Sprawdź, co zrobić, gdy masz pozytywny wynik testu na koronawirusa! Zasady izolacji dla chorego i pozostałych domowników

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Osoby zamieszkujące z chorym ze wskazaniem do izolacji są bardzo narażone na zakażenie koronawirusem
Osoby zamieszkujące z chorym ze wskazaniem do izolacji są bardzo narażone na zakażenie koronawirusem pixabay
Piszemy o najnowszych zaleceniach Ministerstwa Zdrowia w odniesieniu do osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa. Wytyczne opisują wskazówki dotyczące przebywania w izolacji w warunkach domowych zarówno dla chorego jak i pozostałych domowników objętych kwarantanną.

Czym się różni izolacja w warunkach domowych od domowej kwarantanny?

Obecnie wiele osób zamiennie stosuje pojęcia „izolacja” i „kwarantanna”. To błąd, bowiem to drugie odnosi się wyłącznie do osób zdrowych, które nie mają objawów choroby, ale mogły mieć kontakt z patogenem. Celem kwarantanny jest zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

Izolacja domowa oznacza natomiast odosobnienie osoby, która uzyskała pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie, jednak jej stan zdrowia jest stabilny i nie wymaga hospitalizacji. Pacjenci ze wskazaniem do izolacji domowej nie wykazują typowych objawów COVID-19 albo są one na tyle łagodne (stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła, osłabienie), że nie ma potrzeby dalszej obserwacji szpitalnej.

Niestety osoby zamieszkujące z pacjentem ze wskazaniem do izolacji są bardzo narażone na zakażenie. Przypomnijmy, że może do niego dojść drogą kropelkową podczas mówienia, kaszlu czy kichania albo poprzez dotknięcie skażonych przedmiotów. W związku z tym, Ministerstwo Zdrowia wydało spis zasad i zaleceń, których powinni bezwzględnie przestrzegać wszyscy domownicy podczas izolacji w warunkach domowych.

W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia informując o rozpoznaniu COVID-19 i izolacji w warunkach domowych celem przewiezienia do szpitala. Na pogorszenie mogą wskazywać: uporczywa gorączka powyżej 39 stopni Celsjusza, duszności i bóle w klatce piersiowej, utrudniające oddychanie.

Warto wiedzieć! Pulsoksymetr jest urządzeniem szpitalnym, które w przenośnej wersji domowej z powodu pandemii COVID-19 zyskuje na popularności. Ten niewielki sprzęt zakładany na palec wskazujący służy do bezbolesnego pomiaru wysycenia hemoglobiny tlenem (tzw. saturacji), której wartość podaje w procentach. Prawidłowy poziom oscyluje w granicach od 95 do 98 procent (u osób po 79. r.ż. 94-98 proc.), a wartości w zakresie od 90-92 proc. wskazują na niedotlenienie i wymagają podania tlenu. Częstą przyczyną obniżonej saturacji są choroby płuc oraz COVID-19. Profesjonalny sprzęt można kupić przez internet, a jego koszt wynosi nie mniej niż 200 zł.

Polecamy przeczytać również:

Zalecenia podczas izolacji domowej

Higiena i obserwacja stanu zdrowia

 1. Chory powinien dwa razy dziennie dokonywać pomiaru temperatury ciała, przyjmować co najmniej 1,5 litra płynów dziennie oraz spożywać 3-4 lekkostrawne posiłki w ciągu dnia.
 2. Należy często wietrzyć pokój, w którym przebywa osoba zakażona. Wychodząc z pomieszczenia, np. do łazienki musi ona zakładać maskę na usta i nos (może to być nawet kawałek tkaniny lub ręcznik).
 3. Nie należy korzystać z wentylatorów, klimatyzacji, ani oczyszczaczy powietrza!
 4. Chory objęty izolacją powinien każdego dnia zmieniać rączniki, a pościel i piżamę – nie rzadziej niż co 2 dni.
 5. Zużytą pościel, ręczniki i brudne ubrania chory powinien umieścić w plastikowym worku, a dopiero gdy się zapełni – wystawić go za drzwi, aby domownicy mogli je natychmiast wyprać w temperaturze conajmniej 60 st. C.

Kontakt z domownikami

 1. Komunikacja między chorym a pozostałymi osobami w domu powinna odbywać się przez telefon lub za pośrednictwem internetu.
 2. Domownicy mogą zbliżać się do chorego wyłącznie na odległość co najmniej 2 metrów.
 3. Zarażony powinien unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi, ponieważ dotykając ich, może przenieść wirusa na ich sierści a następnie zarazić inne osoby w domu.
 4. Domownicy, wchodząc do pokoju, gdzie przebywa chory powinni założyć maseczkę na usta i nos (profesjonalną maseczkę chirurgiczną, ewentualnie kawałek tkaniny albo ręcznik).
 5. Nie należy wynosić rzeczy z pokoju, w którym przebywa osoba zarażona.
 6. Chory nie powinien wchodzić do innych pomieszczeń, zwłaszcza jeśli ktoś w nich przebywa. Zaleca się, aby przez całą dobę znajdował się on w oddzielnym pokoju.
Znamy kilka sposobów na to, co zrobić, aby siedząc w domu nie przytyć. Zobacz nasze rady na kolejnych slajdach i ciesz się dobrą formą!

Jak nie przytyć podczas przymusowego siedzenia w domu? 20 pr...

Pozostałe zalecenia

 1. Chory powinien korzystać z osobnej łazienki, jeśli jednak nie ma takiej możliwości zaleca się, aby za każdym razem dezynfekował po sobie WC i inne urządzenia sanitarne.
 2. Przybory toaletowe zakażonego powinny znajdować się w pokoju, w którym odbywa izolację. Musi on także używać innych ręczników, przechowywanych z dala od rzeczy pozostałych domowników.
 3. Osoba zakażona powinna wyrzucać śmieci do plastikowego worka i składować je w pokoju, w którym przebywa. Po zapełnieniu worka – wystawić go za drzwi, tak aby inny domownik mógł je wyrzucić do śmietnika.
 4. Chory powinien korzystać z osobnych sztućców, talerzy, kubków oraz szklanek.
 5. Przygotowane posiłki, wodę, a także leki powinien on spożywać w warunkach izolacji.
 6. Brudne naczynia chory powinien wystawić za drzwi pokoju, w którym przebywa. Domownicy powinni je następnie umyć w zmywarce w temp. minimum 60⁰C z użyciem detergentu lub ręcznie środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zmywaniu osoba myjąca naczynia musi dokładnie umyć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund.

WSZYSCY DOMOWNICY PODLEGAJĄ KWARANTANNIE PRZEZ CAŁY OKRES IZOLACJI I PRZEZ KOLEJNE 7 DNI OD DNIA UZNANIA OSOBY ZAKAŻONEJ ZA ZDROWĄ. ZGODNIE Z OBECNYMI ZALECENIAMI KWARANTANNA JEST ODGÓRNA, CO OZNACZA, ŻE SANEPID NIE BĘDZIE WYDAWAŁ OFICJALNYCH DECYZJI

Zalecenia dla domowników podczas izolacji oraz domowej kwarantanny

 • Pod żadnym pozorem nie wolno opuszczać domu. M.in. nie wolno wychodzić po zakupy, do apteki, lekarza (wskazane są teleporady), na spacer, ani wyprowadzać pasa.
 • Domownicy mogą poruszać się tylko w obrębie pomieszczeń, w których nie jest izolowany chory lub we własnym przydomowym ogrodzie bez kontaktu z chorym, sąsiadami czy innymi osobami spoza domu.
 • Należy poprosić telefonicznie/ mailowo (rodzinę, przyjaciół, lub MOPS) o pomoc. Osoba dostarczającą potrzebne produkty ma zostawiać je pod drzwiami domu/mieszkania i zawiadamiać w ustalony sposób, tak by nie kontaktować się bezpośrednio.

Zasady sprzątania w mieszkaniu, w którym izolowany jest chory

Kilka razy dziennie należy dezynfekować poprzez przecieranie chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekcyjnym:

 • klamki do drzwi, blaty stołów, uchwyt lodówki i szafek, rączkę czajnika, armaturę łazienkową, toalety i uchwyty toaletowe, telefony, klawiatury, piloty telewizyjne, tablety, stoliki nocne, włączniki światła;
 • dezynfekcję należy wykonywać w gumowych rękawiczkach;
 • nie wolno wycierać nadmiaru środka dezynfekcyjnego z powierzchni.

Pranie ubrań, pościeli:

 • rzeczy chorego należy prać w oddzielnym wsadzie, bez ubrań innych domowników;
 • ubrania chorego należy umieścić w pralce bezpośrednio z worka, bez ich dotykania;
 • ubrania i pościel należy prać w temperaturze najwyższej dopuszczalnej dla danych tkanin, ale nie niższej niż 60 stopni C, z użyciem detergentu, przez co najmniej 40 min;
 • zaleca się używanie ubrań, które można prać w temperaturze 60⁰C;
 • po załadunku pralki należy umyć lub zdezynfekować ręce;
 • nie wolno oddawać odzieży i pościeli chorego do pralni!

Wyrzucanie śmieci

 • osoba wyrzucająca śmieci powinna odebrać worek spod drzwi chorego, mając na sobie gumowe rękawiczki, następnie zapakować je w drugi worek i wyrzucić do śmietnika. Po zdjęciu rękawiczek trzeba je wyrzucić i koniecznie umyć lub zdezynfekować ręce.
Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Budowanie odporności - 12 faktów i mitów. Sprawdź, co napraw...

FAQ - Mieszkam z osoba chorą na COVID-19

Jak postępować z chorym, by uniknąć zakażenia i w jaki sposób dbać o higienę w mieszkaniu podczas izolacji

Czym różni się kwarantanna od izolacji?

Kwarantanna jest nakładana na osoby zdrowe, które:

 • miały styczność z osobą chorą na COVID-19 lub podejrzaną o zakażenie,
 • mieszkają z domownikiem na izolacji, który uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa,
 • zostały skierowane na wykonanie testu na obecność koronawirusa,
 • mają objawy wskazujące na zakażenie nowym koronawirusem,
 • przekroczyły zewnętrzną granicą UE.

Izolacja domowa nakładana jest na osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Zarówno kwarantannę jak i izolację należy odbywać w domu lub w innym wskazanym miejscu.

Mieszkam z osobą na izolacji, ile trwa kwarantanna?

Początek kwarantanny to dzień uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 przez domownika, a jej zakończenie następuje po 7 dniach od dnia zakończenia izolacji chorego.
Indywidualny czas trwania kwarantanny domowej można sprawdzić na stronie internetowej pacjent.gov.pl w zakładce „Internetowe Konto Pacjenta” (w skrócie IKP). By stworzyć konto i zalogować się do aplikacji potrzebny jest profil zaufany lub e-dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Drugą możliwością jest zalogowanie się za pośrednictwem konta internetowego iPKO lub Inteligo w PKO BP, bądź przez bank spółdzielczy.

Mieszkam z osobą na izolacji. Czy muszę poddać się kwarantannie domowej?

Osoby, które mieszkają z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 mają obowiązek podania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przez domownika do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej. Kwarantanna nakładana jest automatycznie, co oznacza, że nie wymaga decyzji PIS.

Czy osoby przebywające na domowej izolacji i kwarantannie domowej mogą spędzać czas wspólnie?

Nie. Podczas izolacji chory na COVID-19 powinien przebywać w oddzielnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a także w miarę możliwości unikać kontaktu z pozostałymi domownikami. Niewskazane jest także spanie w tym samym pokoju i łóżku.

Co robić, by mieszkając z osobą na izolacji nie zakazić się koronawirusem SARS-CoV-2?

COVID-19 to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Domownicy, którzy mieszkają z osobą przebywającą na izolacji, mają wysokie ryzyko zakażenia nowym koronawirusem. Aby je zminimalizować, należy stosować się do poniższych zaleceń:

 • Chory powinien przebywać w osobnym pomieszczeniu. Domownicy, wchodząc do pokoju, powinni mieć założoną na twarzy maseczkę ochronną.
 • Chory nie powinien wchodzić do innych pomieszczeń, zwłaszcza jeśli ktoś w nich przebywa. Zaleca się, aby przez całą dobę znajdował się on w oddzielnym pokoju.
 • Domownicy mogą zbliżać się do chorego na odległość co najmniej 2 metrów.
 • Komunikacja między chorym a pozostałymi domownikami powinna odbywać się bez kontaktowo. Preferowane są rozmowy przez telefon lub za pośrednictwem internetu.
 • Zarażony powinien unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi. Dotykając ich sierści może przenieść na nią wirusa, co stwarza zagrożenie dla pozostałych domowników.
 • Nie należy wynosić rzeczy z pokoju, w którym przebywa osoba zarażona.

Jak sprzątać mieszkanie, w którym przebywa chory na COVID-19?

Sprzątanie mieszkania z uwzględnieniem dezynfekcji powierzchni, z którymi najczęściej ma styczność osoba chora, ma na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 przez zdrowych domowników. Do odkażenia mieszkania niezbędny jest płyn wirusobójczy o zawartości co najmniej 70 procent alkoholu. Kilka razy dziennie za jego pomocą należy przecierać blaty stołów i stolików nocnych, klamki do drzwi, uchwyty szafek i lodówki, rączkę czajnika, włączniki światła, pilot telewizyjny, armaturę łazienkową, toalety i uchwyty toaletowe, telefony, klawiatury, tablety. Dezynfekcję należy wykonywać w gumowych rękawiczkach pamiętając, że nie wolno wycierać cienkiej warstwy środka dezynfekcyjnego z czyszczonych powierzchni.

Czy mieszkając z osobą na izolacji można korzystać z tych samych sztućców i naczyń?

Nie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowych domowników chory powinien korzystać z osobnych sztućców, talerzy, kubków oraz szklanek. Przygotowane posiłki, wodę, a także leki powinien on spożywać w warunkach izolacji. Przekazanie brudnych naczyń powinno odbywać się bez kontaktowo, co oznacza, że chory powinien wystawić je za drzwi pokoju, w którym przebywa. Domownicy powinni je następnie umyć w zmywarce w temp. minimum 60 ⁰C z użyciem detergentu lub ręcznie środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zmywaniu osoba myjąca naczynia musi dokładnie umyć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund, a także przelać wrzątkiem gąbkę do mycia naczyń.

Jak postępować z odzieżą i pościelą osoby zakażonej COVID-19?

Ubrania, pościel oraz ręczniki, z których korzysta chory, należy przetrzymywać w osobnym, szczelnie zamkniętym worku i prać w oddzielnym wsadzie niż rzeczy pozostałych domowników. Umieszczając w bębnie pralki odzież, ręczniki i pościel chorego należy unikać ich bezpośredniego dotykania. Najlepiej robić to w rękawiczkach ochronnych, które po nastawieniu prania trzeba wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. Po załadunku zaleca się również zdezynfekować ręce lub umyć je wodą z mydłem przez minimum 30 sekund. Rzeczy osoby zakażonej należy prać w proszku codziennego użytku w najwyższej temperaturze dopuszczalnej dla danych tkanin, lecz nie niższej niż 60 stopni Celsjusza i przez co najmniej 40 minut, a następnie dokładnie wysuszyć. Nie wolno oddawać ich do pralni.

Czy mieszkając z osobą na izolacji można korzystać z tej samej toalety?

Dla zapewnienia jak największego bezpieczeństwa zdrowym domownikom chory powinien korzystać z osobnej łazienki. Jeżeli nie ma jednak takiej możliwości zaleca się dezynfekcję WC i innych urządzeń sanitarnych po każdym skorzystaniu. Przybory toaletowe zakażonego powinny znajdować się w pokoju, w którym odbywa izolację. Powinien on także używać oddzielnych ręczników, które należy przechowywać z dala od rzeczy pozostałych domowników.

Co zrobić ze śmieciami, które przekazuje osoba zakażona koronawirusem?

Domownik powinien odebrać worek ze śmieciami spod drzwi chorego, mając na sobie gumowe rękawiczki, a następnie zapakować je w drugi worek i wyrzucić do śmietnika. Po zdjęciu rękawiczek trzeba je wyrzucić i koniecznie umyć lub zdezynfekować ręce. Ponieważ zarówno osoby przebywające na kwarantannie, jak i izolacji nie mogą opuszczać mieszkania, o wyniesienie śmieci można poprosić osoby, które dostarczają zakupy, bądź składować je na balkonie.

Jestem na kwarantannie domowej i wystąpiły u mnie objawy COVID-19. Co teraz?

Jeśli podczas odbywania kwarantanny domowej wystąpią objawy takie jak:

 • wysoka gorączka,
 • kaszel,
 • duszności,
 • utrata smaku lub węchu.

Należy skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, celem umówienia teleporady.

FAQ - Jestem na kwarantannie lub izolacji, co dalej?

Obowiązki, prawa i zalecenia dla osób, które są na kwarantannie lub izolacji.

Kwarantanna dziecka a zasiłek opiekuńczy

W przypadku izolacji lub kwarantanny dziecka rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Taka sytuacja jest traktowana jak choroba. W przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola klubu dziecięcego czy szkoły, do których uczęszcza dziecko w wieku do 8 lat, rodzicom również przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego. Wówczas należy uzyskać zaświadczenie od dyrektora placówki.

Świadczenie chorobowe na kwarantannie lub izolacji. Co zrobić, gdy nie ma decyzji sanepidu?

Na podstawie informacji o kwarantannie bądź izolacji domowej ZUS może wypłacić osobie ubezpieczonej zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. Dane te są także potrzebne pracodawcy, który wypłaca wynagrodzenie chorobowe. Świadczenia chorobowe przysługują wyłącznie osobom posiadającym ubezpieczenie chorobowe, np. pracownikom, zleceniobiorcom czy osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. A co w przypadku braku decyzji sanepidu? Musisz złożyć u płatnika składek oświadczenie o odbyciu kwarantanny. Oświadczenie będzie podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego (zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego). Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek powinien jak najszybciej przekazać oświadczenie ubezpieczonego do ZUS. Ma na to 7 dni. Może skorzystać z formularza Z-3 / Z-3a na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, ale trzeba pamiętać, aby załączyć zdjęcie lub skan oświadczenia. Osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące powinny złożyć oświadczenie w ZUS. One również mogą to zrobić przez PUE ZUS, wypełniając ZAS-53 Wniosek o zasiłek chorobowy (do wniosku trzeba dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia).

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy na opiekę nad osobą na kwarantannie lub izolacji?

Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem lub członkiem rodziny na kwarantannie albo izolacji przysługuje na:

 • dziecko do lat 14,
 • dziecko z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki albo pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat,
 • innego członka rodziny.

Świadczenie chorobowe za okres kwarantanny – jak je otrzymać?

Osoby skierowane na kwarantannę lub izolację domową nie muszą dostarczać płatnikowi składek decyzji sanepidu. Dotychczas przekazanie płatnikowi składek (ZUS lub pracodawcy) decyzji sanepidu czy zwolnienia lekarskiego było konieczne, aby odseparowana osoba mogła otrzymać wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy. Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął sam pozyskiwać informacje potrzebne do wypłaty świadczenia. Od 24 października 2020 r. świadczenia chorobowe dla osób przebywających na kwarantannie lub izolacji domowej są wypłacane na podstawie danych w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP).

Czy na kwarantannie można pracować?

Przebywanie na kwarantannie nie musi wiązać się z koniecznością przerywania pracy. Co do zasady obowiązkowa kwarantanna jest traktowana jak niezdolność do pracy z powodu choroby. Osoba na kwarantannie w niektórych sytuacjach może jednak świadczyć pracę. Nie wolno jej natomiast opuszczać domu, nawet wyjść na spacer z psem czy ze śmieciami.

Obowiązek pracy na kwarantannie. Czy szef może zmusić do pracy pracownika na kwarantannie?

Pracodawca ma prawo nałożyć na pracownika obowiązek pracy podczas kwarantanny. Oczywiście pod warunkiem, że pracownik jest w stanie w ten sposób wykonywać powierzone mu zadania, a wynika to z:

Ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, odsuniętemu od pracy w trybie określonym w art. 6 [niemożność wykonywania pracy jako niezdolność do pracy] ust. 2 pkt 1, z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej, zasiłek chorobowy nie przysługuje, jeżeli nie podjął proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy niezabronionej takim osobom, odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym lub którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu.

Co można robić na kwarantannie, a czego nie?

Na kwarantannie nie możesz:

 • opuszczać ci domu,
 • wychodzić na zakupy,
 • spotykać się z innymi osobami.

Na kwarantannie możesz, a nawet musisz:

 • monitorować temperaturę ciała, nawet dwa razy dziennie,
 • zachować zasady higieny osobistej.

Jestem na kwarantannie - gdzie mogę zwrócić się po pomoc typu zakupy, wyprowadzenie psa?

Jeżeli jesteś objęty kwarantanną i nie możesz wychodzić z domu, a nikt z rodziny nie jest w stanie ci pomóc, możesz zwrócić się o pomoc do:

 • ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz,
 • funkcjonariusza policji, który w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu,
 • gminy,

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, to skontaktuj się telefonicznie z właściwym ośrodkiem pomocy społecznej w swojej gminie, bądź powiatowym centrum pomocy rodzinie.

Od kiedy liczy się czas kwarantanny dla domownika osoby chorej i co jeśli chory nie wyzdrowieje po 10 dniach?

Taka kwarantanna rozpoczyna się od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną i kończy się 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej. Jeśli chory na koronawirusa nie wyzdrowiał, twoja kwarantanna automatycznie się wydłuża.

Jakie są kary za złamanie kwarantanny?

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna nawet do 30.000 zł.

Czym różni się kwarantanna od izolacji?

Kwarantanna jest nakładana na osoby które miały styczność ze źródłem zakażenia (np. kontakt z osobą zakażoną). Podlegają jej również ci, którzy wrócili z zagranicy i przekroczyli granicę zewnętrzną UE. Zazwyczaj trwa ona 10 dni. Powinna ona odbywać się w domu lub w innym miejscu, które wskazaliście.

Natomiast izolacja domowa nakładana jest po pozytywnym wyniku testu na COVID-19. Czas jej trwania jest uzależniony od stanu zdrowia. Zazwyczaj między 8. a 10. dniem choroby kontaktuje się lekarz, który na podstawie telefonicznego wywiadu lub osobistego kontaktu decyduje o dalszym postępowaniu. Jeśli lekarz POZ nie zdecyduje o przedłużeniu izolacji, jej zakończenie następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 - w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych.

Prywatny test na koronawirusa a kwarantanna

W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego prywatnie należy o tym poinformować wyłącznie lekarza pierwszego kontaktu pracującego w ramach NFZ. Ponieważ specjalista świadczący usługi płatne nie ma uprawnień do wysłania pacjenta na izolację domową. Dlatego, tak ważne jest poinformowanie swojego lekarza o pozytywnym teście. Wówczas lekarz POZ podejmie decyzję o dalszym leczeniu i gdzie powinieneś dochodzić do zdrowia, a także o kwarantannie.

Mam pozytywny wynik COVID-19, co dalej? Czy mogę wychodzić z domu?

Jeśli otrzymałeś pozytywny wynik testu, powinieneś bezwzględnie pozostać w domu. Między 8. a 10. dniem choroby COVID-19 odbywa się teleporada. W jej trakcie lekarz podejmuje decyzję, co robić dalej. Izolacja może zostać przedłużona lub zakończyć się po 10 dniach. Za zgodą lekarza pacjent objawowy może zakończyć izolację najwcześniej trzy dni po ustąpieniu objawów infekcji górnego układu oddechowego i ustąpieniu gorączki, nie wcześniej niż po 13 dniach od wystąpienia objawów.

Ile dni trwa kwarantanna?

Kwarantanna wynikająca z ryzyka zakażenia koronawirusem, czyli kontaktu z chorą osobą trwa 10 dni od ostatniego spotkania. 10 dni kwarantanny od dnia następnego objęte są te osoby, które dostały skierowanie na test od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do chwili uzyskania wyniku testu. Jeżeli wynik będzie negatywny, to automatycznie kwarantanna się kończy, natomiast jeśli jest pozytywny, trafiasz na izolację domową lub do szpitala.

Jeżeli automatyczna kwarantanna została nałożona, ponieważ mieszkasz z osobą chorą na koronawirusa lub prowadzisz z nią wspólne gospodarstwo domowe, prawdopodobnie informacja o kwarantannie pojawi się w systemie dzień po tym, jak chory uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19. „Taka kwarantanna rozpoczyna się od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną i kończy się 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej" – można przeczytać na stronie ZUS-u.

Kto i kiedy nakłada kwarantannę i izolację?

Inspektor sanitarny może nałożyć obowiązek odbycia kwarantanny na:

 • osoby zdrowe, które miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub podejrzaną o zakażenie,
 • osoby mieszkające z osobą skierowaną na kwarantannę lub izolacją domową,
 • osoby z objawami wskazującymi na możliwość zakażenia koronawirusem,
 • osoby, które przekroczyły granicę z Unią Europejską.

Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa, zostają skierowane na izolację domową z powodu zakażenia koronawirusem.

Jak sprawdzić, czy jesteś na kwarantannie lub izolacji domowej?

Wbrew pozorom, nie jest to takie skomplikowane. Możesz to zrobić online. Taką możliwość daje Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeżeli spodziewasz się kwarantanny domowej, możesz zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta przez portal pacjent.gov.pl lub uruchomić aplikację Kwarantanna domowa. Można także starać się pozyskać informacje o kwarantannie lub izolacji domowej w państwowej powiatowej inspekcji sanitarnej, lub na infolinii GIS pod ogólnopolskim numerem tel. 22 25 00 115.

Dbajmy o formę w trakcie kwarantanny. Jak nie przytyć podczas przymusowego siedzenia w domu?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

ale rada i kultura

Dodaj ogłoszenie