Po szczepionce AstraZeneka może wystąpić zespół Guillaina-Barrego
Możliwym efektem ubocznym po przyjęciu szczepionki AstraZeneca jest zespół Guillaina-Barrego. Jest to bardzo groźna choroba autoimmunologiczna objawiająca się drętwieniem i mrowieniem kończyn oraz osłabieniem siły mięśni. W jej przebiegu zostaje uszkodzony obwodowy układ nerwowy, co z czasem może doprowadzić do niedowładu, a nawet paraliżu.
Oprócz zespołu Guillaina-Barrego po przyjęciu brytyjsko-szwedzkiej szczepionki AstraZeneka mogą wystąpić także bóle ramion, nóg i żołądka oraz objawy grypopodobne.
Zobacz także:
Nowe skutki uboczne szczepionki Johnson & Johnson
W ostrzeżeniu dotyczącym bezpieczeństwa stosowania szczepionek przeciw COVID-19 pojawiły się też nowe skutki uboczne mogące wystąpić po podaniu preparatu Johnson & Johnson, a są to:
- zaburzenia czucia powierzchownego,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- szumy w uszach,
- wymioty,
- biegunka.
Obie szczepionki na COVID-19 są oparte na technologii wektorowej tzn. że preparaty AstraZeneca i Johnson&Johnson zawierają fragmenty innych wirusów, które są podawane w celu wywołania reakcji immunologicznej organizmu.
Obecnie w Polsce jest już prawie 19 mln osób w pełni zaszczepionych, czyli tych, które przyjęły obie dawki szczepionek dwudawkowych lub jedną w przypadku preparatu jednodawkowego firmy Johnson&Johnson. Wśród nich zgłoszonych zostało 15 011 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).
ZOBACZ: Nadciąga jesień, a z nią czwarta fala. Minister zdrowia przypomina o szczepieniach, maseczkach i dystansie