Spis treści
Jak załatwić dziecku sanatorium NFZ?
Pobyt w sanatorium jest kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w szpitalu lub w przychodni. E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz POZ lub specjalista, który ma podpisaną umowę z NFZ. Automatycznie trafia ono do odpowiedniego systemu.
Z uzdrowiskowego leczenia szpitalnego mogą skorzystać dzieci od ukończonego 3 r.ż. do osiągnięcia pełnoletności, a z sanatoryjnego od 3 do 6 r.ż. Pobyt dziecka w sanatorium jest całkowicie bezpłatny. Podczas pobytu w sanatorium dzieci mają zapewnioną możliwość nauki na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.
Czy opiekun dziecka płaci za pobyt w sanatorium?
Dzieci między 3 a 6 rokiem życia mogą przebywać w sanatorium jedynie pod opieką rodzica lub innego opiekuna prawnego. Co ważne, opiekunowie mogą zmieniać się w czasie turnusu. Pobyt opiekuna nie jest finansowany ze środków NFZ. Musi on sam opłacić zakwaterowanie i wyżywienie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Dofinansowanie do sanatorium dla opiekuna dziecka
W związku z tym, że wielu rodziców ze względu na wysokie koszty swojego pobytu w sanatorium (opłaty naliczone są jak za pobyt komercyjny), rezygnuje z leczenia sanatoryjnego zlecanego ich dzieciom, w lutym tego roku Rzecznik Praw Pacjenta – Marcin Wiącek – zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o zajęcie stanowiska dot. rekomendacji, która zaleca:
Dofinansowanie ze środków socjalnych kosztów pobytu opiekuna w ramach leczenia dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci w wieku od 3 do 6 roku życia pod opieką osoby dorosłej; dofinansowanie ze środków socjalnych kosztów przejazdów na leczenie uzdrowiskowe dzieci; przyznanie rodzicowi (opiekunowi) dodatkowego płatnego urlopu potrzebnego na przywiezienie i odwiezienie dziecka do i z uzdrowiska.
Przychylenie się ministry do rekomendacji RPP, znacznie odciążyłoby rodziców, w szczególności dzieci z chorobami przewlekłymi, które zalecane mają regularne leczenie uzdrowiskowe.
Sanatorium w PRL. Tu się leczy, ale i prowadzi życie towarzyskie. Zobacz!
Pobyt w sanatorium to nie to samo, co picie wody mineralnej w domu. W czasach PRL wyjazdy do sanatorium cieszyły się dużą popularnością. Wtedy łatwiej było uzyskać skierowanie na bezpłatny pobyt w san...
Jakie choroby kwalifikują do sanatorium z NFZ?
Jak podaje NFZ:
Celem leczenia uzdrowiskowego jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz profilaktyka, przy wykorzystaniu między innymi naturalnych zasobów leczniczych.
Wśród chorób, które najczęściej są powodem skierowania dziecka do sanatorium wymieniane są:
- choroby górnych dróg oddechowych,
- choroby dolnych dróg oddechowych,
- choroby ortopedyczno-urazowe,
- otyłość,
- choroby reumatologiczne.
W uzdrowiskach wykorzystywane są różne formy terapii zależne od potrzeb dzieci, m.in.:
- wody mineralne,
- borowiny,
- ciepłolecznictwo,
- światłolecznictwo
- elektroterapia,
- masaże lecznicze,
- gimnastyka indywidualna i zbiorowa,
- edukacja dla zdrowia – nauka zdrowego stylu życia (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).
Ile trwa turnus w sanatorium dla dzieci?
Dzieci mogą zostać zakwalifikowane na jedno z dwóch rodzajów leczenia uzdrowiskowego:
- Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne (dzieci w wieku od 3 do 6 lat) – czas trwania leczenia wynosi 21 dni, obejmuje co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne (średnio 3 zabiegi dziennie udzielane od poniedziałku do soboty).
- Uzdrowiskowe leczenie szpitalne (dzieci w wieku od 3 do 18 lat) – czas trwania turnusu to 27 dni, obejmuje co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych (średnio 3 zabiegi dziennie udzielane od poniedziałku do soboty).
Dokąd wyjechać, aby zadbać o zdrowie jesienią i zimą? Mapa polskich uzdrowisk
Nie wszyscy wiedzą, że są w naszym kraju miejscowości, w których piękne krajobrazy i bogactwo atrakcji to tylko miły dodatek do prawdziwej regeneracji organizmu. Które uzdrowisko wybrać? Szczególnie j...
Ile czeka się na miejsce w sanatorium dla dzieci?
Według danych udostępnionych przez NFZ aktualnie czas oczekiwania na wyznaczenie terminu i miejsca leczenia dla dzieci nie przekracza 3 miesięcy.
Po ustaleniu terminu leczenia, oddział wojewódzki NFZ poinformuje cię o tym przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację mojeIKP, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.
Stan swojego e-skierowania można śledzić w specjalnej wyszukiwarce. Wystarczy wpisać w niej numer skierowania (powinien być dostarczony pocztą) oraz datę urodzenia dziecka.
Źródła: