Spis treści
Jak wygląda reakcja alergiczna po kontakcie z alergizującą rośliną?
Najczęściej za reakcję alergiczną w kontakcie z roślinami, w tym balkonowymi, odpowiedzialne są pyłki. Jednak alergia na rośliny doniczkowe częściej wywoływana jest przez substancje zawarte w sokach, które znajdują się przede wszystkim w liściach i łodygach. Wśród popularnych alergenów wymienia się m.in. lateks i kryształy szczawianu wapnia.
Uczulać mogą także pleśń pojawiająca się w doniczkach oraz kurz osiadający na liściach roślin. Dlatego należy regularnie przecierać je mokrą szmatką i sprawdzać stan ziemi.
Do reakcji alergicznej najczęściej dochodzi przez bezpośredni kontakt skórny z rośliną doniczkową lub przez połkniecie jej fragmentów. Do wystąpienia objawów uczulenia zazwyczaj dochodzi podczas pielęgnacji roślin. Alergia może objawiać się przez:
- zapalenie błony śluzowej nosa,
- zapalenie spojówek,
- astmę,
- pokrzywkę,
- kontaktowe zapalnie skóry.
Sprawdź, które rośliny domowe mogą uczulać
Jak uniknąć uczulenia na rośliny domowe?
Kwiaty doniczkowe i balkonowe to stały element wyposażenia naszych domów. Ich obecność wpływa korzystanie na jakość powietrza w pomieszczeniach oraz na naszą psychikę. Obcując z roślinami jesteśmy spokojniejsi i mamy więcej energii.
Jednak, aby rzeczywiście towarzystwo roślin przyniosło nam więcej pożytku niż szkody, musimy zachować podstawowe środki ostrożności:
- Zawsze sprawdzaj, jaką roślinę kupujesz, unikniesz przykrych niespodzianek.
- Edukuj bliskich – niech dzieci i reszta domowników mają świadomość, jakie zagrożenie możne nieść kontakt z konkretną rośliną.
- Rośliny doniczkowe trzymaj poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt.
- Zawsze zakładaj rękawiczki, wykonując czynności pielęgnacyjne przy roślinach.
Źródła: