WHO zdecydowało: koniec z małpią ospą, teraz będzie nazywać się „mpox”. Obecna nazwa choroby jest rasistowska i stygmatyzująca

Marta Siesicka-Osiak
Od 1 stycznia do 13 listopada 2022 r. potwierdzono laboratoryjnie łącznie 79 411 przypadków i 50 zgonów z powodu małpiej ospy w 110 rejonach świata.
Od 1 stycznia do 13 listopada 2022 r. potwierdzono laboratoryjnie łącznie 79 411 przypadków i 50 zgonów z powodu małpiej ospy w 110 rejonach świata. Halfpoint/Getty Images
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek, że zacznie używać nowego terminu „mpox” jako nazwy dla małpiej ospy i wezwała inne kraje do pójścia w jej ślady. Zmiana terminologii jest wynikiem skarg, iż obecna nazwa choroby jest rasistowska i stygmatyzująca. – Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie „małpia ospa” zostanie wycofane – napisała WHO w oświadczeniu.

Spis treści

Nazwa „mpox” zastąpi „małpią ospę”, aby zapobiegać stygmatyzacji chorych

WHO rozpoczęła na początku tego roku proces konsultacji społecznych w celu znalezienia nowej nazwy choroby wywoływanej przez wirusa należącego do rodzaju Orthopoxvirus i otrzymała ponad 200 propozycji. Stany Zjednoczone, które znalazły się wśród krajów i organów popierających zmianę nazwy, z zadowoleniem przyjęły tę decyzję.

Czytaj też: Nowa śmiercionośna odmiana małpiej ospy wykryta w Europie. Groźny wirus rozprzestrzenia się błyskawicznie i zabija głównie dzieci

– Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przełamać bariery istniejące w sferze zdrowia publicznego, a zmniejszenie stygmatyzacji związanej z chorobą jest jednym z kluczowych kroków w naszej pracy na rzecz położenia kresu ospie – powiedział sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej w USA Xavier Becerra.

Czytaj także: Przed nami nowa epidemia? Śmiercionośny wariant wirusa może rozprzestrzenić się na cały świat

Jedną z bardziej popularnych sugestii była nazwa „mpox” lub „Mpox”, zaproponowana między innymi przez organizację zdrowia mężczyzn REZO. Jej szef argumentował, że usunięcie zdjęć małp z publikacji dotyczących choroby pomogło ludziom poważnie potraktować sytuację zagrożenia zdrowia.

Zobacz: Wychodzisz ze szpitala? Od 4 sierpnia 2023 r. o tych chorobach dowie się Sanepid

WHO stwierdziła, że światowi eksperci zdecydowali się na „mpox” po rozważeniu między innymi naukowej stosowności, zakresu obecnego użycia, a także wymowy. Ustalono, że obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie „małpia ospa” zostanie wycofane.

To WHO czuwa nad nadawaniem nazw chorobom. Skąd wziął się termin „małpia ospa”?

WHO ma mandat do nadawania nowych nazw istniejącym chorobom w ramach Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Jak podaje organizacja, małpia ospa wstępująca u ludzi otrzymała swoją nazwę w 1970 roku (po odkryciu wirusa wywołującego chorobę u małp w niewoli w 1958 roku). Miało to miejsce przed opracowaniem najlepszych praktyk WHO w nazywaniu chorób, opublikowanych w 2015 roku.

Zobacz też: Czy grozi nam epidemia małpiej ospy? Unijna agencja przestrzega przed wzrostem zakażeń. Epidemiolog uspokaja: ryzyko dla Europy jest nieduże

Zgodnie z ich wytycznymi nowe nazwy chorób powinny być dobierane tak, aby minimalizować negatywny wpływ na handel, podróże, turystykę i dobrostan zwierząt, a jednocześnie nie powinny obrażać jakichkolwiek grup kulturowych, społecznych, narodowych, regionalnych, zawodowych lub etnicznych.

Za nazewnictwo wirusów odpowiada Międzynarodowy Komitet ds. Taksonomii Wirusów (ICTV). Przed globalną epidemią małpiej ospy w 2022 r., trwał już proces ponownego rozważenia nazewnictwa wszystkich gatunków ortopoksywirusów, w tym wirusa małpiej ospy. Zmiany te będą kontynuowane pod kierownictwem ICTV. (PAP)

zm/mso

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia