Zmiana stanowiska Ministerstwa Zdrowia w sprawie badania na koronawirusa. Lekarz rodzinny może skierować na test po teleporadzie

Wojciech Rogacin
Lukasz Gdak
Ministerstwo Zdrowia poszło na rękę lekarzom rodzinnym i zmieniło zasady kierowania pacjentów na badanie dotyczące koronawirusa. W pewnych przypadkach możliwe będzie skierowanie na test po teleporadzie, a nie fizycznej obecności pacjenta w gabinecie.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o porozumieniu z lekarzami w sprawie kierowania pacjentów na badania na koronawirusa. W przypadku, kiedy w trakcie teleporady lekarz rodzinny stwierdzi, iż u pacjenta występują typowe objawy koronawirusa, lekarz będzie mógł od razu skierować takiego pacjenta na test. Nie będzie potrzebna dodatkowa wizyta chorego w placówce i fizyczne badanie lekarskie.

To ustąpienie ministerstwa przed postulatami lekarzy. Zgodnie z wcześniejszą propozycją lekarze rodzinni dopiero po fizycznym badaniu, a nie teleporadzie, mogli kierować na test. Lekarze obawiali się, że takie rozwiązanie spowoduje jedynie roznoszenie się choroby.

– W przypadkach najbardziej oczywistych, gdy podejrzenie zakażeniem koronawirusem graniczy z pewnością, lekarze będą mogli skierować na testy w kierunku COVID-19 na etapie teleporad, bez osobistego badania – powiedział minister Adam Niedzielski.

Jakie to będą przypadki? – Zdecydowaliśmy utworzyć pewnego rodzaju "furtkę”, czyli rozwiązanie, że w sytuacji przypadków najbardziej oczywistych, gdzie podejrzenie koronawirusa graniczy z pewnością – gdy jest gorączka powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, utarta węchu lub smaku – nie będzie konieczności odbycia tradycyjnej wizyty i badania fizykalnego przed zleceniem testu – wyjaśnił minister zdrowia.

– Dziękuję lekarzom rodzinnym w Polsce za otwartość i rzetelny dialog. Nasze stanowiska bardzo się różniły na początku rozmów, ale w poczuciu odpowiedzialności, wypracowaliśmy rozwiązanie – stwierdził minister Niedzielski po kilkugodzinnych negocjacjach z przedstawicielami samorządu lekarskiego.

Lekarze rodzinni protestowali przeciwko wcześniejszemu rozwiązaniu, zgodnie z ktrym dopiero po fizycznym badaniu pacjenta w poradni można go było skierować na testy na COVID. Według lekarzy to tylko stwarzało ryzyko roznoszenia wirusa wśród innych pacjentów. I Ministerstwo Zdrowia przyjęło tę argumentację.

– Mamy nową ścieżkę postępowania z pacjentem. Zaczyna się ona od teleporady. Jeśli wiemy, że nie jest to zakażenie koronawirusem, to pacjent z tej ścieżki schodzi. Jeśli po 3–5 dniach objawy się utrzymują, następuje kolejna teleporada. Lekarz będzie mógł wtedy skierować na testy w kierunku COVID-19 zdalnie, a pacjent nie będzie musiał iść do przychodni na badanie fizykalne – stwierdził minister Niedzielski.

Rzecznik kolegium lekarzy rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział, że lekarze wraz z ministrem starali się wypracować stanowisko, które będzie dobre dla wszystkich, zarówno dla pacjentów z COVID19, jak i onkologicznych oraz kardiologicznych. – Z zainteresowaniem przyjęliśmy jesienną strategię. Jej obecność jest ważniejsza, niż jej brak. Panu ministrowi i wszystkim osobom, z którymi rozmawialiśmy chciałbym podziękować – stwierdził dr Sutkowski.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysiek
8 września, 12:52, Emeryt:

Ja jestem nosicielem bezobjawowym z licznymi dolegliwościami z racji wieku! I co będę zarażał całą poczekalnię przy licznych moich niezbędnych wizytach Niestety już trzecia kwarantanna nie przyniosła rezultatu. Lekarze są bezradni przekracza to ich percepcję (o Sanepidzie nie wspomnę).

Mój problem większy jest niż twój. Mam sraczkę bezobjawową, lekarze są bezradni. Pomocy!

E
Emeryt

Ja jestem nosicielem bezobjawowym z licznymi dolegliwościami z racji wieku! I co będę zarażał całą poczekalnię przy licznych moich niezbędnych wizytach Niestety już trzecia kwarantanna nie przyniosła rezultatu. Lekarze są bezradni przekracza to ich percepcję (o Sanepidzie nie wspomnę).

g
gość

Niech Pan kichnie do słuchawki... aplikacja, no jak nic korona, smierc jest pewna, juz po pana jadą....

Świat zwariował a to jest wina mediów czyli was gk też! Ogłupiać ludzi bez wyrzutów sumienia!

n
naiwny

co to cenzura

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia