Sanatorium na NFZ – jak długo trzeba czekać? Podajemy koszt pobytu i zasady rekrutacji. Sprawdź, jak załatwić sanatorium z refundacją NFZ

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Kuracjusze mają do dyspozycji pakiet indywidualnie dobranych zabiegów, których celem jest utrzymanie lub poprawa zdrowia pacjenta.
Kuracjusze mają do dyspozycji pakiet indywidualnie dobranych zabiegów, których celem jest utrzymanie lub poprawa zdrowia pacjenta. stylephotographs/123RF
Sanatorium to miejsce wykonywania zabiegów mających na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta. Leczenie uzdrowiskowe może być częściowo sfinansowane przez NFZ przy skierowaniu wystawionym przez lekarza. Od maja 2022 roku obowiązują nowe koszty sanatorium na Narodowy Fundusz Zdrowia. Kolejka niestety jest bardzo długa, a czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe wynosi kilkanaście miesięcy, a czasami nawet kilka lat! Dlatego warto działać szybko i sprawdzić, jak załatwić pobyt w sanatorium w ramach NFZ. Podpowiadamy, jaki jest koszt pobytu i podajemy listę uzdrowisk.

Spis treści

Pobyt w sanatorium – kto może skorzystać z leczenia uzdrowiskowego?

Leczenie sanatoryjne, nazywane też uzdrowiskowym, jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, czyli odbywającego się np. w poradni specjalistycznej. Z sanatorium mogą skorzystać osoby, które po chorobie nie odzyskały sprawności lub z powodu warunków pracy zawodowej wymagają specjalistycznych zabiegów.

Na leczenie sanatoryjne kwalifikują się tylko te osoby, które są na tyle sprawne, aby samodzielnie korzystać z zabiegów leczniczych – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Sprawdź również: Błyskawicznie nawilża i chłodzi, przynosi ulgę po opalaniu. Latem musisz ją mieć. To sekret zdrowej skóry. Jak działa woda termalna?

W zależności od rodzaju uzdrowiska, stosowane są różne metody leczenia, z wykorzystaniem między innymi:

 • naturalnych surowców – wody termalne, borowina,
 • bodźców klimatoterapeutycznych (górskie i morskie powietrze),
 • hydroterapii – leczenie za pomocą wody,
 • fizykoterapii – fizjoterapia z wykorzystaniem bodźców fizycznych,
 • kinezyterapii – leczenie ruchem poprzez wykonywanie różnych ćwiczeń fizycznych.

Kto może wystawić skierowanie do sanatorium na NFZ? Jak długo może trwać leczenie uzdrowiskowe? Ile czeka się w kolejce?

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może wystawić lekarz poradni rodzinnej lub specjalistycznej bezpośrednio po określeniu aktualnego stanu zdrowia pacjenta.

Warto przeczytać: Sanatorium z KRUS także dla emerytów. Zmiana w rehabilitacji od 1 stycznia 2023 roku

Po dokładnym wypełnieniu dokumentów wniosek przesyłany jest do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) nie później niż 30 dni od momentu wystawienia.

Po rejestracji skierowanie sprawdzane jest przez komisję, która ocenia cel opieki uzrowiskowej. Warto dodać, że w przypadku negatywnego rozpatrzenia skierowania, zwracane jest ono lekarzowi prowadzącemu, a pacjent otrzymuje pisemną informację o przyczynach odmowy.

Najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem leczenia uzdrowiskowego pacjent otrzymuje list z terminem i miejscem pobytu w sanatorium.

Zaleca się korzystanie z sanatorium nie częściej niż raz na 18 miesięcy, jednak skierowanie można złożyć do oddziału NFZ już po upływie 12 miesięcy od zakończenia leczenia uzdrowiskowego – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Pracownicy zakładów, którzy zostali zatrudnieni przed 28 września 1997 r. w firmach stosujących azbest, mogą korzystać bezpłatnie z sanatorium co roku.

Według danych ze strony Ministerstwa Zdrowia czas trwania leczenia uzdrowiskowego może wynosić 21 lub 28 dni.

Średni czas oczekiwania na leczenie sanatoryjne wynosi obecnie od 18 do 26 miesięcy.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe, można na bieżąco śledzić miejsce w kolejce. Wystarczy w przeglądarce podać numer skierowania oraz datę urodzenia. Zobacz Które miejsce zajmujesz w kolejce do sanatorium?

Zabiegi lecznicze w sanatorium uzdrowiskowym

Po pozytywnym rozpatrzeniu skierowania na leczenie sanatoryjne, lekarz komisyjny decyduje o rodzaju wykonywanych zabiegów.

W ramach terapii wykonywane są przynajmniej 3 zabiegi dziennie przez 6 dni w tygodniu.

Jednak Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany, które polegałyby na wzroście wykonywanych zabiegów do pięciu dziennie. Niestety nie wiadomo, kiedy dokładnie zmiana zacznie obowiązywać.

Podczas pobytu w uzdrowisku pacjent może korzystać z zabiegów i aktywności takich jak:

 • kąpiele lecznicze i ćwiczenia w basenie,
 • kuracje pitne i inhalacje,
 • natryski,
 • bicze szkockie, masaże wodne,
 • zawijania i okłady,
 • ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, elektroterapia,
 • terapia ultradźwiękami, magnetoterapia, laseroterapia,
 • krioterapia,
 • masaż leczniczy,
 • gimnastyka indywidualna i zbiorowa.

Ile kosztuje korzystanie z sanatorium uzdrowiskowego?

Pacjenci przebywający w sanatorium ponoszą tylko koszty zakwaterowania oraz wyżywienia. Kwota pobytu za jeden dzień turnusu jest ściśle określona przez Ministerstwo Zdrowia i zależy od czasu trwania pobytu (21 lub 28 dni) oraz standardu pokoju.

Pacjent nie płaci za żadne zabiegi wykonywane w ramach turnusu.

Wszystkie pokoje sklasyfikowano pod względem klasy (standardu). Pokój typu studio oznacza kilka sypialni ze wspólną łazienką, natomiast pokój z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – sypialnię z własną łazienką. Cena za noc w I sezonie (od 1 października do 30 kwietnia) jest niższa niż w II sezonie (od 1 maja do 30 września). Oto stawki za pokój, które obowiązują od maja 2022 roku:

Jednodniowy pobyt w pokoju w klasy I, czyli o najlepszym standardzie, kosztuje:

 • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 32,60 zł (wcześniej 31 zł – I sezon) lub 40,90 zł (wcześniej 38,90 zł – II sezon),
 • pokój jednoosobowy w studiu – 26,10 zł (wcześniej 24,80 zł – I sezon) lub 37,40 zł (wcześniej 35,60 zł – II sezon).

Pokój w klasie II za jeden dzień kosztuje:

 • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 24,90 zł (wcześniej 23,70 zł – I sezon) lub 33,20 zł (wcześniej 31,60 zł – II sezon).

Pokój w klasie III za jeden dzień kosztuje:

 • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 19,50 zł (wcześniej – 18,60 zł – I sezon) lub 27,30 zł (wcześniej 26 zł – II sezon),
 • pokój dwuosobowy w studiu – 16,30 zł (wcześniej 18,60 zł – I sezon) lub 24,90 zł (wcześniej 26 zł – II sezon).

Pokój w klasie IV za jeden dzień kosztuje:

 • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego – 14,20 (wcześniej 13,50 zł – I sezon) lub 19,50 (wcześniej
  18,60 zł – II sezon).

Pokój w klasie V za jeden dzień kosztuje:

 • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 12,50 zł (wcześniej 11,90 zł – I sezon) lub 14,80 zł (wcześniej 14,10 zł – II sezon),
 • pokój wieloosobowy w studiu – 11,90 zł (wcześniej 11,30 zł – I sezon) lub 13,60 (wcześniej 12,90 zł – II sezon).

Pokój w klasie VI za jeden dzień kosztuje:

 • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego – 10,60 zł (wcześniej 10,10 zł – I sezon) lub 11,90 zł (wcześniej 11,30 zł – II sezon).

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pacjent leczący się w uzdrowisku, nie może ponosić wyższych kosztów za zakwaterowanie i wyżywienie, niż te ustalone przez Ministerstwo Zdrowia.

Warto wspomnieć, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa:

 • kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego,
 • kosztów częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych,
 • kosztów wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego,
 • kosztów pobytu opiekuna pacjenta,
 • dodatkowych obowiązujących w miejscu położenia zakładu opłat, np. opłat klimatycznych,
 • kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Lista uzdrowisk – gdzie można pojechać na turnus?

Uzdrowisko, to obszar, na terenie którego prowadzone jest leczenie albo rehabilitacja uzdrowiskowa.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia można znaleźć zestawienie wszystkich uzdrowisk wraz z informacją o leczonych w nich schorzeniach. Poniżej przedstawiamy miejscowości, w których może odbyć się leczenie sanatoryjne:

 • uzdrowiska nizinne: Augustów, Krasnobród, Busko Zdrój, Nałęczów, Ciechocinek, Połczyn Zdrój, Goczałkowice Zdrój, Przerzeczyn Zdrój, Gołdap, Solec Zdrój, Uniejów, Horyniec Zdrój, Supraśl, Inowrocław, Swoszowice, Konstancin, Swoszowice, Wieniec Zdrój,
 • uzdrowiska nadmorskie: Kamień Pomorski, Świnoujście, Kołobrzeg, Ustka, Sopot, Dąbki,
 • uzdrowiska podgórskie: Cieplice Zdrój, Piwniczna Zdrój, Czerniawa Zdrój, Polanica Zdrój, Długopole Zdrój, Polańczyk, Duszniki Zdrój, Rymanów Zdrój, Iwonicz Zdrój, Szczawno Zdrój, Kudowa Zdrój, Ustroń, Muszyna Zdrój, Wapienne,
 • uzdrowiska górskie: Jedlina Zdrój, Szczawnica, Krynica Zdrój, Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój, Wysowa Zdrój, Rabka Zdrój, Żegiestów Zdrój.
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
Źródła:

Wsparcie dla osób starszych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia