Nie chce Ci się ćwiczyć? Naukowcy odkryli, dlaczego. To może być coś więcej niż lenistwo!

Monika Góralska
Im mniej ćwiczysz, tym podjęcie wysiłku fizycznego jest trudniejsze, ponieważ zbyt niska aktywność fizyczna powoduje dezaktywację białka PEZO1, co osłabia pracę mięśni.
Im mniej ćwiczysz, tym podjęcie wysiłku fizycznego jest trudniejsze, ponieważ zbyt niska aktywność fizyczna powoduje dezaktywację białka PEZO1, co osłabia pracę mięśni. pressmaster/123rf.com
Coraz trudniej jest Ci podjąć jakąkolwiek aktywność fizyczną, więc ćwiczysz coraz mniej? A im mniej się ruszasz, tym wysiłek staje się bardziej męczący? To wcale nie musi być lenistwo. Naukowcy odkryli, że taki efekt powoduje dezaktywacja białka PIEZO1, które odpowiada za przepływ krwi w mięśniach. Wyjaśniamy, jak to działa.

Spis treści

Nie masz siły ćwiczyć? To może być coś więcej niż lenistwo

Naukowcy z University of Leeds School of Medicine odkryli, że niższy poziom aktywności fizycznej może przyczyniać się do dezaktywacji białka PIEZO1, które w organizmie pełni rolę czujnika przepływu krwi. Prowadzi to zmniejszenia gęstości naczyń włosowatych przenoszących krew do komórek mięśni. Słabsza aktywność tego białka sprawia, że przepływ krwi staje się utrudniony, do mięśni dociera mniej krwi, są one więc słabiej dotlenione i odżywione. Wpływa to na trudności w podejmowaniu aktywności, co zmniejsza jej poziom i ogranicza czas wykonywania ćwiczeń. Wyniki badań zostały opublikowane w „Journal of Clinical Investigation”.

Dlaczego im mniej ćwiczymy, tym jest to trudniejsze?

Badanie zostało przeprowadzone na myszach, u których również występuje ten rodzaj białka. Gryzonie podzielono na dwie grupy: kontrolną oraz grupę, u której poziom białka PIEZO1 był zaburzony przez 10 tygodni. Myszy z pierwszej grupy były bardziej aktywne, chętniejsze do chodzenia, wspinania się i biegania w kółku.

Zauważono, że zwierzęta w drugiej grupie wykazywały dużo niższy poziom aktywności. Mimo, że podejmowały ją przez taką samą ilość czasu, co myszy z pierwszej grupy, to jednak robiły one mniej obrotów koła biegowego oraz biegały wolniej. To sugeruje, że pomimo chęci nie były one w stanie wykonywać ćwiczeń z taką samą efektywnością i intensywnością co myszy, u których białko było na właściwym poziomie.

„Nasze badanie podkreśla kluczowy związek między aktywnością a wydolnościa fizyczną, który na tym poziomie dotyczy białka PIEZO1. Utrzymanie aktywności PIEZO1 poprzez ćwiczenia może mieć kluczowe znaczenie dla naszej sprawności fizycznej i zdrowia” – powiedziała główna autorka badania Fiona Bartoli.

Badanie sugeruje więc, że wykonywanie mniejszej ilości ćwiczeń może dezaktywować białko PIEZO1 w organizmie, powodując dalszą bezczynność i utrudniając ćwiczenia.

Jak stwierdza profesor David Beech z Leeds School of Medicine: „Nasze odkrycie jest pretekstem do zastanowienia się, w jaki sposób może być leczona utrata funkcji mięśni. A także, czy aktywacja PIESO1 może pomóc w utrzymaniu zdolności wysiłkowych organizmu. Jeśli aktywujemy PIEZO1, może to pomóc.”

Aktywność fizyczna jest kluczowa w ochronie przed chorobami

W obecnych czasach jesteśmy coraz mniej aktywni fizycznie, co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia, praca przed komputerem czy urazy powodują, że zmniejsza się nasza aktywność, do której po dłuższej przerwie ciężko jest nam wrócić i ją zwiększyć. To może prowadzić do rozwoju wielu chorób, takich jak cukrzyca, depresja, zawał serca, udar, demencja, rak czy osteoporoza.

Aktywność fizyczna może nas przed tym uchronić. Wystarczy ćwiczyć 30-45 minut dziennie, aby wzmocnić mięśnie i zwiększyć wydolność organizmu. Pomocne będą aktywności takie jak przysiady, wykroki, pompki, podciąganie hantli.

Siedzący tryb życia i nieprawidłowa dieta mogą przyczynić się do rozwoju wielu chorób. Sprawdź, jakie schorzenia może spowodować brak aktywności fizycznej.

Jak siedzący tryb życia wpływa na organizm? Brak ruchu i uni...

Wygodne buty do ćwiczeń

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia