Spis treści
Rozszerzona lista badań zlecanych przez lekarza POZ
W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek (19.09) zmienione rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Przepisy te m.in. rozszerzają listę badań, na które mogą kierować lekarze POZ, a na które dotąd mogli wysłać jedynie specjaliści. Regulacja wejdzie w życie 1 października.
O zmiany szef Ministerstwa Zdrowia był pytany we wtorek (20.09) w Radiu Plus. „To konsekwentne działanie, które ma na celu skracanie kolejek do specjalistów” – podkreślił minister.
Przypomniał, że już jakiś czas temu zostały zniesione limity do specjalistów, nie ma ograniczeń kontraktowych, a tym samym medycy mają pewność, że mogą przyjąć pacjentów i otrzymać za to wynagrodzenie. Liczba specjalistów jest, jak zauważył, stosunkowo mała i „oni w nieskończoność nie mogą zwiększać swojego obciążenia pracą”.
Zobacz także: Leczyłeś się u specjalisty? Może zadzwonić do Ciebie ankieter od NFZ.
Natomiast w środę (28.09) na konferencji prasowej w Warszawie szef resortu zdrowia podkreślił, że prace nad wprowadzeniem zmian w podstawowej opiece zdrowotnej w życie są na ukończeniu:
– Finiszujemy, jeśli chodzi o kwestię przygotowania i wdrożenia modelu opieki koordynowanej. (…) Finalizujemy ostateczną wersję zarządzeń prezesa NFZ, bo rozporządzenie MZ zostało wydane w tym zakresie – powiedział Niedzielski.
Krótsze kolejki do specjalistów
Zdaniem ministra rozszerzenie kompetencji lekarzy rodzinnych przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania do lekarzy specjalistów.
– Kolejki się skrócą, po pierwsze dlatego, że zwiększamy liczbę badań, która może być wykonana w POZ. Pacjenci nie będą musieli iść do specjalisty, by wykonać pewne badania – powiedział Niedzielski.
Na uwagę, czy nie będzie to „wąskie gardło”, szef MZ odpowiedział, że „na pewno przy rozruchu tego systemu (…) nie będzie tak, że od razu u każdego lekarza rodzinnego będzie można te badania dostać”:
– Nie każdy będzie miał zapewnianą infrastrukturę, holtery i inne tego typu rzeczy, które przewidujemy. Ale z pewnością stopniowo będzie to odciążało poziom specjalistyki – stwierdził szef MZ.
Konsultacje lekarz-lekarz ułatwią interpretację badań
Minister zaznaczył, że drugim aspektem są konsultacje ze specjalistami. „Bardzo często pacjenci są kierowani na konsultacje, żeby wyjaśnić swoje problemy zdrowotne na podstawie badań. Będzie zupełnie nowa instytucja konsultacji lekarz-lekarz” – wskazał.
– Lekarz rodzinny na postawie poszerzonych wyników badań pacjenta nie będzie nas wysyłał do specjalisty po interpretację, tylko będzie mógł (...) wykonać telefon, skonsultować się z lekarzem specjalistą i prowadzić dalsze leczenie. Pacjent będzie rzadziej „pukał od drzwi do drzwi” – powiedział.
Zobacz także: Wizyty do lekarza bez kolejki – dwie nowe uprawnione grupy
Autorka: Agnieszka Gorczyca/PAP
ag/ ktl/
Źródło: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 września 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej Rządowe Centrum Legislacji
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: