Przed nami nowa epidemia? Śmiercionośny wariant wirusa może rozprzestrzenić się na cały świat. Zabija 1 na 10 osób. Takie objawy daje mpox

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Nowy, bardziej zjadliwy szczep wirusa mpox rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Bardzo szybko przenosi się z człowieka na człowieka powodując śmierć u 1 na 10 osób. Wykryto go już w Kongo i Kambodży, a WHO ostrzega, że wirus może rozprzestrzenić się na sąsiednie kraje i cały świat. Czy grozi nam kolejna epidemia? Sprawdź, jakie są objawy małpiej ospy i jak można się nią zarazić.

Spis treści

Śmiercionośny szczep wirusa może rozprzestrzenić się na cały świat

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wydały ostrzeżenie, w którym poinformowały o pojawieniu się nowego bardziej śmiercionośnego wariantu wirusa małpiej ospy nazwanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) „mpox”. Nowy podtyp wirusa nazwany Clade I rozprzestrzenia się w Demokratycznej Republice Konga (DRK), został również wykryty u 28-letniego mieszkańca Kambodży. Jest on bardziej zakaźny i prowadzi do cięższego przebiegu infekcji niż jego poprzednik.

Lekarka w maseczce bada pacjentkę z wysypką, wirus małpiej ospy
Objawy małpiej ospy to nie tylko wysypka. Łatwo ją pomylić z inną infekcją. Marina Demidiuk, Gilnature/gettyimages.com

– Wiadomo, że wariant wirusa jest bardziej zjadliwy. Jeśli lepiej przystosuje się do przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka, stanowi to ryzyko – powiedziała dla Reuters Rosamund Lewis, kierowniczka WHO ds. mpox.

Zobacz też: Te osoby powinny zaszczepić się przeciw mpox. Są oficjalne zalecenia

CDC wzywa turystów udających się do Konga, aby zachowali czujność, unikali kontaktów z osobami chorymi i zgłaszali się jak najszybciej do lekarza w przypadku zauważenia u siebie wysypki lub innych objawów małpie ospy.

Ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się mpox na kraje sąsiednie i na cały świat wydaje się znaczne – stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Małpia ospa wywołała światową epidemię w maju 2022 r. Wiele przypadków zachorowań notowano w Afryce, Chinach, Europie (głównie w Wielkiej Brytanii), Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu. W Polsce również odnotowano kilkanaście przypadków małpiej ospy. Według stanu na 18 września 2023 r. 115 krajów i regionów na całym świecie zgłosiło około 90 439 przypadków mpox i 157 zgonów.

Czym jest wirus mpox i jak można się zarazić małpią ospą?

Małpia ospa (monkey pox), nazywana oficjalnie mpox to infekcja wirusowa wywoływana przez wirusa małpiej ospy (MPXV) z rodzaju Orthopoxvirus z rodziny Poxviridae. Jest to zakaźna choroba odzwierzęca, która pierwszy raz została wykryta w 1958 r. u małpy, stąd jej nazwa. Pierwsze przypadki przeniesienia wirusa na człowieka wykrywano na terenach tropikalnych lasów deszczowych Afryki. Choroba została jednak zawleczona do innych krajów i rozprzestrzeniła się na inne kontynenty.

Czytaj też: Nowa śmiercionośna odmiana małpiej ospy wykryta w Europie. Groźny wirus rozprzestrzenia się błyskawicznie i zabija głównie dzieci

Mpox jest przenoszona w czasie bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, głównie kontakt seksualny, a także drogą kropelkową oraz poprzez kontakt z ranami, płynami ustrojowymi, śliną i sprzętem skażonym wirusem w tym z odzieżą, pościelą, ręcznikami, przyborami kuchennymi, łyżkami, talerzami, szklankami itp.

Wirus jest także przenoszony z matki na dziecko przez pępowinę podczas porodu lub po porodzie poprzez bezpośredni kontakt, jeśli kobieta w ciąży lub rodzic choruje na ospę wietrzną.

Jakie są objawy małpiej ospy? To nie tylko wysypka

Początkowo małpia ospa była wykrywana u gejów oraz osób biseksualnych, jednak obecnie bardzo szybko i łatwo rozprzestrzenia się na inne grupy osób. Nowy wariant wirusa jest bardziej zjadliwy i mimo, że objawy małpiej ospy zwykle są łagodne to jednak choroba może doprowadzić nawet do śmierci. Małpia ospa wywołuje objawy grypopodobne i zmiany ropne na skórze. Pojawią się one między 5 a 21 dniem po zakażeniu i często ustępują samoistnie w ciągu 2-4 tygodni.

Czytaj też: Nie grozi nam kolejna pandemia? „Małpia ospa nie jest nowym COVID-19”.

Łatwo można je pomylić z objawami ospy wietrznej, ponieważ obie choroby są ze sobą spokrewnione. Jednak ropne pęcherze w przypadku mpox występują głównie na twarzy, dłoniach i podeszwach stóp, co zwykle nie ma miejsca w przypadku ospy wietrznej, a zmiany są głębsze i bolesne, występuje także powiększenie węzłów chłonnych.

Główne objawy małpiej ospy to:

  • zapalenie odbytnicy – ból lub krwawienie z tylnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • wysypka z pęcherzami głównie na twarzy, dłoniach, podeszwach stóp, a także oczach, ustach lub narządach płciowych,
  • gorączka,
  • obrzęk węzłów chłonnych (na szyi, pod pachami lub w pachwinie),
  • ból głowy,
  • bóle mięśni i ból krzyża,
  • zmęczenie.

Choroba może doprowadzić do wystąpienia powikłań w postaci ciężkich zakażeń bakteryjnych spowodowanych zmianami skórnymi. Wirus może także zaatakować narządy i wywołać inne ciężkie choroby: mózg (zapalenie mózgu), serce (zapalenie mięśnia sercowego) lub płuca (zapalenie płuc), a także choroby oczu. W najcięższych przypadkach może także doprowadzić do śmierci.

Źródła:
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia