Do sanatorium na NFZ możesz wyjechać za granicę. Kiedy możliwe jest sfinansowanie leczenia uzdrowiskowego w Europie i jak to załatwić?

Anna Rokicka-Żuk
Musisz jednak spełnić określone warunki i złożyć wcześniej dokumenty
Musisz jednak spełnić określone warunki i złożyć wcześniej dokumenty cometary/Getty Images
Chcesz leczyć się w sanatorium poza granicami Polski? To możliwe w Europie, jednak wymaga dopełnienia formalności. Zobacz, jak wyjechać na zagraniczny turnus. To musisz załatwić, by zyskać zgodę na zagraniczne leczenie uzdrowiskowe.

Spis treści

Czy NFZ refunduje sanatorium za granicą?

Leczenie w sanatorium w UE to leczenie planowane, za które może zapłacić NFZ, jednak wymaga to uprzedniej zgody Prezesa NFZ. Jest ona wydawana przed rozpoczęciem leczenia w formie decyzji administracyjnej.

Uzdrowisko za granicą? Załatwisz to na NFZ. Musisz jednak spełnić określone warunki i złożyć wcześniej dokumenty
Uzdrowisko za granicą? Załatwisz to na NFZ. Musisz jednak spełnić określone warunki i złożyć wcześniej dokumenty cometary/Getty Images

Finansowanie leczenia w sanatorium na NFZ za granicą jest możliwe w sytuacji, gdy dane świadczenie nie może zostać przeprowadzone w niezbędnym terminie, choć jest się zapisanym listę oczekujących na jego wykonanie. Może to wynikać z faktu, że nie jest to możliwe w kraju albo czas oczekiwania na świadczenia jest zbyt długi w stosunku do aktualnego stanu zdrowia

Za leczenie poza granicami Polski NFZ nie zapłaci w przypadku, gdy:

  • nie należy do świadczeń gwarantowanych w Polsce,

  • jest związane z udziałem w badaniach klinicznych,

  • stanowi leczenie eksperymentalne.

O tym, gdzie wyjechać na leczenie, decyduje pacjent. Musi to być jednak miejscowość, która jest uznana za uzdrowisko w danym państwie UE/EFTA i prowadzi leczenie z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych. Przykłady to Sanatorium Bohemia Lazne w Karlowych Warach w Czechach, Sanatorium w Hotelu Europa Fit superior w Heviz na Węgrzech czy Sanatorium Druskienniki na Litwie.

Jak wyjechać do sanatorium za granicą?

Aby uzyskać zgodę Narodowego Funduszu Zdrowia na wyjazd do sanatorium za granicą, należy złożyć wniosek o planowane leczenie poza granicami kraju wraz z załącznikami. Jest on dostępny w dwóch wersjach zależnie od powodu takiej decyzji.

W przypadku, gdy powodem jest zbyt długi czas oczekiwania na leczenie w Polsce, możesz skorzystać z niego w państwach UE/EFTA na podstawie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W państwach Unii Europejskiej/EOG możesz też otrzymać taką zgodę na podstawie krajowych przepisów implementujących dyrektywę transgraniczną.

Zagranicę na leczenie można wyjechać też przy braku możliwości leczenia w Polsce.

Kto może wystawić wniosek o leczenie uzdrowiskowe w Europie?

Wniosek o leczenie uzdrowiskowe poza granicami kraju może wystawić lekarz z określonymi uprawnieniami:

  • lekarz ubezpieczenia zdrowotnego,

  • specjalistą ze specjalizacją II stopnia lub tytułem specjalisty w dziedzinie medycyny właściwej ze względu na zakres wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych.

Co robić, gdy termin sanatorium w Polsce jest za długi?

Tak zwaną zgodę na podstawie przepisów o koordynacji na wyjazd do sanatorium poza Polską można otrzymać na leczenie w państwie UE/EFTA w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej.

W pierwszej kolejności należy przygotować wniosek, który wypełnia lekarz wraz z pacjentem. W jego imieniu może zrobić to także przedstawiciel ustawowy pacjenta, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej, małżonek, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu albo upoważniona na podstawie wniosku o pełnomocnictwo.

We wniosku należy wypełnić oświadczenie dotyczące posiadanego skierowania na leczenie uzdrowiskowe, a także załączyć kopię dokumentacji medycznej, a jeśli jest sporządzona w języku obcym, również jej polskie tłumaczenie (niekoniecznie przez tłumacza przysięgłego).

Po złożeniu wniosku w Centrali NFZ albo w formie dokumentu elektronicznego (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem zaufanym oraz odwzorowanymi cyfrowo załącznikami) i otrzymaniu zgody zostanie wydany formularz E112/S2 uprawniający do leczenia za granicą. Trzeba przekazać go placówce zagranicznej przed rozpoczęciem leczenia.

Przy zbyt długim oczekiwaniu na leczenie uzdrowiskowe w Polsce uprzednią zgodę na nie można też uzyskać na w innym państwie UE/EOG, zarówno w placówkach posiadających kontrakt z ubezpieczycielem publicznym, jak i prywatnych, na podstawie dyrektywy transgranicznej.

Aby otrzymać zgodę, należy wypełnić odpowiedni wniosek – robi to lekarz oraz pacjent lub osoba w jego imieniu (wykaz jak wyżej). Wymagania odnośnie informacji o planowanym leczeniu, kwalifikacji lekarza oraz dokumentacji medycznej są takie same jak w przypadku przepisów o koordynacji. Można złożyć go w ten sam sposób.

Gdy nie ma możliwości leczenia uzdrowiskowego w Polsce

Osoby w stanie zdrowia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie leczenia uzdrowiskowego dla jego poprawy lub ratowania życia, mogą otrzymać skierowanie na nie za granicą, jeśli aktualnie nie może być ono wykonane w placówkach na terenie Polski. Dotyczy to dowolnej specjalistycznej placówki publicznej lub prywatnej.

Aby otrzymać zgodę na wyjazd i pokrycie kosztów wnioskowanego leczenia, należy wypełnić odpowiedni wniosek wraz z lekarzem, przy wymagania i procedura składania dokumentów są takie, jak podane powyżej.

Za co trzeba zapłacić w przypadku sanatorium na NFZ za granicą?

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie w zagranicznych sanatoriach, ale niektóre koszty trzeba pokryć z własnej kieszeni. Chodzi o dopłaty do leczenia, jeśli są one wymagane od pacjentów w ramach systemu obowiązującego w danym państwie UE/EFTA. Mowa tu o kosztach współpłacenia, jak np. ryczałtowa opłata dzienna za pobyt w szpitalu.

NFZ może pokryć koszty transportu do miejsca leczenia za granicą, jeżeli zostanie zaznaczone to we wniosku i uzyska zgodę Prezesa NFZ. Dotyczy to także transportu powrotnego do Polski, jeśli będzie on konieczny ze względu na stan zdrowia po przeprowadzonym leczeniu.

W przypadku zgody uzyskanej na podstawie dyrektywy transgranicznej planowane leczenie trzeba najpierw opłacić z własnych środków, by otrzymać później zwrot jego kosztów zgodnie z obowiązującymi zasadami: w kwocie nie wyższej niż kwota, jaką NFZ płaci za to świadczenie w Polsce.

Źródło: Leczenie planowane wymagające uprzedniej zgody NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia