
Przerzedzenie się włosów, cofniecie ich linii oraz więcej siwych pasm, to jedna z oznak starzenia się organizmu. Sprawdź na kolejnych slajdach, co jeszcze czeka mężczyzn po 40 roku życia.

Zwolnienie metabolizmu
Badania potwierdzają, że wraz z wiekiem zwalnia tempo metabolizmu, a my zaczynamy przybierać na wadze. Związane jest m.in. z obrotem lipidów w tkankach tłuszczowych.
W połączniu ze zmianami hormonalnymi – głównie spadkiem testosteronu, po 40. może dojść do zmniejszania się ilość mięśni, a przybywania tkanki tłuszczowej. Proces ten jest nieuchronny, ale jego efekty można minimalizować stosując zrównoważoną dietę i pamiętając o regularnej aktywności fizycznej.

Zmiany widoczne na skórze
Naturalne procesy starzeniowe związane z utratą kolagenu, stres oraz brak odpowiedniej ochrony przed słońcem sprawiają, że skóra zaczyna wyglądać gorzej. Objawy upływu czasu widać zarówno na twarzy, jak i na innych partiach ciała. Oprócz zmarszczek obserwować można cienie pod oczami, przebarwienia i zmniejszoną gęstość skóry.
Pogorszeniu stanu skóry sprzyja brak odpowiedniego nawodnienia, nieużywanie kremów z filtrem UV, brak wystarczającej ilości snu oraz niewłaściwa dieta, picie alkoholu i używanie wyrobów tytoniowych.

Problemy z erekcją
Problemy z erekcją mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny po 40. r.ż. W organizmie powoli zaczynają bowiem wyciszać się funkcje seksualne. Dochodzi do stopniowego obniżania produkcji testosteronu oraz dehydroepiandrosteronu (DHEA). Oba te hormony odpowiadają m.in. za popęd płciowy (libido), a testosteron ma dodatkowo wpływ na mechanizmy prowadząc do wzwodu.
Przyczyn problemów z erekcją może być wiele. Od spadku poziomu androgenów, przez wystąpienie schorzeń tj. cukrzyca czy choroba niedokrwienna, po skutki uboczne przyjmowania leków oraz problemy natury psychologicznej. Zaburzenie zawsze powinno być zgłoszone lekarzowi, który ustali jego przyczynę i zleci odpowiednie leczenie.