Spis treści
Co trzeba zrobić, aby dostać się do sanatorium?
Wiele osób chce uzyskać informacje o tym, jakwyjechać do sanatorium. Okazuje się, że procedura nie jest bardzo skomplikowana, ale trzeba dopilnować kilku kwestii.
Sanatorium przysługuje osobom, które są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jeśli myślisz o wyjeździe do sanatorium, pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza, który ma umowę z NFZ. To on oceni, czy leczenie uzdrowiskowe jest dla ciebie odpowiednie i wystawi odpowiednie skierowanie.
Specjalista będzie brał pod uwagę twój stan zdrowia oraz to, czy nie ma przeciwwskazań do pobytu w sanatorium. Ważne jest, aby lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wskazał odpowiednie schorzenie lub dolegliwości, które kwalifikują cię do leczenia w sanatorium.
Wystawione przez specjalistę skierowanie elektroniczne automatycznie trafia do oddziału wojewódzkiego NFZ, a ty możesz śledzić jego status na Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli NFZ pozytywnie rozpatrzy wniosek, przydzieli Ci miejsce w sanatorium oraz termin wyjazdu.
Skierowanie papierowe może zostać wystawione pacjentowi, który jest kierowany na leczenie uzdrowiskowe poza granicami naszego kraju. Gdy specjalista nie ma dostępu do systemu elektronicznego, również może wystawić tradycyjny papierowy dokument.
Jak przyspieszyć wyjazd do sanatorium?
Aby sprawdzić swoje miejsce w kolejce do sanatorium na NFZ, skorzystaj ze specjalnej przeglądarki udostępnionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na stronie https://skierowania.nfz.gov.pl wpisz numer skierowania oraz datę urodzenia w odpowiednie pola. System automatycznie wyświetli aktualny status twojego skierowania.
Jeśli chcesz przyspieszyć wyjazd do sanatorium, zainteresuj się tzw. „zwrotami”, czyli wolnymi miejscami, które powstają po rezygnacjach innych pacjentów. W tym celu skontaktuj się z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby dowiedzieć się o dostępnych terminach.
Jeżeli twoje skierowanie zostało już zaakceptowane, a od poprzedniego pobytu minęło co najmniej 18 miesięcy, masz możliwość wyjazdu nawet w ciągu 14 dni od otrzymania potwierdzenia. Profil twojego leczenia musi odpowiadać profilowi zwrotu innego pacjenta.
Ile trwa pobyt w sanatorium? Pobyt w sanatorium w ramach rehabilitacji leczniczej standardowo trwa 21-28 dni.

Odrzucone skierowanie do sanatorium
Jeśli skierowanie na wyjazd do sanatorium zostanie odrzucone, zostaniesz o tym poinformowany. Pacjenci powinni zdawać sobie sprawę, że od tej decyzji można się odwołać. Postaraj się, jak najszybciej skontaktować ze specjalistą, który wypisywał e-skierowanie.
Jakie zabiegi w sanatorium?
W sanatorium możesz liczyć na kompleksową opiekę medyczną, która obejmuje całodobową pomoc lekarską i pielęgniarską. Codziennie będziesz poddawany zabiegom, w tym jednemu zabiegowi z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, takich jak borowina, wody mineralne czy gazy lecznicze. Będziesz miał także możliwość skorzystania z fizykoterapii lub kinezyterapii. Niektóre osoby mogą spodziewać się krioterapii, czyli zabiegów z wykorzystaniem właściwości niskim temperatur.
Sanatorium nie zapewnia leków, które pacjent przyjmuje na stałe, dlatego należy zabrać je ze sobą. Dieta dobierana jest zaś na podstawie stanu zdrowia pacjenta.
Kto nie może jechać do sanatorium?
Osoby, które mają określone przeciwwskazania zdrowotne, nie mogą korzystać z leczenia w sanatorium. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
choroby zakaźne i pasożytnicze – w tym choroby przenoszone drogą kontaktową lub pokarmową, które mogą stanowić zagrożenie dla innych pacjentów,
choroby weneryczne – ze względu na ryzyko zarażenia innych osób,
ogniska zapalne – szczególnie w obrębie narządów wewnętrznych, które mogą ulec zaostrzeniu podczas pobytu w sanatorium,
choroby onkologiczne oraz stan po leczeniu onkologicznym – ze względu na przeciwwskazania czasowe i potrzebę specjalistycznej opieki medycznej,
WZW (Wirusowe Zapalenie Wątroby) oraz objawy żółtaczki – ponieważ stanowią zagrożenie zakaźne,
niewydolność wątroby – ze względu na ograniczoną zdolność organizmu do detoksykacji.
pełnoobjawowa niewydolność krążenia i oddychania – stanowi poważne ryzyko dla zdrowia pacjenta w trakcie kuracji uzdrowiskowej,
choroby o ostrym przebiegu – takie jak kamica pęcherzyka żółciowego, kamica nerek, czy krwawienia z przewodu pokarmowego,
przepukliny – mogą ulec pogorszeniu w wyniku wysiłku lub zmiany warunków klimatycznych,
niektóre choroby psychiczne – w szczególności, gdy zaburzenia stanowią zagrożenie dla pacjenta lub innych osób,
skazy krwotoczne – ze względu na ryzyko poważnych krwawień,
upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym i głębokim – wymaga specjalistycznej opieki, której nie zapewnia standardowa opieka w sanatorium,
silne zaburzenia osobowości – w przypadkach, gdy stwarzają zagrożenie dla pacjenta lub jego otoczenia.
uzależnienie od alkoholu lub środków psychoaktywnych,
wyniszczające choroby układowe, które mogą uniemożliwiać korzystanie z leczenia uzdrowiskowego,
ciąża i okres karmienia piersią – ze względu na potencjalne zagrożenie dla matki i dziecka.
Wielu Polaków marzy o leczeniu w uzdrowiskach, ale proces dostania się do sanatorium może wydawać się skomplikowany. Na szczęście, nie jest to aż tak trudne.
Co trzeba zrobić, aby dostać się do sanatorium?
Aby dostać się do sanatorium, musisz otrzymać e-skierowanie od lekarza. Skierowanie elektroniczne automatycznie trafia do oddziału wojewódzkiego NFZ, a Ty możesz śledzić jego status na Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli NFZ pozytywnie rozpatrzy wniosek, przydzieli Ci miejsce w sanatorium oraz termin wyjazdu.
Jak przyspieszyć wyjazd do sanatorium?
Aby przyspieszyć wyjazd do sanatorium, warto skorzystać z tzw. zwrotów, czyli wolnych miejsc wynikających z rezygnacji innych pacjentów. W tym celu skontaktuj się z NFZ i zapytaj o dostępność takich terminów. Jeśli twoje skierowanie jest już zaakceptowane, a od ostatniego pobytu w sanatorium minęło co najmniej 18 miesięcy, masz szansę na szybszy wyjazd – nawet w ciągu 14 dni od potwierdzenia skierowania. Dodatkowo, możesz rozważyć wybór mniej popularnej lokalizacji, skorzystać z leczenia ambulatoryjnego, zdecydować się na prywatne sanatorium lub poszukać dodatkowego dofinansowania, by skrócić czas oczekiwania.
Kto nie może jechać do sanatorium?
Istnieją pewne przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego. To m.in. choroby zakaźne i pasożytnicze, choroby weneryczne, ogniska zapalne, choroby onkologiczne oraz stan po leczeniu onkologicznym, wirusowe zapalenie wątroby (WZW) i objawy żółtaczki, niewydolność wątroby, pełnoobjawowa niewydolność krążenia i oddychania, choroby o ostrym przebiegu, takie jak kamica pęcherzyka żółciowego, kamica nerki, krwawienia z przewodu pokarmowego, niektóre choroby psychiczne, uzależnienie od alkoholu bądź narkotyków, ciąża i okres laktacji.
Ile trwa pobyt w sanatorium?
Pobyt w sanatorium w ramach rehabilitacji leczniczej standardowo trwa 21-28 dni, jednak istnieje możliwość jego przedłużenia lub skrócenia, zależnie od decyzji ordynatora ośrodka uzdrowiskowego.
Co, jeśli skierowanie do sanatorium zostanie odrzucone?
Jeśli skierowanie zostanie odrzucone, zostaniesz o tym poinformowany. Od tej decyzji można się jednak odwołać. Postaraj się, jak najszybciej skontaktować ze specjalistą, który wypisywał e-skierowanie.
Jak sprawdzić kolejkę do sanatorium?
Aby sprawdzić swoje miejsce w kolejce do sanatorium na NFZ, skorzystaj ze specjalnej przeglądarki udostępnionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na stronie https://skierowania.nfz.gov.pl wpisz numer skierowania oraz datę urodzenia w odpowiednie pola. System automatycznie wyświetli aktualny status Twojego skierowania.
Ile się czeka na sanatorium z NFZ 2025?
W 2025 roku średni czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium z NFZ wynosi około 10 miesięcy.
Złożyłem skierowanie do sanatorium – co dalej?
Jeśli złożyłeś skierowanie do NFZ, lekarz balneolog rozpatrzy, czy możesz pojechać do sanatorium. Dostaniesz informację o numerze skierowania, decyzji i czasie oczekiwania – zobaczysz to na Internetowym Koncie Pacjenta lub dostaniesz list. Jeśli będzie brakowało jakichś dokumentów, NFZ poprosi o ich uzupełnienie.
Jaki lekarz wypisuje skierowanie do sanatorium?
Po skierowanie do sanatorium musisz udać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który oceni Twój stan zdrowia i zasadność leczenia uzdrowiskowego. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego to taki, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.