Rośliny jak filtr powietrza. Te domowe kwiaty oczyszczają atmosferę w domu. Zobacz gatunki

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Uprawiaj te rośliny w domu, by oczyszczały powietrze. Zobacz popularne kwiaty doniczkowe, które działają jak filtr antysmogowy.

Spis treści

Jakie są skutki zanieczyszczenia powietrza? Jak szkodliwy jest smog?

Zanieczyszczenia powietrza to m.in. dym, gazy i związki chemiczne. Gdy występują w wysokim stężeniu jednocześnie z parą wodną, mówimy o smogu. Wdychanie takiego powietrza jest szczególnie szkodliwe dla układu oddechowego, krwionośnego i mózgu. Powoduje zmiany prowadzące do cukrzycy i raka, reaktywuje uśpione wirusy i sprzyja infekcjom. Tak naprawdę jednak obciąża wszystkie narządy i skraca życie.

Wiele domowych kwiatów oczyszcza powietrze z toksyn. W pomieszczeniach warto otaczać się gatunkami o potwierdzonym działaniu
Wiele domowych kwiatów oczyszcza powietrze z toksyn. W pomieszczeniach warto otaczać się gatunkami o potwierdzonym działaniu mariiaboiko/123RF

W skład smogu wchodzą pyły zawieszone (m.in. PM10 i PM2,5, czyli niebezpiecznych dla płuc cząstek o średnicy mniejszej niż odpowiednio 10 i 2,5 mikrometra), w tym cząstki mikro- i nanoplastiku. A także rakotwórczy benzopiren, szkodliwe gazy w postaci ozonu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, tlenku węgla czy amoniaku, metan, a także niepożądane pierwiastki i metale ciężkie, takie jak arsen, ołów, nikiel, kadm itp.

Czy rośliny oczyszczają powietrze?

Rośliny doniczkowe uprawiane w domu oczyszczają powietrze, a pewne gatunki radzą sobie z tym lepiej niż inne. Dlatego otaczanie się zielenią w domu może usuwać pewną część toksycznych zanieczyszczeń, które pochodzą nie tylko ze smogu, ale też powstają w mieszkaniu czy domu.

Powietrze we wnętrzach może być nawet 30 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Oprócz smogu, który dociera z dworu, to efekt wydzielania związków chemicznych z rozmaitych tworzyw, farb, klejów czy opakowań, a także ścierania się codziennych sprzętów, tkanin, podłóg itp. Do zanieczyszczeń dochodzi także dym tytoniowy, nikotyna i inne związki z e-papierosów.

Jakie kwiaty do domu oczyszczają powietrze? Lista gatunków

Domowe kwiaty doniczkowe mogą skutecznie wyłapywać toksyczne związki takie, jak formaldehyd, ksylen, toluen, trichloroetylen i amoniak, a także mikropyły, ozon oraz inne substancje stałe i gazowe zanieczyszczające powietrze. Wykazano to w słynnym badaniu NASA przeprowadzonym w 1989 roku w ramach poszukiwań najlepszych roślin dla stacji kosmicznych.

Od tamtego czasu wśród najlepszych roślin doniczkowych oczyszczających powietrze polecane są m.in.:

  • Epipremnum złociste (Scindapsus aureum, Epipremnum aureum) – benzen, formaldehyd, ksylen, pyły PM2,5, ozon,

  • Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) – benzen, formaldehyd, ksylen, tlenek węgla (czad), tlenki siarki, pyły PM2,5, ozon,

  • Gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii) – benzen, formaldehyd, trichloroetylen,

  • Chryzantema, złocień (Chrysanthemum) – benzen, formaldehyd, ksylen, amoniak,

  • Bluszcz pospolity (Hedera helix) – benzen, formaldehyd, trichloroetylen, tlenek węgla (czad), cząstki stałe,

  • Sansewieria gwinejska, tzw. języki teściowej (Sansevieria trifasciata) – benzen, formaldehyd, trichloroetylen, dwutlenek węgla, pyły PM2,5, ozon,

  • Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) – formaldehyd, trichloroetylen, ksylen,

  • Nefrolepis wyniosły, paprotka (Nephrolepis exaltata) – formaldehyd, ksylen, tlenek węgla (czad),

  • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – benzen, formaldehyd, trichloroethylen, ksylen, toluen, tlenki azotu,

  • Palma areka (Dypsis lutescens) – aceton, ksylen, formaldehyd, toluen,

  • Figowiec sprężysty (Ficus elastica) – dwutlenek węgla, formaldehyd, benzen, ksylen,

  • Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola) – benzen, formaldehyd, toluen,

  • Figowiec benjamina (Ficus benjamina) – formaldehyd, ksylen, toluen, tlenki azotu,

  • Filodendron (Philodendron) – formaldehyd, benzen, tlenek węgla (czad),

  • Aloes zwyczajny (Aloe vera, Aloe barbadensis) – formaldehyd, benzen,

  • Palma bambusowa (Chamaedorea seifrizii) – formaldehyd, benzen, trichloroetylen, ksylen,

  • Aglaonema (Aglaonema) – formaldehyd, benzen,

  • Rapis wyniosły, palma biczowa (Rhapis excelsa) – formaldehyd, amoniak, ksylen, toluen,

  • Falenopsis, storczyk (Phalaenopsis) – formaldehyd, benzen, ksylen, toluen,

  • Wilczomlecz nadobny, gwiazda betlejemska, poinsecja (Euphorbia pulcherrima) – formaldehyd.

Co najlepiej oczyszcza powietrze?

Powietrze w domu najlepiej filtruje urządzenie w postaci oczyszczacza powietrza, jednak zieleń może także w istotnym stopniu poprawiać warunki we wnętrzach. Choć wspomniane badanie krytykowano za zbyt mały potencjał roślin w oczyszczaniu powietrza przy wciąż napływających zanieczyszczeniach, w określonych warunkach to polecane rozwiązanie.

Roślin musi być dużo – kilka sztuk na parapecie nie wystarczy. Optymalnie, gdyby stały w całym pomieszczeniu i miały jak najwięcej (dużych) liści. Powinny być przy tym stale odkurzane, a ich podłoże – wolne od grzybów, pleśni i porostów.

Jak bowiem okazało się w słynnym badaniu, duży udział w filtrowaniu powietrza mają gleba wraz z zawartymi w niej mikroorganizmami oraz korzenie roślin. Razem niszczą chorobotwórcze wirusy i bakterie oraz szkodliwe związki chemiczne, zamieniając je w substancje odżywcze. Nawet gdy z roślin usunięto liście, ich działanie oczyszczające nie uległo dużemu zmniejszeniu.

Zespół badawczy stworzył specjalną doniczkę powietrzną zaopatrzoną w filtr węglowy i wiatrak, który powodował przepływ powietrza od dołu. Pracowała nad nią później firma niemiecka, usuwając te gadżety bez utraty skuteczności. Obok jej produktów AIRY obecnie w sprzedaży są też podobne doniczki „air pots”. Wykorzystanie ich może znacznie poprawić efektywność roślinnych oczyszczaczy.

Naukowcy wskazują przy tym, że rośliny są elastyczne pod względem „przerabianych” substancji i mogą w ciągu 2 tygodni przystosować się do nowego środowiska, by efektywniej wyłapywać obecne w nim zanieczyszczenia powietrza.

Są też inne korzyści z zieleni w domu. Oprócz tego, że w dzień produkuje tlen, zielony kolor ma pozytywny wpływ na psychikę, podobnie jak obecność żywych roślin obok nas. Kwiaty doniczkowe nie tylko redukują stres, ale też poprawiają nastrój w czasie, gdy świeżą zielenią nie można cieszyć się na zewnątrz.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marcela
Synek ma silną alergię, dlatego zdecydowaliśmy się na oczyszczacz stadler form roger. Przechwytuje wszelkie szkodliwe cząsteczki, a małemu oddycha się lepiej. Same kwiaty niestety nie wystarczą :)
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia