Tajny raport wywiadu ws. koronawirusa. Wskazuje możliwe przyczyny wydostania się patogenu

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Raport amerykańskiego Departamentu Energii wskazuje, że do rozprzestrzenienia się koronawirusa SARS-CoV-2 miało dojść w wyniku nieszczelności w chińskim laboratorium. Wirus spowodował globalną pandemię choroby COVID-19.
Raport amerykańskiego Departamentu Energii wskazuje, że do rozprzestrzenienia się koronawirusa SARS-CoV-2 miało dojść w wyniku nieszczelności w chińskim laboratorium. Wirus spowodował globalną pandemię choroby COVID-19. fot. STR/AFP/East News
Czy do rozprzestrzenienia się koronawirusa SARS-CoV-2, który spowodował globalną pandemię COVID-19, mogło dojść w wyniku nieszczelności w chińskim laboratorium? Taką hipotezę przedstawił w niedzielę amerykański dziennik „The Wall Street Journal”, powołując się na tajny raport wywiadowczy, przygotowany dla Departamentu Energii USA.

Co było przyczyną pandemii COVID-19?

Departament Energii przyłączył się do Federalnego Biura Śledczego (FBI), stwierdzając, że wirus prawdopodobnie rozprzestrzenił się w wyniku awarii w chińskim laboratorium. Cztery inne agendy rządowe, wraz z krajowym panelem wywiadowczym, nadal uważają, że wirus był prawdopodobnie wynikiem naturalnej transmisji, a dwie są niezdecydowane.

Wnioski Departamentu Energii wynikają z nowych danych wywiadowczych i są istotne, ponieważ agencja ta ma dużą wiedzę naukową i nadzoruje sieć amerykańskich laboratoriów, z których część prowadzi zaawansowane badania biologiczne – wyjaśnia „WSJ”.

Urzędnicy amerykańscy odmówili podania szczegółów na temat najnowszych informacji i analiz, które skłoniły Departament Energii do zmiany stanowiska. Dodali, że choć Departament Energii i FBI twierdzą, że najbardziej prawdopodobny jest niezamierzony wyciek z laboratorium, to jednak doszły do tych wniosków z różnych powodów.

Od kiedy rozprzestrzeniał się koronawirus?

Wirus powodujący COVID-19 po raz pierwszy rozpowszechnił się w Wuhan w Chinach, nie później niż w listopadzie 2019 roku – zgodnie z raportem wywiadowczym USA z 2021 r.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że wirus prawdopodobnie pojawił się w sposób naturalny i przedostał się ze zwierzęcia na człowieka, tak jak podczas wybuchów innych epidemii wcześniej nieznanych patogenów.

Mimo to nie zidentyfikowano żadnego potwierdzonego źródła zwierzęcego dla COVID-19. Brak źródła zwierzęcego, a także fakt, że Wuhan jest centrum szeroko zakrojonych badań nad koronawirusem w Chinach, skłonił niektórych naukowców i amerykańskich urzędników do przekonania, że wyciek z laboratorium jest jedynym wyjaśnieniem początku pandemii.

Dokumenty Departamentu Stanu USA z 2018 roku i wewnętrzne dokumenty chińskie wskazują, że istniały obawy dotyczące procedur bezpieczeństwa biologicznego w Chinach, na które powoływali się zwolennicy hipotezy o wycieku z laboratorium.

Postawa Chin wobec pandemii COVID-19

„WSJ” przypomina, że Chiny, które nałożyły ograniczenia na dochodzenie prowadzone przez Światową Organizację Zdrowia, zaprzeczyły, iż wirus mógł wymknąć się z jednego z ich laboratoriów, i zasugerowały, że pojawił się poza Chinami. Władze w Pekinie nie odpowiedziały na prośby o komentarz, czy nastąpiła jakaś zmiana w poglądach na temat pochodzenia COVID-19.

Amerykański dziennik zwraca uwagę, że mimo różnic w analizach poszczególnych agencji dotyczących pochodzenia koronawirusa w środowisku wywiadowczym USA panuje zgoda, że COVID-19 nie był wynikiem chińskiego programu broni biologicznej.

FBI odmówiło komentarza do raportu „WSJ”.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tajny raport wywiadu ws. koronawirusa. Wskazuje możliwe przyczyny wydostania się patogenu - Portal i.pl

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia