GIS wycofuje piwo znanej marki. Powodem fatalny błąd producenta. Ta pomyłka może kosztować nawet życie!

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
To piwo oznakowano jako bezalkoholowe, tymczasem ma aż 5,5 proc. alkoholu! Z zakładzie produkcyjnym zaszła pomyłka przy naklejaniu etykiety. Wypicie takiego napoju przed jazdą samochodem to zagrożenie dla życia kierowcy. Może być też przyczyną problemów prawnych, jak i zdrowotnych. GIS ostrzega i podaje numery partii produktu.

Spis treści

GIS: wycofane piwo z błędną etykietą

Główny Inspektor Sanitarny wycofał piwo Żywiec Jasne Pełne z powodu oznakowania, które wprowadza w błąd konsumentów. O zaistniałej pomyłce poinformował producent. Decyzja dotyczy wskazanej partii produktu.

Butelki piwa w dłoniach i znak ostrzeżenia
Kupiłeś bezalkoholowe piwo Żywiec? Uważaj, może jednak zawierać procenty clickandphoto/123RF

– W wyniku błędu na linii produkcyjnej do niektórych butelek zastosowano niewłaściwą etykietę tylną (tzw. kontretykieta), która sugeruje, że jest to produkt bezalkoholowy, podczas gdy zawiera on alkohol w ilości 5,5 proc. obj. – informuje GIS w komunikacie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Szczegóły nt. wycofanego produktu:

  • nazwa – Żywiec Jasne Pełne, 0,5 l,
  • numer partii – L4165616DZ,
  • kody produkcyjne – od L4166616D0500 do L4166616D0545,
  • termin przydatności do spożycia – 14.06.2025,
  • producent – Grupa Żywiec Sp. z o.o., ul. Browarna 88, 34-300 Żywiec.

Alkohol w piwie „bezalkoholowym” Żywiec

W komunikacie GIS zaznaczono, że przednia etykieta produktu prawidłowo informuje o jego tożsamości. Nie wyklucza to jednak sytuacji, w której konsument nieświadomie spożyje alkohol. Stanowi to zagrożenie dla kierowców i innych osób uczestniczących w ruchu, a także obsługujących różnego rodzaju urządzenia. Po piwo rzekomo bezalkoholowe może sięgnąć ponadto kobieta w ciąży albo karmiąca piersią, a także osoba zażywająca leki, których nie można łączyć z alkoholem. Napój pozbawiony procentów jest wartościowym produktem, który gasi pragnienie i nawadnia w upały, stąd jego popularność.

Czytaj także: GIS wycofał kostki rosołowe popularnej marki

Producent podjął już odpowiednie decyzje i poinformował o sytuacji dystrybutorów, do których trafił wadliwy produkt. Uzyskał też listę punktów sprzedaży detalicznej, do których mógł trafić wadliwie oznaczony napój.

Ponadto producent przygotował informację o błędnie oznakowanym produkcie dla konsumentów, która zostanie umieszczona w wybranych punktach sprzedaży w widocznym miejscu przy półce z piwami. Zamieścił ją także na stronie internetowej www.grupazywiec.pl. Uruchomiona została również infolinię dla konsumentów pod numerem 801 540 450, pod którym można dowiedzieć się, jak zwrócić wadliwy produkt.

Jak przekazano w komunikacie, proces wycofywania wskazanych partii piwa odbywa się we współpracy z producentem i jest monitorowany przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia