Małpia ospa jak COVID-19 i AIDS. W Chinach trafiła na listę chorób klasy B. Niewykluczone restrykcje

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
W czerwcu ubiegłego roku w Polsce odnotowano pierwszy przypadek małpiej ospy, nazywanej oficjalnie „mpox”. Od 20 września będzie ona w Chinach klasyfikowana jako choroba zakaźna klasy B. Oznacza to m.in. możliwość ograniczania zgromadzeń w przypadku wykrycia ogniska choroby.

Spis treści

Objawy małpiej ospy
Wśród objawów małpiej ospy wymieniane są: wysypka, gorączka, dreszcze, obrzęk węzłów chłonnych, osłabienie organizmu oraz bóle mięśni, stawów i głowy. Halfpoint/GettyImages

Małpia ospa na liście chorób obok covid-19 i AIDS

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch-trzech tygodniach.

Czytaj także: Przed nami nowa epidemia? Śmiercionośny wariant wirusa może rozprzestrzenić się na cały świat

Z danych chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, że w czerwcu tego roku w Chinach odnotowano 106 nowych potwierdzonych przypadków tej choroby, a w lipcu już 491 przypadków i 501 w sierpniu.

Zgodnie z oświadczeniem komisji od środy 20 września mpox będzie na liście chorób klasy B, do której przypisano oprócz COVID-19, także AIDS i SARS.

– Od czasu zarejestrowanie pierwszego przywleczonego zza granicy przypadku we wrześniu 2022 r. i pierwszego lokalnego zarażenia wirusem w czerwcu 2023 r. ponad 20 prowincji zgłosiło występowanie wirusa małpiej ospy, który wywołuje ciągłe wybuchy epidemii i ukryte transmisje – poinformowała Narodowa Komisja Zdrowia w piątkowym komunikacie.

Środki nadzwyczajne możliwe tylko w Chinach

– W przypadku chorób tej klasy władze mogą podejmować środki nadzwyczajne, takie jak ograniczanie możliwość zgromadzeń, zamknięcie szkół i zakładów pracy oraz odcinanie obszarów, na których występuje jej ognisko – podkreśla agencja Reutera.

Sytuacja ta kontrastuje z ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w maju końcem stanu alarmowego wprowadzonego przed rokiem w związku z rosnącą liczbą zakażeń na świecie.

Według danych WHO od 1 stycznia 2022 r. do 9 sierpnia b.r. zgłoszono łącznie 89 308 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków małpiej ospy, w tym 152 zgony, w 113 krajach. (PAP)
krp/ adj/

Zobacz także:

Objawy małpiej ospy mogą przypominać ospę wietrzną. Dowiedz się z kolejnych slajdów, na co zwrócić szczególną uwagę. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Małpia ospa – dolegliwości łatwo pomylić z wysypką lub ospą ...

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia