Spis treści
Lekcje wychowania fizycznego to niezbędny element zdrowego stylu życia
Aktywność na zajęciach WF jest korzystna dla młodych ludzi, jednak może nie być wskazana w przypadku określonych problemów zdrowotnych. Kwestię założeń i strategii uczestnictwa uczniów z długoterminowymi chorobami w zajęciach wychowania fizycznego rozpatrzono podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia.
Jak podkreśliła Helena Marianowska, naczelnik wydziału z departamentu wychowania i edukacji włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki, wychowanie fizyczne to nie tylko przygotowanie sprawnościowe, ale przede wszystkim prozdrowotne na całe życie. Zwróciła też uwagę, że wychowanie fizyczne jest obowiązkowe dla uczniów w klasach od IV do VIII i w szkołach ponadpodstawowych.
Dzieci mogą korzystać ze zwolnień z WF-u, ale może je wystawiać lekarz POZ
Jak dodała Helena Marianowska, dzieci również chorują, w związku z tym w przepisach prawa znajdują się unormowania, które umożliwiają dyrektorowi szkoły zwolnienie ucznia na podstawie opinii wydanej przez lekarza i na czas określony w tej opinii, z wykonywania ćwiczeń fizycznych na zajęciach WF-u.
– Dyrektor szkoły nie może wymagać od rodziców albo pełnoletniego ucznia przedstawienia opinii lekarzy specjalistów. Taką opinię może wydać lekarz POZ, bowiem jednym z jego zadań jest identyfikacja problemów zdrowotnych ucznia oraz pomoc i wspieranie w ich rozwiązywaniu – podkreśliła.
Dodała, że lekarz POZ określa m.in. kwalifikacje do grupy na zajęciach WF-u i sportu szkolnego. W ramach tej kwalifikacji lekarz określa zdolność do uczestniczenia w zajęciach sportowych lub wskazuje konieczne modyfikacje, kierując się stanem zdrowia konkretnego ucznia.
W niektórych sytuacjach, ze względu na bezpieczeństwo ucznia, istnieje konieczność wyeliminowania pewnych ćwiczeń, zmniejszenia lub zwiększenia ich intensywności, wprowadzenia dodatkowych form aktywności ruchowej. W przypadku choroby trwającej dłużej niż 30 dni uczeń może otrzymać orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania.
– Żadne dziecko w systemie oświaty nie jest wykluczone. Jeżeli jest chore, to obowiązkiem dyrektora i nauczycieli jest dostosować warunki tak, by dziecko mogło uczestniczyć we wszystkich obowiązkowych zajęciach – powtórzyła Marianowska. – Zajęcia WF-u są zajęciami obowiązkowymi i są sytuacje, że można zwolnić ucznia z tych zajęć na czas określony w opinii lekarza, to nie musi być lekarz specjalista. Lekarz POZ zna dziecko i jest uprawniony do wydania takiej opinii.
Przygotowane są zmiany w przepisach o zwolnieniach z WF-u
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek 13 września poinformował, że w MEiN trwają prace nad zmianą przepisów o zwolnieniach lekarskich z lekcji WF-u. Zapytany o to, czy długoterminowe zwolnienia dla uczniów z lekcji wychowania fizycznego będą odtąd wystawiali lekarze specjaliści, Czarnek poinformował, że nie ma jeszcze takich przepisów.
Zobacz także:Zwolnienia z WF-u tylko od specjalisty
– Postulat ministra sportu Kamila Bortniczuka rzeczywiście jest sensowny. Oczywiście, że jest wiele dzieci i młodzieńców, którzy muszą mieć zwolnienia z WF-u ze względu na swój stan zdrowia. No ale też wiemy, że w wielu przypadkach te zwolnienia są na wyrost. A dzisiaj, zwłaszcza w sytuacji pocovidowej, po tym długim okresie nauki zdalnej, kondycja fizyczna dzieci i młodzieży, jak stwierdzają wszyscy specjaliści (...), jest gorsza niż przed covidem – ocenił. Dodał, że sytuacja wymaga zwiększenia liczby lekcji WF-u.
– W tej sytuacji zwolnienia na wyrost powinny być likwidowane. Pomysł, żeby zwolnienia długoterminowe wystawiali specjaliści z poszczególnych specjalności: kardiologiczne – kardiolog, neurologiczne – neurolog, i tak dalej – jest godny rozważenia – zaznaczył Czarnek.
Szef MEiN poinformował, że trwają prace nad zmianą tych przepisów. (PAP)
Agata Zbieg
agz/ joz/
Oprac: MD
Źródło: