Małpia ospa w Europie – Belgia wprowadza kwarantannę dla zakażonych. Czy grozi nam kolejna epidemia? Co to za choroba i jakie daje objawy?

Monika Góralska
Małpia ospa wzbudza niepokój służb sanitarnych, ponieważ jest to choroba zakaźna, która do tej pory występowała tylko na kontynencie afrykańskim, a obecnie rozprzestrzenia się coraz bardziej w Europie.
Małpia ospa wzbudza niepokój służb sanitarnych, ponieważ jest to choroba zakaźna, która do tej pory występowała tylko na kontynencie afrykańskim, a obecnie rozprzestrzenia się coraz bardziej w Europie. gettyimages.com
W Europie wykryto kolejne przypadki małpiej ospy. To choroba zakaźna, która stwarza ryzyko kolejnej epidemii. Belgia wprowadziła już obowiązkową kwarantannę dla zakażonych tą chorobą. Do tej pory małpia ospa występowała tylko w Afryce, ale obecnie nowe zachorowania odnotowano m.in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i nadal pojawiają się kolejne. Wyjaśniamy, co to jest małpia ospa i jakie są jej objawy, a także czy zagrożenie dotyczy naszego kraju.

Spis treści

Małpia ospa w Europie. Czy pojawi się również w Polsce?

Doniesienia o kolejnych przypadkach małpiej ospy w Europie pojawiły się 19 maja br. i dotyczyły krajów takich jak Włochy, Szwecja, Francja i Belgia. Jak informuje szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego, aktualnie zakażony mężczyzna ma łagodne objawy choroby i przebywa pod stałą obserwacją lekarską. Pierwszy przypadek tej choroby pojawił się na kontynencie europejskim 7 maja br. w Wielkiej Brytanii, o czym poinformowała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA):

Od tego momentu europejskie władze sanitarne na bieżąco kontrolują sytuację. Kolejne przypadki wykryto w Hiszpanii i Portugalii. Małpia ospa pojawiła się także w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W Madrycie (Hiszpania) obecnie obowiązuje alert sanitarny po wykryciu 7 potwierdzonych i 22 podejrzanych przypadków zakażenia. Chorzy są pod obserwacją i przebywają w izolacji domowej.

Czytaj także: Przed nami nowa epidemia? Śmiercionośny wariant wirusa może rozprzestrzenić się na cały świat

Obecnie w Polsce nie odnotowano jeszcze żadnego zachorowania na tę tropikalną chorobę odzwierzęcą. Jednak ze względu na zbliżający się sezon wakacyjny i związane z nim częste podróże zagraniczne należy być świadomym zagrożenia wynikającego z rozprzestrzeniania się tej choroby.

Belgia wprowadziła kwarantannę dla zakażonych wirusem małpiej ospy. Czy grozi nam kolejna epidemia?

Do tej pory większość przypadków małpiej ospy występowała głównie w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej. Jej rozprzestrzenianie się na inne kontynenty stwarza zagrożenie wystąpieniem epidemii, ponieważ jest to wirusowa choroba zakaźna.

Sprawdź: Japonia. Pierwszy zgon na mpox

Jak podają belgijskie media, służby sanitarne Brukseli 20 maja br. wprowadziły obowiązkową, 21-dniową kwarantannę dla osób zakażonych wirusem małpiej ospy po tym, jak w kraju pojawiły się 4 przypadki zachorowania na tę chorobę odzwierzęcą. Natomiast osoby mające z nimi kontakt nie muszą się izolować, ale zaleca się im zachowanie ostrożności w kontaktach z innymi ludźmi oraz obserwowanie czy u nich również nie wystąpią objawy choroby.

Małpia ospa – co to jest i jak można się nią zarazić?

Małpia ospa (z ang. monkeypox) to choroba odzwierzęca, którą wywołuje wirus należący do rodzaju Orthopoxvirus z rodziny Poxviridae. Jej nosicielami są głównie gryzonie takie jak wiewiórki czy szczury, które przenoszą chorobę na małpy, jednak jej pierwotne pochodzenie nie jest znane. Po raz pierwszy wirusa wykryto w 1958 r. właśnie u małp, stąd nazwa. Pierwszy przypadek przeniesienia wirusa małpiej ospy na człowieka miał miejsce w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga. Choroba występuje głównie w tropikalnych obszarach lasów deszczowych Afryki Środkowej i Zachodniej.

Małpią ospą można zarazić się przede wszystkim od zwierząt, które są nosicielami wirusa. Zagrożeniem jest bezpośredni kontakt z nimi, a głównie z ich płynami ustrojowymi, takimi jak ślina czy krew, w wyniku podrapania lub ugryzienia, a także spożywania ich mięso. Dlatego będąc w dalekiej podróży warto powstrzymać się przed próbowaniem mięsa egzotycznych zwierząt.

Trudniej wirus rozprzestrzenia się między ludźmi, ponieważ do jego przeniesienia potrzebny jest bliski kontakt z płynami ustrojowymi zakażonej osoby, ew. z wydzieliną ze zmian skórnych. Madryckie służby sanitarne poinformowały, że chorzy na małpią ospę młodzi mężczyźni zarazili się nią poprzez kontakty z błonami śluzowymi swoich partnerów w czasie stosunków seksualnych.

Objawy małpiej ospy podobne jak przy ospie wietrznej

Pierwsze objawy małpiej ospy mogą wystąpić już po 5-6 dniach od zakażenia, choć zwykle jest to od 5 do 13 dni. Jednak okres inkubacji, czyli rozwijania się wirusa w organizmie, może wynieść do 21 dni. Do pierwszych objawów, które powinny zaniepokoić, należą:

  • gorączka,
  • osłabienie,
  • intensywny ból głowy,
  • powiększeniem i obrzęk węzłów chłonnych,
  • ból pleców,
  • bóle mięśni,
  • wysypka, głównie na twarzy i kończynach, w mniejszym stopniu na tułowiu.

Objawy takie towarzyszą wielu innym infekcjom wirusowym, w tym także ospie wietrznej, jednak dla ospy małpiej charakterystyczne jest powiększenie węzłów chłonnych, co pozwala odróżnić te choroby.

Wysypka w przypadku ospy małpiej pojawia się zwykle po 1-3 dniach od wystąpienia gorączki i koncentruje się głównie na twarzy oraz dłoniach i podeszwach stóp. Atakuje również błony śluzowe jamy ustnej, narządy płciowe i spojówki oraz rogówkę oka.

Początkowo na skórze pojawiają się plamy o płaskiej podstawie, które następnie uwypuklają się i tworzą twarde grudki oraz pęcherze wypełnione płynem. Krosty wysychają, tworząc strupy, które z kolei odpadają. Choroba jest samoograniczająca, a objawy utrzymują się zwykle od 2 do 4 tygodni.

Mimo, że ospa ustępuje samoistnie, to jednak powikłania po chorobie mogą być poważne i obejmować wtórne infekcje, a także odoskrzelowe zapalenie płuc, posocznicę, zapalenie mózgu i infekcję rogówki z następującą utratą wzroku.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wskaźnik śmiertelności z powodu małpiej ospy historycznie wahał się od 0 do 11 proc. w populacji ogólnej i był wyższy wśród małych dzieci. W ostatnim czasie wskaźnik ten wynosił 3-6 proc.

Jak leczyć małpią ospę i czy szczepionka przeciw ospie zapobiega zakażeniu?

Ponieważ małpia ospa jest ustępującą samoistnie chorobą wirusową, stosuje się jedynie leczenie objawowe, polegające na podawaniu choremu dużych ilości płynów oraz zapewnieniu odpowiedniego stanu odżywienia. W cięższych przypadkach można zastosować leki przeciwwirusowe.

Według WHO szczepienie przeciwko ospie wietrznej zapewnia pewien stopień ochrony przed zachorowaniem na ospę małpią, a przynajmniej przed ciężkim przebiegiem infekcji, który wynosi ok. 85 procent. Obecnie jednak, po wyeliminowaniu ospy prawdziwej w 1980 r., na całym świecie zaprzestano rutynowych szczepień przeciwko ospie wietrznej. Dlatego osoby niezaszczepione są narażone na zachorowanie również na ospę małpią. Właśnie z tego powodu WHO nadzoruje i śledzi obecnie przypadki występowania małpiego wirusa świecie.

Źródło: Monkeypox WHO

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia