15 czerwca Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął nabór aptek, chętnych do wykonywania szczepień przeciw koronawirusowi.
– Nabór jest otwarty. W każdej chwili apteki mogą się zgłaszać - mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Wyjeżdżasz na wakacje? To musisz wiedzieć!
Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach mają rozpocząć się 1 lipca.
– Apteki będą wykonywały szczepienia na takich samych zasadach, jak dotychczas robiły to punkty szczepień. Rejestracja na szczepienie w aptece również będzie odbywać się tak, jak do tej pory
– zaznacza rzecznik wielkopolskiego NFZ.
Odpowiednie warunki do szczepień w aptekach
Do czwartku, do godz. 14. zgłosiło się łącznie ponad 40 aptek z Wielkopolski, w tym ok. 8 z Poznania. Jedną z nich jest Apteka Pod Dębem, mieszcząca się na poznańskim Łazarzu.
– Na ten moment jeszcze czekamy na konkretne informacje. Powoli planujemy też to wszystko logistycznie – tłumaczy farmaceuta z Apteki Pod Dębem.
I dodaje: – Potrzebna będzie firma, która zajmie się odbiorem odpadów po szczepieniach, musimy mieć respirator na wszelką ewentualność, lodówkę do przechowywania szczepionek, ale przede wszystkim wyznaczyć miejsce do szczepień i takie, w którym pacjent będzie mógł odczekać po szczepieniu.
Jak tłumaczy rzecznik wielkopolskiego NFZ, warunki, które muszą spełnić apteki, nie są wygórowane.
– Na terenie apteki musi zostać wydzielone komfortowe i bezpieczne miejsce dla pacjentów. Może to być osobne pomieszczenie, ale może to również być przestrzeń oddzielona np. parawanem. Chodzi o to, by oddzielić część szczepienną od części sprzedażowej
– wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla.
Farmaceuci przed rozpoczęciem szczepień przechodzą szkolenie
To jednak nie wszystko. Oprócz warunków lokalowych, jakie musi spełnić apteka, pewne wymogi dotyczą również samych pracowników aptek.
– Szczepienia mogą wykonywać tylko farmaceuci. Jednak muszą wcześniej ukończyć specjalne szkolenie. Takie szkolenia odbywały się już wcześniej, więc wielu farmaceutów, którzy podjęli decyzje o wykonaniu szczepień ma je już za sobą – tłumaczy rzeczniczka NFZ.
Do szczepień przygotowani są także farmaceuci ze wspomnianej wcześniej Apteki Pod Dębem.
– Kurs składał się z kilku części - teoretycznych i praktycznych. Teoretyczna odbywała się online i polegała w pierwszej kolejności na wykładach o szczepionkach, działaniach niepożądanych itp., a następnie na wypełnieniu testu, do którego można było podejść tylko raz
– tłumaczy farmaceuta z apteki przy ul. Matejki.
I dodaje: – W części praktycznej uczono nas, jak udzielać pierwszej pomocy, co robić w przypadku utraty przytomności i wstrząsów anafilaktycznych. Następnie uczono nas już konkretnie podawania szczepionek. Na koniec sprawdzano nas czy prawidłowo wykonujemy wszystkie czynności i szkolono z tego, jak przeprowadzać kwalifikację pacjenta do szczepienia.
Szczepienia w Polsce i województwie wielkopolskim
Jak dotąd w całym kraju wykonano 27 467 853 szczepień, z czego 11 058 344 to drugie dawki. W pełni zaszczepione są już 11 934 134 osoby.
Z kolei w Wielkopolsce podano łącznie 2 464 354 dawki szczepionek, z czego 948 386 to drugie dawki. Najwięcej szczepień jak dotąd wykonano w Poznaniu (839 075, w tym 331 356 drugie dawki) i powiecie poznańskim (137118/52814). Najmniej z kolei w powiecie leszczyńskim (14 716/6 222).