Spis treści
Sfałszowany lek na cukrzycę i odchudzanie – zdjęcia i apel GIF
O sfałszowanym leku Ozempic Główny Inspektorat Farmaceutyczny informował 12 października 2023 r. Zawarta w nim substancja czynna semaglutyd obniża zbyt wysokie stężenie cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2, jest też stosowany poza wskazaniami na odchudzanie. To właśnie przyczyna jego zawrotnej popularności i braków na rynkach. Teraz podano więcej szczegółów na temat podróbek.
Według najnowszych informacji w Polsce nie zidentyfikowano dotychczas sfałszowanych opakowań produktu leczniczego Ozempic, jednak GIF zwraca się do pacjentów i wszystkich ogniw łańcucha dystrybucji, by zachować zwiększoną czujność i ostrożność podczas zakupu i stosowania tego leku. Przypomina też, by kupować leki wyłącznie w legalnych aptekach.
– W niektórych krajach UE, w legalnym łańcuchu dystrybucji, pojawiły się fabrycznie napełnione wstrzykiwacze fałszywie oznaczone jako produkt leczniczy Ozempic (semaglutyd, roztwór do wstrzykiwań, dawki: 1 mg; 0,5 mg; 0,25 mg) – podał Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Udostępniono także zdjęcie podrobionego leku. Wynika z niego, że istnieją spore różnice w wyglądzie pomiędzy sfałszowanym wstrzykiwaczem i tym oryginalnym.
Jak rozpoznać podróbki Ozempiku?
GIF podaje, że oryginalny i sfałszowany Ozempic można poznać po wstrzykiwaczu. W tym legalnym można nastawić tylko jedną dawkę np. 1 mg. Oznacza to, że w okienku dawki podczas jej ustawiania widać tylko jedną cyfrę, a podczas przekręcania licznika dawki wstrzykiwacz nie wydłuża się. Żaden jego element nie rozkręca się się ani nie wysuwa, nie ma też skali na szklanej części wkładu, która jest widoczna przez okienko.
Natomiast fałszywy wstrzykiwacz umożliwia nastawienie różnych dawek – od 0 do 80. Podczas nastawiania w okienku mogą być widoczne różne dawki i jest ich wiele. Przy przekręcaniu licznika dawki wstrzykiwacz wydłuża się, czyli wysuwa się z niego element, na którym widoczna są różne cyfry i liczby od 0 do 80. Skala oraz liczby widoczne są na części szklanej wystającej z części plastikowej wstrzykiwacza.
Czytaj też: Związek z berberysu zamiast Ozempiku? Wyniki badań
Sfałszowane wstrzykiwacze oznaczone są etykietami w języku niemieckim, przy czym oferowane w sprzedaży sfałszowane wtryskiwacze mogą się nieznacznie różnić. Dostarczone zdjęcie jest więc przykładowe.
W przypadku podejrzenia, że wstrzykiwacz nie jest oryginalny, nie wolno go używać. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, gdyż jego zawartość jest nieznana. W przypadku nabycia produkty, który różni się od orgyginału, fałszywkę należy natychmiast zwrócić do apteki. (PAP)
Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mhr/ arz
Zobacz także: Uwaga na ten lek – jest zanieczyszczony. Jego użycie zagraża zdrowiu
Źródło: