– Prowadzimy różne analizy i dyskusje. Przede wszystkim gwarantujemy, że do końca września na pewno te warunki szczepień się nie zmienią, czyli każdy, kto chce się zaszczepić do końca września, na tych samych warunkach będzie mógł to uczynić - zapewnił minister zdrowia na antenie Radia Plus. – A przypomnę, że teraz zapisanie się na szczepienia, to naprawdę kwestia dni, bo z dnia na dzień nawet można znaleźć terminy i to w najbliższym otoczeniu, więc pod tym względem zobaczymy, co będzie po prostu działo się we wrześniu – dodał.
Adam Niedzielski przypomniał, że sama usługa szczepienia kosztuje 60 zł, bo tyle NFZ refunduje przychodniom za jego wykonanie.
Szef resortu zdrowia stwierdził, że „zdecydowanie bardziej musimy się przyzwyczaić do tego, że koronawirus, pandemia czy COVID-19 jest w naszym otoczeniu”. – Myślę, że tak, jak w systemie opieki zdrowotnej, będziemy go coraz bardziej traktowali jako zwykłą chorobę. W tym sensie, że nie będziemy w jakiś specjalny sposób albo w coraz mniejszym stopniu, w specjalny sposób dedykowali tę infrastrukturę. Tak samo będzie też z restrykcjami. One prawdopodobnie będą mniejsze, bo to nie będzie już tak zaburzało życia społecznego i gospodarczego, oczywiście o ile nie wymknie się spod kontroli liczba zachorowań – mówił Adam Niedzielski.
Z kolei w poniedziałek szef resortu zdrowia przyznał, ze prowadzone są rozmowy na temat „ewentualności odpłatności czyli wprowadzenia w normalny system refundacyjny szczepienia przeciwko Covid. – Mamy tak zbudowany system refundacyjny, że są pewne grupy preferencyjne, które mają refundowane takie szczepienie, np. osoby w wieku powyżej 75. czy w ogóle 70. roku życia i rozważamy czy takiego systemu nie wprowadzić np. po 1 października" – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.
Minister poinformował również, że nasz rząd zadeklarował, iż chce uczestniczyć w unijnym mechanizmie zakupowym dla ewentualnej trzeciej dawki szczepionek. – Przystąpiliśmy do negocjacji. Złożyliśmy deklarację w Komisji Europejskiej, że chcemy partycypować w tym wspólnym mechanizmie zakupowym W miarę obserwowania wyników będziemy podejmowali decyzje – mówił.
Szef NRL: Pomysł prowokacyjny
Zapowiedzi szefa resortu zdrowia skomentował szef Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja. – Myślę, że to taki pomysł prowokacyjny. Można go potraktować jako jeden z głosów w dyskusji, który podkreśla wagę szczepień, bo wszyscy wiemy, że w tej chwili są bardzo lekceważone – ocenił w TVN24.
Jego zdaniem okres wakacyjny sprawia, że duża część społeczeństwa bagatelizuje problem pandemii, nie doceniając przy tym darmowych szczepionek. – One czekają w gabinetach, a że nie jest to towar deficytowy, to staje się coraz mniej ceniony – stwierdził szef NRL.
Horban: Liczymy że do tego nie dojdzie
Przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban wyraził nadzieję że jednak nie dojdzie do tego, że szczepionki na kornawirusa będą odpłatne. – Zdecydowana większość ludzi ma jednak zdrowy instynkt samozachowawczy, który polega na tym, że jeżeli można uniknąć przykrości chorób, czy nie daj Boże śmierci, to należy to zrobić – powiedział w Polskim Radiu.
Zaznaczył, że odpłatność byłaby za wykonanie szczepionki i ciągle trwa dyskusja na ten temat. Dodał, że dyskusja na ten temat trwa. - Liczymy, że wakacje będą owocne i zdecydowana większość osób się zaszczepi - powiedział Horban.