawcze i kreatywność.

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia