GIS wycofuje piwo znanej marki. Powodem fatalny błąd producenta. Ta pomyłka może kosztować nawet życie!

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
To piwo oznakowano jako bezalkoholowe, tymczasem ma aż 5,5 proc. alkoholu! Z zakładzie produkcyjnym zaszła pomyłka przy naklejaniu etykiety. Wypicie takiego napoju przed jazdą samochodem to zagrożenie dla życia kierowcy. Może być też przyczyną problemów prawnych, jak i zdrowotnych. GIS ostrzega i podaje numery partii produktu.

Spis treści

GIS: wycofane piwo z błędną etykietą

Główny Inspektor Sanitarny wycofał piwo Żywiec Jasne Pełne z powodu oznakowania, które wprowadza w błąd konsumentów. O zaistniałej pomyłce poinformował producent. Decyzja dotyczy wskazanej partii produktu.

Butelki piwa w dłoniach i znak ostrzeżenia
Kupiłeś bezalkoholowe piwo Żywiec? Uważaj, może jednak zawierać procenty clickandphoto/123RF

– W wyniku błędu na linii produkcyjnej do niektórych butelek zastosowano niewłaściwą etykietę tylną (tzw. kontretykieta), która sugeruje, że jest to produkt bezalkoholowy, podczas gdy zawiera on alkohol w ilości 5,5 proc. obj. – informuje GIS w komunikacie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Szczegóły nt. wycofanego produktu:

  • nazwa – Żywiec Jasne Pełne, 0,5 l,
  • numer partii – L4165616DZ,
  • kody produkcyjne – od L4166616D0500 do L4166616D0545,
  • termin przydatności do spożycia – 14.06.2025,
  • producent – Grupa Żywiec Sp. z o.o., ul. Browarna 88, 34-300 Żywiec.

Alkohol w piwie „bezalkoholowym” Żywiec

W komunikacie GIS zaznaczono, że przednia etykieta produktu prawidłowo informuje o jego tożsamości. Nie wyklucza to jednak sytuacji, w której konsument nieświadomie spożyje alkohol. Stanowi to zagrożenie dla kierowców i innych osób uczestniczących w ruchu, a także obsługujących różnego rodzaju urządzenia. Po piwo rzekomo bezalkoholowe może sięgnąć ponadto kobieta w ciąży albo karmiąca piersią, a także osoba zażywająca leki, których nie można łączyć z alkoholem. Napój pozbawiony procentów jest wartościowym produktem, który gasi pragnienie i nawadnia w upały, stąd jego popularność.

Czytaj także: GIS wycofał kostki rosołowe popularnej marki

Producent podjął już odpowiednie decyzje i poinformował o sytuacji dystrybutorów, do których trafił wadliwy produkt. Uzyskał też listę punktów sprzedaży detalicznej, do których mógł trafić wadliwie oznaczony napój.

Ponadto producent przygotował informację o błędnie oznakowanym produkcie dla konsumentów, która zostanie umieszczona w wybranych punktach sprzedaży w widocznym miejscu przy półce z piwami. Zamieścił ją także na stronie internetowej www.grupazywiec.pl. Uruchomiona została również infolinię dla konsumentów pod numerem 801 540 450, pod którym można dowiedzieć się, jak zwrócić wadliwy produkt.

Jak przekazano w komunikacie, proces wycofywania wskazanych partii piwa odbywa się we współpracy z producentem i jest monitorowany przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia