Spis treści
Lidl wycofuje napój owocowy. Wykryto w nim toksyny
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o przekroczeniu najwyższego dopuszczalnego poziomu patuliny, toksyny wytwarzanej przez pleśń, w smoothie owocowym. W związku z tym wycofuje produkt:
- Solevita Smoothie Red Genius, 250 ml,
- data minimalnej trwałości 13.03.2024,
- producent: Molkerei Gropper GmbH & Co KG, 86657 Bissingen, Niemcy,
- wyprodukowano dla firmy Lidl sp. z o.o. sp. k. ul. Poznańska 48, Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne.
Firma Lidl po uzyskaniu informacji o wykryciu przekroczenia prawnego poziomu zawartości patuliny w soku z aronii, wykorzystywanym do produkcji produktu „Solevita, Smoothie Red Genius, 250 ml”, podjęła wraz z producentem decyzję o wycofaniu produktu ze sprzedaży i nie zaleca jego dalszego spożywania.
Czytaj też: Mięso z plastikiem. Lidl wycofuje burgery
Lidl 7 marca poinformował konsumentów o wycofaniu artykułu z rynku poprzez umieszczenie we wszystkich sklepach plakatów z ważną informacją dla klientów oraz poprzez publikację informacji na stronie internetowej lidl.pl w panelu „ważna informacja dla klientów”.
Czym jest patulina i jak wpływa na zdrowie?
Patulina jest toksyną wytwarzaną głównie przez pleśnie z rodziny Penicillium, Aspergillus i Byssochlamys. Występuje w spleśniałych owocach i warzywach takich jak jabłka, winogrona, gruszki, brzoskwinie, morele, pomidory. Ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Mykotoksyna wykazuje właściwości mutagenne, teratogenne i prawdopodobnie rakotwórcze.
Objawami zatrucia patuliną są:
- bóle brzucha,
- wymioty,
- biegunka,
- zawroty i bóle głowy,
- zmęczenie, apatia,
- zaburzenia koncentracji, pamięci,
- utrata przytomności,
- ból i sztywność stawów,
- objawy alergiczne: nieżyt nosa, zmiany skórne.
Zwroty wycofanego artykułu będą przyjmowane w każdym sklepie sieci bez konieczności okazywania paragonu. Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania.
Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością. Ogłoszenia te – jak podkreśla GIS – nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.
Źródło: Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu patuliny w smoothie owocowym Główny Inspektorat Sanitarny
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: