Praca w szpitalu — na jakie warunki pracy mogą liczyć pielęgniarki i laboranci?

Materiał informacyjny GoWork
Praca w szpitalu jest bardzo wymagająca, wiąże się bowiem m.in. z pełnieniem długich dyżurów, pracą w dni wolne oraz dźwiganiem dużej odpowiedzialności za zdrowie pacjenta.

Miejsce pielęgniarki i laboranta w służbie zdrowia

Pielęgniarka pracująca w szpitalu stanowi cenne wsparcie dla lekarzy i pomaga pacjentom, np. w utrzymaniu higieny. Podaje leki, wykonuje zastrzyki i przeprowadza mniejsze zabiegi medyczne.

Bardziej wykwalifikowane pielęgniarki, np. o specjalizacji anestezjologicznej i intensywnej opieki, znieczulają pacjentów i zajmują się osobami będącymi w stanach zagrożenia życia.

Warto pamiętać, że pielęgniarka to samodzielny specjalista z obszaru zawodów medycznych, a nie pracownik gorszej kategorii w szpitalu, bo niestety i takie opinie funkcjonują w społeczeństwie.

Natomiast laborant to osoba wykonująca wszelkie niezbędne badania materiału biologicznego, służące do diagnozowania chorób i innych nieprawidłowości. Laborant zwykle nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentem szpitala, ale uczestniczy w procesie jego diagnozowania i ustalania przebiegu lub zmiany sposobu leczenia.

Zarówno pielęgniarka, jak i laboranci są bardzo ważnymi członkami służby zdrowia i niezbędnymi pracownikami szpitali i innych placówek medycznych.

Wymagania stawiane kandydatom na pielęgniarki i laborantów

Warunki pracy tych specjalistów różnią się oczywiście w zależności od miejsca zatrudnienia i posiadanych kwalifikacji, jednak obecnie, żeby wejść do zawodu pielęgniarskiego, konieczne jest ukończenie co najmniej trzyletnich studiów wyższych kierunkowych i zdobycie tytułu licencjata.

Dalsze ścieżki awansów zawodowych pielęgniarek, co widać m.in. w wymaganiach stawianych tutaj w ofertach pracy, wymuszają pogłębianie wykształcenia formalnego i praktycznego w postaci kontynuowania studiów wyższych i podyplomowych, zdobywanie specjalizacji zawodowych oraz kilkuletniego stażu na stanowisku.

Sprawa ma się podobnie także z diagnostami laboratoryjnymi, co również widać m.in. w ofertach pracy publikowanych np. tutaj. Na tym stanowisku mogą pracować wyłącznie osoby z kierunkowym lub pokrewnym wykształceniem wyższym, które wszelkie niezbędne kwalifikacje uzyskały, jeśli nie na kierunku analityka medyczna, to w ramach adekwatnego kształcenia podyplomowego lub zdobywając odpowiednią specjalizację w toku kariery, np. lekarskiej.

Żeby zostać diagnostą laboratoryjnym, wymagany jest również wpis na krajową listę tych pracowników.

Wymagające warunki pracy pielęgniarek i laborantów

Zarówno pielęgniarki, jak i laboranci to doskonale wykształceni specjaliści. Ich czas pracy jest ściśle regulowany przepisami prawnymi, ale trzeba pamiętać, że pracownicy szpitali muszą świadczyć pracę także weekendy, dni świąteczne i inne dni wolne i pracować w systemie zmianowym.

Spotykają się również z dyżurami medycznymi trwającymi nieprzerwanie nawet 24 godziny oraz muszą pozostawać w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, czyli być w stanie zjawić się w szpitalu na wezwanie. To trudne i uciążliwe warunki pracy.

Ponadto ich zawody wiążą się z ogromną odpowiedzialnością za ludzkie życie. Nie mogą pozwolić sobie na błędy, bo te mogą wpłynąć na stan zdrowia pacjentów.

Ile zarabia pielęgniarka, a ile laborant? Mediany wynagrodzeń

Wynagrodzenia pielęgniarek i diagnostów laboratoryjnych są kwestią indywidualną. Ponownie bowiem zależą od wielu zmiennych czynników, takich jak rodzaj, specyfika, sektor czy lokalizacja zakładu pracy oraz wykształcenie, staż, doświadczenie i umiejętności pracownika.

Niemniej Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak wskazuje, że wypłata początkującej pielęgniarki mieści się średnio w przedziale od 3,8 do 5,3 tys. zł brutto miesięcznie.

Wynagrodzenie bardziej doświadczonego pracownika to statystycznie kwota od 4,1 do 5,8 tys. zł brutto miesięcznie, natomiast specjalista najstarszy stażem pobiera średnio od 4,2 do 5,7 tys. zł brutto miesięcznie.

Statystyczne zarobki diagnostów laboratoryjnych są nieco mniejsze. Młodszy specjalista może liczyć na średnią pensję w wymiarze od 3,6 do 4,6 tys. zł brutto miesięcznie. Bardziej doświadczony pracownik laboratorium pobiera średnio od 3,8 do 5,5 tys. zł brutto miesięcznie, a starszy specjalista od 4,2 do 5,6 tys. zł brutto miesięcznie.

Deficyt pracowników i baza ofert pracy

W całym kraju obserwuje się pogłębiający się deficyt osób chętnych do wykonywania zawodu pielęgniarki i diagnosty laboratoryjnego. Kandydaci wskazują, że czynniki zniechęcające to m.in. nieadekwatne zarobki, ciężkie warunki pracy i brak poszanowania dla zawodów medycznych w społeczeństwie.

Absolwenci studiów i czynnie praktykujące osoby często “uciekają” do sektora prywatnego lub podejmują emigrację zarobkową. Najlepszych ofert pracy dla pielęgniarki i laborantów można szukać w serwisie internetowym GoWork.pl.

To portal, który gromadzi ogłoszenia nie tylko z publicznych szpitali, ale również z prywatnego sektora służby zdrowia. Jest jedną z największych takich stron dostępnych w kraju, więc jego baza ofert zatrudnienia jest bardzo duża.

GoWork.pl pozwala także filtrować dostępne oferty pod kątem takich kryteriów jak lokalizacja, preferowany typ umowy, forma etatu czy wysokość wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia